1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alev geri tepme valfleri

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Giriş
  Basınçlı gaz tüpleri ile çalışma sırasında gerekli önlemler alınmadığı taktirde ölümle sonuçlanabilecek kazalar yaşandığı bilinmektedir. Özellikle, ekipmanların kullanımından kaynaklanan hatalar, gaz yangınları ve patlamalar ile sonuçlanmaktadır.
  Gemi yapımı, yıkımlar, kaldırma sistemleri montajları gibi işlerde bu tip gaz tüpleri ile çalışan kişiler çoğu zaman risk altındadır.
  Alevlerin geri tepmesine karşı geri tepme valflerinin kullanılıyor olması, yangın ve patlama riskini azalttığı gibi, malzeme ve çalışanlara gelecek zararı ciddi oranda azaltmaktadır.

  Güvenlik Önlemleri Tam alınmalı
  Geri tepme valfi kullanımı, basınçlı gaz tüpleri ile çalışma sırasında ölümle sonuçlanabilecek kazaların önlenmesinde önem arz etmektedir. Geri tepme valfleri, tüplerin düzgün taşınması, depolanması, talimatlara uyulması, mevcut bilgilerin sık sık eğitimler verilerek güncellenmesi, düzenli kontrollerinin ve bakımlarının yapılması hatta iyi derecede süper vizyon sağlanması durumunda bile kullanılması gerekmektedir.

  Geri tepme olduğunda
  Geri tepme olayı, alevin, şalomanın ucundan geriye doğru hareket ederek bağlantı hortumlarına girmesi ile başlar, genellikle gürültülü veya ıslığa benzer tiz bir ses çıkarır.
  Geri tepme valfi kullanılmayan tüp setlerinde, geriye doğru ilerleyen alev (yaklaşık 13 metre/saniye hız ile) besleyici hortumdan regülatöre ulaşır, alevin regülatörü geçerek tüpe ulaşması sonucunda, basınçlı gaz tüpünün alev almasına veya patlamasına neden olabilir.
  Alevin orta ve uzun süreli ekipman içerisinde geri ilerlemesi ile oluşan yüksek ısılardan dolayı, gaz hortumlarının ve bağlantılarının içindeki deformasyon, ekipmanın zarar görmesine veya patlamaya neden olabilir.
  Unutmamak gerekir ki yaşanılan geri tepmeler, ekipman veya çalışma ile ilgili bir eksiklik olduğunun göstergesidir.
  Ekipmanın Zarar Görmesi
  Geri tepme valflerinin doğru kullanımı ve bakımlarının yapılması, geri tepme sırasında oluşabilecek zararları en aza indirir.
  Ancak geri tepme valfleri, tekrarlanan geri tepmeler sonucu fonksiyonlarını yitirebilir veya zarar görebilirler.
  Herhangi bir geri tepme olayı sonrası, geri tepme valfleri, hortumları ve bağlantı ekipmanları, yetkin biri tarafından kontrol edilmeli, hatta yerel mevzuatlar gereği, üreticinin belirttiği şekilde imha edilerek kullanımdan kaldırılmalı veya tamir edilmelidir.

  NEDEN GERi TEPME OLUR?

  Birçok geri tepme olayı, gaz hortumlarına ait bağlantıların yanlış yapılması, hasar, yırtılma, kirlenme, yüksek ısı, kısmi yanma, depolama, taşıma sırasında zarar görme veya yanlış çalışma prosedürleri sonucu oluşur.
  Besleyici iki hortumdan herhangi birinin hasarlı veya tıkalı olması durumunda, hortumlarda düzensiz gaz basıncı oluşur ve bunun sonucunda, şalomadaki alev hangi gaz hortumundaki basınç az ise o kısımdan geriye doğru ilerlemeye başlar.
  Hortumlardaki veya bağlantılardaki hasar, gaz kaçaklarına neden olduğu gibi işyerinde yangın ve patlama olmasını da tetikler.

  Kesme, kaynak ve ısıtma işlemlerinde kullanılan tüm gaz ekipmanlarının bakımı yetkin kişilerce düzenli olarak yapılmalıdır.
  Geri Tepme Sebeplerinin Bazıları,
   Ateşleme esnasında gazların yanlış açılması
   Kullanım öncesi yapılan hortum temizliğinin yetersiz olması
   Tıkalı, aşınmış, aşırı ısınmış şaloma uçları
   Şalomada tıkanmış kısımların bulunması
   Kaynak yapımı sırasında hortumun üzerinden araç geçmesi, hortumun ezilmesi
  Hortumların birbirine veya kendi içerisinde dolanması
   Yanlış çaptaki hortumların kullanılması
   Hatalı ayarlanan gaz basınçları.
   Aşırı uzun olan hortumların basınç kaybına neden olması
   En son yaşanılan geri tepme sonrası hasar görmüş olan hortumların kontrolsüz kullanılması
   Sertleşmiş veya çürümüş olan eski gaz hortumları
   Gaz hortumu içinde olan basınç kayıpları
   Yanlış geri tepme valfleri seçimi
   Cürufla tıkalı şaloma
   Çalışma yüzeyine çok yakın tutulan alev
   Hortum üzerine sıcak veya yanan metal parça
  düşmesi
   Hasarlı ekipman kullanılması(kesik bağlantı kelepçesi gibi)
   İşe uygun olmayan ekipman seçimi
   Ekipmanların uygun olmayan şekilde kullanımı
   Geri tepme valflerinin yanlış bağlanması veya valflerin içerisinde yapılan değişiklikler sonucu valflerin özelliklerini kaybetmesi.

  Neden Alev Geri Tepme Valfleri Zorunludur?

  Çünkü geri tepme çok hızlı gerçekleşerek, gazın kapatılmasından öncesine kadar ciddi zararların oluşmasına neden olur. Bu yüzden yanıcı ve yakıcı gaz tüpleri ile kesim, kaynak ve ısıtma gibi işlerin yapılması sırasında geri tepme valfleri bir zorunluluk olarak kullanılmalıdır.
  Uluslararası standartlara bakıldığında geri tepme valfleri her bir hortumun regülatör ile hortum arasına kullanılması gerektiği görülür. Buna ek olarak hortumların şalomaya bağlandığı noktalara da kullanılmalıdır.
  Geri tepme valfleri üreticinin tavsiye ettiği şekilde doğru tip ve uygun boyutta olacak şekilde kullanılmalıdır. Geri tepme valfleri eğer uygun olmayan tip ve boyutta olursa, güvenli çalışmayı engelleyecek derecede aşırı gaz akışı oluşur.
  Geri Tepme valfleri kullanılacak tüpe uygun olarak renklendirilmiş ve işaretlenmiş olmalıdır. Ayrıca;
   Yerel mevzuatlarda belirtilen şekilde üretilmelidir
   Üreticinin ülkesi, üretim tarihi ve ilgili standartların işaretlerini içermelidir
   Model ve kod numarası yazılı olmalıdır
   İsim ve gazın akış yönünü göstermelidir.
  Geri tepme valflerinin tedarik edilmesi sırasında kullanılacak olan tüp setleri hakkında bilgi verilmek şartıyla, üretici veya tedarikçinin tavsiyelerine uyulmalıdır. Yapılacak olan kesme, kaynak ve ısıtma işlemlerinden bahsedilerek uygun tür ve boyuttaki valfin tedarik edilmesi sağlanmalıdır.

  GÜVENLİ BAŞLANGIÇ

  Şaloma ucunu ateşlemeden önce, her bir gaz hortumu ayrı ayrı, tıkanma ihtimaline karşı boşaltılarak gazın hortumlardan akışı sağlanmalıdır.
  Boşaltma sonrasında her bir şaloma valfi açılır. Bu işlem havadar bir ortamda, açık alev ve ısıtıcı kaynaklarından uzakta yapılmalıdır.
  Ateşleme ve söndürme işlemleri şaloma üreticisi’nin talimatlarına uygun olarak yapılmalıdır.
  Herhangi bir sızıntı, değişen bir gaz akışı, gaz beslemesinin yetersizliği veya yanlış bir ateşleme yapılması durumunda ekipman hemen kapatılmalı ve tehlikeli durum giderilmelidir.

  ALEV GÜVENLİĞİ
  Şaloma ucundaki alevin şekli ve hareketi, basınçlı gaz hortumlarının ve hortuma bağlı olan diğer ekipmanların, güvenli olarak kullanılıp kullanılmadığını gösterdiği için önemlidir.
  Kaynak veya kesim yapılması sırasındaki alevin stabil olması önem arz etmektedir. Düzensiz alevler sadece imalatı etkilemez, aynı zamanda operatör ve çevresini de tehlikeye sokar.
  Az tehlike içeren diğer bir konu da alevin hortum içerisinde geri ilerlemesi ve hortumun içerisinde patlamasıdır, oluşan bu patlama genellikle sesli bir patlamadır.
  Çalışma sırasında şaloma ucunun çalışılan yüzeye teması sonucu, çalışma yüzeyindeki bazı parçaların uçtan içeri girmesi veya uçta birikmesi ile birlikte geriye doğru alev tepmesi gerçekleşebilir.
  Alevin geri tepmesi durumunda yapılması gerekenler;
   Önce oksijen sonra yakıcı gaz olmak üzere şalomadaki valfleri kapayın;
   Oksijen ve yanıcı tüplerdeki valfleri kapatın
   Şalomayı soğutmak gerekiyorsa su ile soğutun
   Ekipmanları hasar veya arızalara karşı kontrol edin
  Acil Durum Prosedürleri
  Geri tepme olur ve alev şalomadan içeri doğru ilerlerse, ıslığa benzer tiz bir ses duyulur.
  Şalomadaki valflerden önce oksijene ait olanı, sonra da yakıcı gaza ait olanı kapatın.
  Birkaç dakika bekledikten sonra alevin söndüğünden emin olun. Tekrar kullanmadan önce şaloma ucunun soğuduğundan emin olun.
  Kaynaklar:
  1. Commission for occupational safety and health – Government of Western Australia (www.worksafe.wa.gov.au)
  2. American National Standards Institute (ANSI). Safety in Welding, Cutting, and Allied Processes, (www.aws.org.)
  3. CGA P1, Safe Handling of Compressed Gases in Containers, Compressed Gas Association (www.cganet.com)

  Ekli Dosyalar:

 2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Sertifika Numarası:
  43207
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  hayat OSGB
  Erkan bey Alev geri tepme valfi ismini bilyoruz ancak görsel olarak nasıl bir şey emin olamıyoruz. Bir resminide koyarsanız seviniriz.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  [​IMG]
  İçerik.jpg
 4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Sertifika Numarası:
  43207
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  hayat OSGB
  Uluslararası standartlara bakıldığında geri tepme valfleri her bir hortumun regülatör ile hortum arasına kullanılması gerektiği görülür. Buna ek olarak hortumların şalomaya bağlandığı noktalara da kullanılmalıdır.
  Erkan Bey resimde bir de ortada görülüyor. Araya konulan, ilave emniyet olsun diye mi yoksa bu baş ve son kısım yerine ortayada konabileceği anlamına geliyor acaba?
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 6. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  alev geri tepme valfi kullanımı ile ilgili mevzuatta bir madde var mıdır? tüzükte aradım ancak bulamadım.
 7. fatihoyalı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2554
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  uzmar gemi inşa.
  ali ihsan bey,ortaya konulmasının sebebi hortuma ek olduğundandır.yani iki hortumun birbirine bağlandığı yerlerde olması gerekmektedir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Nisan 2013 ---
  mehmet bey,
  (İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Ek-I Madde:2/18) geçmektedir.
 8. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkürler fatih bey.  İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK
  ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
  EK - I
  İŞ EKİPMANINDA BULUNACAK ASGARİ GEREKLER

  2.18 Bütün iş ekipmanı, ekipmanın veya ekipmanda üretilen, kullanılan veya depolanan maddelerin patlama riskini önleyecek özellikte olacaktır.
 9. fatihoyalı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2554
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  uzmar gemi inşa.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Nisan 2013 ---
  ALEV GERİ TEPME EMNİYET VENTİLİ
  GAZ TÜPLERİNİN DİK KULLANILMASI

  İŞ EKİPMANINDA PATLAMA RİSKİ
  Oksijen ve asetilen hortumları üzerinde veya şalumo arkasında alev geri tepme emniyet ventili konulacaktır.
  Bütün iş ekipmanı, ekipmanın veya ekipmanda üretilen, kullanılan veya depolanan maddelerin patlama riskini önleyecek özellikte olacaktır. (İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Ek-I Madde:2/18)
 10. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yanlış yönetmeliğe bakmışım galiba :D
 11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Emin olmak için soruyorum bunlarda geri tepme valfleri var mı ? Erkan Dündar
  SAM_1271.JPG
  SAM_1269.JPG
 12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  şalomada var iki tane ama oksijen çıkışında yok...ve şalomodakiler baya eskiler değişmeliler...
 13. Onur Atılgan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Resimlerle çok açıklayıcı olmuş teşekkürler. Oksijen tüpü olması dolayısıyla geri tepme gerçekleşmesi pek mümkün olmamaktadır.
  Oksijen gazı yapısı itibariyle yakıcı bir gazdır. Geri tepme işlemi yanıcı gazlarda oluşmakta ve tehlikeli sonuçlara sebep olmaktadır.
  Geri tepme olayı genellikle yanıcı olan asetilen , lpg gibi gaz tüplerinde gerçekleşmektedir.
  Geri tepmeyi engellemede sadece ventil yeterli değildir. Gaz tüplerini açıp kapatma sırası da bulunmaktadır. Bu sıraya dikkat edilmelidir.
  Aslında bunun gibi birçok ayrıntı söz konusu olmakla beraber bunların eğitimi mevcuttur.
  Kaynak yapacak kişinin "usta kaynakçı belgesi" sahibi olması beklenmektedir. Bu belge kaynak işlemlerinin teknik eğitimini kapsamaktadır.
  Tüm kaynak işlerinin ayrıntısını, işin içinde eğitimi olmayan birinin bilmesi mümkün olmamaktadır.

  İş Güvenliği Uzmanları olarak kaynakçı'nın eğitiminin olup olmadığı ilk sorgulanması gereken şarttır.
  Makine mühendisleri odası başta olmak üzere çeşitli kurumlarda ücretli/ücretsiz bu eğitimler verilmekte ve sertifikalandırılmaktadır.
  Yeterli bilgi sahibi olmayan ellerde kaynak işlemi , büyük felaketlere sebep olabilir.
 14. Onur Atılgan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim;
  ilk resimde torca gelen hortumların ikiside mavi renkte olması nedeniyle standartlara uymamaktadır.
  Tüplerin ve Hortumların renkleri ve yapıları standartlarda belirtilmiştir.
  Mevzuatta nerde yazdığını bulamadım ama daha önce bahsi geçmiş.
  http://www.isgforum.net/threads/gaz-hortumları.4739/
 15. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  38627
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Medikal
  Hortumlar kontrol edilmelidir. Yıpranmış hortumlar kullanılmamalıdır.
  Yanıcı gaz tüpü hortumu ile oksijen tüpü hortumu farklı renkte olmalıdır. Yanıcı gaz tüpü hortumu kırmızı, yakıcı gaz (Oksijen) hotrumu mavi veya gri renk olabilir. Hortumlar tüp ve şalumaya çift kelepçe ile bağlanmalı ve tel kullanılmamalıdır.
 16. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Regnum gayrimenkul a.ş
  Geri tepme valfleri şantiyede izolasyon membran uygulaması sırasında tüplere uygulatıyoruz şantiyemizde ancak çabuk pislikle doluyo hergün temizlenmesi gerkeiyor hatta temizlenmezse farklı tehlikelere yol açıyor.. sivri zekalı işçiler içini boşaltım dışardan bakıldığında emniyet valfleri takılmış gibi dursada özelliğini kaybettirerek kullanımlarlada karşılaşabilirsiniz..
 17. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Ankara
  Sertifika Numarası:
  157555
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  SOYLU OSGB
  her tüpte isteyecek miyiz ? mesela argon kaynağı yapılıyor. argon tüpünde de istenmeli midir? yoksa yalnızca alev açığa çıkan kaynaklarda mı istenmeli. argonda bildiğim kadarıyla alevli bir kaynak olmuyor, lehim gibi bi kaynak yapılmakta?
 18. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  burda temel olan şey alevin geri dönüp tüpe ulaşmasını önlemek, argon kaynağı da sonuç itibariyle bir kaynak türü ama argon yanıcı bir gaz değil, o yüzden gerek yok...
 19. ozan uzay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba geri tepme valfi doğalgaza bağlı olan pürmüzlere takılmalı mıdır?Resimde görülen doğalgaz beslemeli pürmüze nasıl bir önlem alınabilir?Teşekkür ederim
 20. ozan uzay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  IMG_1333.JPG