1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ali tezel yazısı

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve yusufhayriye tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

  1. yusufhayriye İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    İşveren parasıyla kendisini Bakanlığa şikayet edecek uzman istihdam edecek

    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun en önemli unsuru İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanıdır. Bu uzmanlar kamu adına çalışacak olup ücretlerini de işverenden alacaklardır. İşyerinde hayati tehlike arzeden durumun düzeltilmesi için önce işvereni uyaracak, düzeltme olmazsa da işvereni Bakanlığa şikayet edecektir…

    Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda etken faktör iş sağlığı ve güvenliği uzmanıdır. Bu uzmanların statüsü ise tartışmalıdır. Zira, görevleri kamu (devlet ve halk) adına işyerlerindeki işkazası oluşturacak, sağlığı tehdit edecek unsurları tespit edip, düzeltmesi için işverene bildirip, süre veren kişidir. İşveren kendisine bildirilen ve hayati tehlike arzeden hususları düzeltmezse de uzman parasını ödeyen işvereni Çalışma Bakanlığı’na şikayet etmek zorundadır.

    ***PARA ÖDEYEN İŞVERENİ ŞİKAYET EDECEK UZMANI İŞVEREN İSTER Mİ?
    6331 sayılı Kanun’un 8. maddesine göre;
    “ (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.

    (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir…”

    ***KAFA KARIŞTIRAN SORULAR
    İşverenler elinde yetki belgesi olan dilediği uzman ile çalışma hakkına sahip ama işveren olarak parasını ödediği uzmanın kendisini Bakanlığa şikayet etmesi halinde, o uzman artık o işyerinde bir daha çalışabilir mi? İşveren yeni bir uzman arayışına girip, kendisini şikayet etmeyecek uzman arayışına girmez mi?

    Yine Yasa’nın, aynı (8) maddesinde;

    “(3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

    (4) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır.”

    denilmektedir. Uzman ve işyeri hekimi, eğer görevlerini tam yapmaz sadece işverenden paramı alayım, işimi yapıyor gibi görüneyim derse ve işyerinde iş kazası veya meslek hastalığı meydana gelirse de yetki belgeleri elinden alınma riski ile karşı karşıya kalacaktır.

    ***OLMASI GEREKEN BU DEĞİL
    Normal şartlarda bana göre olması gereken bu değildi. İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı ile işyeri hekimin ücretleri kamuda oluşturulacak bir fondan ödenseydi o takdirde uzmanlar ve hekimler görevlerini yaparken gerçekten özgür ve bağımsız olabilirlerdi. Şimdi ise ücret ödeyen ve uzman ile hekim seçme yetkisi elinde olan işveren, pahalı ve üretim süreçlerini uzatan, verimliliği azaltacağı kesin olan iş güvenliği tedbirlerini asgari seviyede tutacak uzman ve hekim arayışı içine girecektir.


    Düzeltme:Yazımızdan sonra genel müdür Kasım Özer arayarak az tehlikeli olup da 2014 Temmuz ayında OSGB’ler ile sözleşme imzalaması gereken bakkal-berber-manav ve apartmanların her bir işçisi için 30-70 lira arasında yıllık ödemeleri olacağını ifade etmiştir. Yani, 30-70 lira yıllık ödeme işyeri başına değil işçi başınadır.

    http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=5852

    Bizim sıkıntımızı anlayan biri keşke Kasım Özer`e bir sorsaydı bu konuyu...