1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alkol ve is - bir is güvenliği sorunu -35-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -35- ALKOL & İS – BİR İS GUVENLİGİ SORUNU
  Alkol tesiri altında çalışmak kesinlikle yasaklanmıştır. Bu mesaideyken içmemekten daha fazlası anlamına geliyor. Testler içmeyi bıraktıktan sonra, alkolün vücudunuzda 18 saate kadar tesiri olduğunu gösteriyor. Alkol kullanımı kanuni işbaşı sorunudur ve kesinlikle insanların yaşam çizgisini kontrol altına alma teşebbüsü değildir.
  Alkol bir yatıştırıcıdır. Herhangi bir alkol kullanımı kişinin kararını, düşünme yeteneğini ve bir dereceye kadar koordinasyonunu bozar. Bazı insanlar alkolle diğerlerine gore daha iyi başa çıkabilir fakat tüketilen herhangi bir miktarda alkolün biraz da olsa etkisinin olacağı bir gerçektir. Alkolü metabolize etmek için vücudunuzun yeteneğini etkileyen diğer faktörler kilonuz, tıbbi tedavileriniz ve önceki tıbbi durumunuzdur. Hemen hissetmeyebilirsiniz fakat alkolün karar vermenizi etkilediğini hatırlayın.
  İçtikten sonra artık kendi gücünüzü değerlendirme durumunda değilsiniz. Bir sakatlık olmaması için sarhoş olmamalısınız. Eğer gün içerisinde içmeden duramıyorsanız bu sizing için problem olabilir , dolayısıyla profesyonel yardım almalısınız.
  İşyerinde içen iş arkadaşınız için ne yapmalısınız? Durumu görmezden mi gelmelisiniz yoksa rapor mu etmelisiniz? Çoğu insanlar durumu gözden gelirler çünkü probleme sebep olmak istemezler veya durumun içerisinde olmak istemezler. İnsanlar herhangi bir bedel dolayısıyla anlaşmazlıktan sakınmayı tercih edeceklerdir. Fakat bir de şu yönden bakın – içkici , ne kadar hoş bir iş arkadaşı olduğu önemli değil, size iyilik yapmıyor. İçen kişinin daha az verimli çalıştığı bir gerçektir. Boşa geçen zamanı kim toparlayacak? Siz yapacaksınız. İçen kişinin bir kazaya karışma olasılığının daha fazla oluşu bir gerçektir. Başka kimleri risk altına sokuyor? Sizi !
  İçmeye devam etmeye izin veriyor musunuz?
  • İçen kişinin düşük verimini siz kapatıyorsunuz.
  • Hatalarını kapatıyorsunuz.
  • Onun yüzünden diğerlerinden siz af diliyorsunuz.
  Durumun kontrolünü elinize alın.
  • Durumun devam etmesine izin vermeyin. İçen kişinin hatalarını kompanse etmeyi bırakın.
   • Amirinizle konuşun. Herhangi bir performans veya güvenlik sorunu işinizi etkiliyorsa bunu amirinizle konuşmak sizing sorumluluğunuzdadır. İçen bir kişi kusurlu bir testere kadar tehlikeli olabilir. Testereyi amirinize bildirme konusunda tereddüt etmezdiniz, değil mi?
   • Eğer tedirginseniz, amirinize bir problem olabileceğini söyleyin. İyi bir amir inisiyatif kullanacaktır ve problemi ortadan kaldıracaktır.
  Ne yaparsanız yapın, bişey yaptığınıza emin olun. İş arkadaşınızı yardıma ihtiyacı olabileceği için izleyin. Eğer yapmazsanız, birinin hatasını pahalıya ödeyebilirsiniz.

  4857 Sayılı İş Kanunu
  İçki veya uyuşturucu madde kullanma yasağı
  Madde 84 - İşyerine sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya
  uyuşturucu madde kullanmak yasaktır.
  İşveren; işyeri eklentilerinden sayılan kısımlarda, ne gibi hallerde, hangi zamanda ve hangi şartlarla
  alkollü içki içilebileceğini belirleme yetkisine sahiptir.
  Alkollü içki kullanma yasağı;
  a) Alkollü içki yapılan işyerlerinde çalışan ve işin gereği olarak üretileni denetlemekle görevlendirilen,
  b) Kapalı kaplarda veya açık olarak alkollü içki satılan veya içilen işyerlerinde işin gereği alkollü içki
  içmek zorunda olan,
  c) İşinin niteliği gereği müşterilerle birlikte alkollü içki içmek zorunda olan,
  İşçiler için uygulanmaz.

  ALCOHOL & THE JOB - A SAFETY ISSUE
  Working under the influence of alcohol is strictly prohibited. This means more than just not drinking on the job. Tests have shown that alcohol can still have an effect on your body up to 18 hours after you have stopped drinking. Alcohol use is a legitimate on-the-job safety issue - and not just an attempt to control off-the-clock lifestyles.
  Alcohol is a sedative. Drinking any quantity of alcohol impairs a person's judgment, thinking ability, and coordination to some degree. Some people can "handle" alcohol better than others, but it is a fact that any alcohol consumed has some effect. Other factors which influence your body's ability to metabolize alcohol include your weight, medications, and previous medical conditions. You may not feel it right away, but remember, alcohol affects judgment.
  After drinking, you are no longer in a position to assess your own capabilities. You don't have to be drunk to have some impairment. If you can't make it through the day without a drink, you could have a problem and should seek professional help.
  What should you do about a co-worker who is drinking on the job? Should you ignore the situation or report it? Most people would ignore the situation because they do not want to cause problems on the job or do not want to get involved. People would prefer to avoid conflict at almost any cost. But look at it this way -- the drinker, no matter how nice a co-worker, is not doing you any favors. It's a fact that the drinker is less productive. Who has to pick up the slack? You do. It is a fact that the drinker is more 1ikely to be involved in accidents. Who else is he or she placing at risk? You!
  Are you allowing the drinking to continue?
  • You are - if you cover for the drinker's poor productivity
  • You are - if you cover their mistakes.
  • You are - if you make excuses to others for them.
  Take control of the situation.
  • Don't allow the situation to continue. Stop covering for the drinker.
   • Talk to your supervisor. It is your responsibility to talk to your supervisor whenever any performance or safety issues affects your job. A drinking worker could be just as dangerous as a defective saw. You wouldn't hesitate to bring the saw to your supervisor's attention, would you?
   • If you are uncomfortable, suggest to your supervisor that there may be a problem. A good supervisor will take the initiative and pick up the issue from there.
  Whatever you do, make sure you do something. Watch out for your co-worker as they may need help. If you don't, you may pay dearly for someone else's mistake.


  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Alcohol & the Job - A Safety Issue.htm

  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır..
  http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

  Ekli Dosyalar: