1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alev geri tepme valfleri

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    2013-07-17-3809.jpg 2013-07-17-3810.jpg
  2. ozan uzay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    günceldir.
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2.borudan oksijen gazı geliyor mu... ?
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    her iki boruda da farklı gazlar mevcut dolayısıyla hem geri tepme hem diğer boruya geri tepme birbirine karışma engelleniyor
  6. ismail özer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

onur bey açılıp kapatılma sırasıyla ilgili birşey soracaktım.. kapatılırken önce oksijen sonra yanıcı gaz valfi diye biliyorum fakat açılırken de sıra aynı şekilde midir??
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    açıılrken önce oksijen sonra asetilen açılır ,kapanırken tam tersi
  8. ismail özer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan dündar bey de kapanırken önce oksijen diye yazmış hangisi doğru şimdi.. :)
  9. yasin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48749
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Varyap Gap İnşaat Ortak Girişimi Metropol İstanbul Şantiyesi
    fotoğraflarda görüldüğü üzere tüp çıkışları ve şaloma girişlerinde geri tepme emniyet valfleri mevcut, hortum bağlantıları çift kelepçe ile bağlanmış tebrik ederim güzel bir uygulama olmuş. Fakat kullanılan hortum standartı uygun değil. Genellikle bu tip basınçlı tüpler ile yapılan çalışmalarda hava hortumları kullanılıyor. Basınçlı tüp kontrollerinizi yaparken hortum üzerine bakın hava hortumu yazdığını göreceksiniz. Basınçlı tüp hortum standart numarası TS EN ISO 3821:2012 olması gerekmektedir.

238-1_z.jpg 237-1_z.jpg 20063495.jpg
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    GAZ KAYNAK DONANIMLARI-KAYNAK YAPMA, KESME VE BENZERİİŞLER İÇİN LASTİK HORTUMLAR İLE İLGİLİ TEBLİĞ''

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğ, 3/6/2011 tarihli ve 635 sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 10/6/1930 tarihli ve 1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men'i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanun ile 18/11/1960 tarihli ve 132 sayılı Türk Standardları Enstitüsü Kuruluş Kanununa dayanılarak hazırlanmıştır.
    MADDE 2 –(1) 4/12/2008 tarihli ve 27074 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mecburi Standard Tebliği (Tebliğ No: ÖSG-2008/18) Bakanlıkça mecburi uygulamaya konulan TS EN 559 “Gaz Kaynak Donanımları– Kaynak Yapma, Kesme ve Benzeri İşler İçin Lâstik Hortumlar” standardı mecburi uygulamadan kaldırılacaktır. Bu standardın yerine Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS EN ISO 3821 “Gaz Kaynak Donanımları– Kaynak Yapma, Kesme ve Benzeri İşler İçin Lastik Hortumlar” standardı imalat ve satış safhalarında zorunlu olarak uygulanacaktır.
    MADDE 3 –(1) TS EN ISO 3821 standardının kapsamı aşağıda verilmiştir.
    “Bu standard, kaynak yapma, kesme ve benzeri işlerde kullanılan lastik hortumların (ikili hortumlar dahil) sahip olması gereken özellikleri kapsar.
    Bu standard, 2 MPa (20 bar) basınca kadar olan normal hizmet ve hafif hizmet [en büyük çalışma basıncı 1 MPa (10 bar)’a kadar ve anma iççapı 6,3 mm ve daha az olan hortumlarla sınırlıdır] için lastik hortumların özelliklerini kapsar.
    Bu standard, -20 °C ile +60 °C sıcaklık aralığında çalışan ve aşağıda verilen işlerde kullanılan hortumlara uygulanır.
    - Gaz kaynağı ve kesme işleri.
    - Koruyucu inert gaz veya aktif bir gaz ortamında ark kaynağı işleri.
    - Diğer kaynak ve kesme işleri (özellikle ısıtma, lehimleme ve metalizasyon işlemlerinde).
    Bu standard, termoplastik hortumlara ve yüksek basınçlı [>0,15 MPa (>1,5 bar)] asetilen için kullanılan hortumlara uygulanmaz.”
    MADDE 4 –(1) TS EN ISO 3821 standardı kapsamına giren ürünleri üreten ve satanların, bu Tebliğ hükümlerine uymaları zorunludur.
    MADDE 5 –(1) TS EN ISO 3821 standardı, TSE’nin merkez teşkilatından veya il temsilciliklerinden temin edilir. TSE’nin ve il temsilciliklerinin iletişim bilgilerine TSE’nin internet sitesinden ulaşılır.
    MADDE 6 –(1) Bu Tebliğ yayımlandığı tarihten altı ay sonra yürürlüğe girer.
    MADDE 7 –(1) Bu Tebliğ hükümlerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı yürütür
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    hortumlar hava hortumu değil diye biliyorum her ne kadar fotoğraftan kısıtlı yorum yapsamda..
    ama 3821-2012 yi öğrendiğim iyi oldu:)teşekkürler
    fotoğrafı çekerken bilseydim iyiydi ya neyse
  12. Cumhur ALBAYRAK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35297
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Emre Ray
    merhaba,
    alev geri tepme emniyet valfleri 12 kg' lık ev tüplerinde kullanılabilir mi?
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet..
  14. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Alev kesicilerin çıkış sebebi oksijen kaynaklarında acemi ellerde sıkça görülen alevin tüpe geri kaçması sonucu meydana gelen tüp patlamalarının önüne geçmek idi... Şuanda nerdeyse tüm tesisatlarda kullanılıyor...
  15. Naim AYYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87171
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEKANİK TAAHHÜT GRUBU
    Merhabalar,

Resimdeki şalomanın ağzı siyahlaşmış. Bu sanırım alevin geri tepmesinin sonucudur. Acaba alev geri tepme valfleri her alev geri teptiğinde yenisiyle değiştiriliyor mu? Bilgisi olan cevaplayabilir mi?

Teşekkürler.
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Değiştirmek gerekiyor..Mekanizma Bozulma ihtimali çok yüksek.
  17. İsmail Kelleci İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44581
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    TT
    Merhaba;
    küçük çaplı ısıtma işleri için piknik tüplerinde kullanılan şalumo için ne tür bir geri tepme ventili kullanabiliriz. (Ürünü temin edebileceğimiz firma, site vb. bilgisi ve ürün resmi paylaşabilir misiniz?)
    sağlıklı günler,
    İyi çalışmalar.
  18. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  19. ABDURRAHMAN YAVUZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69917
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YAVUZLAR İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MERKEZİ
    Oksijen tüplerinde alev geri tepme ventili olması zorunlu mu? Ben zorunlu biliyordum meslek lisesinde metal öğretmeni oksijende geri tepme olmaz argon gibi tüplerde olur dedi. Konuya hakim biri cevaplarsa memnun olurum.
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Biz Oksi Asetilen tüplerinde kullanılan yani Oksijen ve LPG tüpleri ile yapılan ısıl işlem ve kaynak işlerinde oksijen geri tepmesine bağlı yangın ve ciddi 2.derecen yanıklı iş kazası geçirdik.En azından ben 2 defa şahit oldum..hatta 3. sünde patlamadan oksijen tüpünü kapatma cesaretini bile gösteren ustaya da rasladım.Adam kendinden çok tüpü düşünüyo patrondan fırça yememek için.

Bu işin argonu,jargonu olmaz basınçlı tüplerle çalışıyorsunuz..