1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Almanya-issa mining madencilik çaliştayi

Konusu 'Panel,Sempozyum ve Kongre' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 22 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  24 Eylül 2014 Çarşamba
  ALMANYA-ISSA MINING ÇALIŞTAYI İZLENİMLERİ

  ISSA Mining Çalıştayı ile ilgili izlenimleri anlatan bu yazı, TKİ Kurumu İş Sağlığı ve Güvenliği Daire Başkanı Sayın Mehmet UYGUN'la birlikte hazırlanmıştır.

  1. GİRİŞ
  Dahagüvenli ve bilinçli madencilik faaliyetlerinin sürdürülebilmesi ve bu konudaözel sektöre de rehberlik edilebilmesi amacıyla, T.C. Enerji ve Tabii KaynaklarBakanlığı'nın öncülüğünde dünyadaki madencilik çalışmaları, teknoloji, mevzuatve iş güvenliği yönünden incelenmektedir.
  Dahaönce konuyla ilgili yabancı ülkelerde bir dizi teknik incelemeler yapılmış,Bakanlığımız bünyesinde konusunda uzman uluslararası saygınlığı olan kişilerinkatılımıyla da bir dizi çalıştaylar gerçekleştirilmiş ve yenileriningerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
  Bukapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının talimat ve önerileridoğrultusunda, 24-27 Ağustos 2014 tarihleri arasında Almanya Frankfurt’tagerçekleştirilmiş olan 20. İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi(XX. World Congress on Safety and Health atWork 2014, Frankfurt)’nin ardından 28 Ağustos - 3 Eylül 2014 tarihleriarasında Almanya’nın çeşitli yerlerindeki sektörlere ait işyerlerinde, açıkocak ve yeraltı maden ocaklarında gerçekleştirilmiş olan İSSA Mining Çalıştayı’nakatılınmıştır.
  Sözkonusu çalıştaya T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar YardımcısıDr. Nevzat KAVAKLI, TKİ Kurumu Genel Müdürü Mustafa AKTAŞ, TTK Genel MüdürüBurhan İNAN ve ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım ÖZER, T.C.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Asistanı Maden Mühendisi Serdar Çulha’nın yanı sıra;
  Kurumumuzdan:
  1.Mehmet UYGUN – TKİ İş Sağlığı ve Güvenliği Daire Başkanı,
  2.Metin AKTAN – Maden Mühendisi, Genel Müdür Danışmanı
  katılmışlardır.
  27Ağustos -3 Eylül 2014 tarihleri arasında ISSA Mining tarafından düzenlenen Çalıştaya veTeknik Gezilere 20 farklı ülkeden 40’a yakın temsilci katılmıştır.
  28-29Ağustos 2014 tarihlerinde söz konusu Çalıştay gerçekleştirilmiş olup, katılımcılarülkelerindeki İş Sağlığı ve Güvenliği konularına ilişkinsunumlar yapmış ve sıfır kaza yaklaşımına ilişkin 7 kural üzerinde bilgi ve tecrübepaylaşımında bulunmuşlardır.
  30-31Ağustos 2014 tarihlerinde hafta sonu olması ve çoğu kurum ve kuruluşun kapalıolması nedeniyle kültürel faaliyetler gerçekleştirilmiştir.
  1Eylül 2014 tarihinde Ludwigshafen’de bulunan yaklaşık 40 bin kişinin çalıştığıkimya alanında faaliyet gösteren BASF Şirketi’ne ve Hockenheim’de bulunan AlmanYol Güvenlik Konseyi’ne ziyarette bulunulmuş ve burada uygulanan İş Salığı veGüvenliği konularında bilgi alınmıştır.
  02 Eylül 2014 tarihinde Limburg’da bulunan Kireçtaşı Açık Ocağı ziyaret edilmiş ve İş Sağlığı ve Güvenliğine ilişkin olarak uygulanan yöntemler hakkında bilgi alınmış ve tesisler teknik olarak ziyaret edilmiştir.
  03 Eylül 2014 tarihinde de RAG Prosper Haniel yeraltı maden ocağına teknik inceleme ziyareti gerçekleştirilmiştir.

  Çalıştaya ait genel program altta yer almaktadır:

  TARİH
  YER
  KONU
  28.08.2014
  Maikammer, BG RCI OSH Academy, (BG RCI Eğitim Akad)
  ÇALIŞTAY
  29.08.2014
  Maikammer, BG RCI OSH Academy, (BG RCI Eğitim Akad)
  ÇALIŞTAY
  01.08.2014
  Ludwigshafen, Hockenheim
  BASF Kimya Tesisleri’nin İş Güvenliği ve Sağlığı yönüyle; Hockenheim yarış pistinin de yol emniyeti ve Alman Yol Güvenliği Mevzuatı yönüyle incelenmesi ve ileri sürüş teknikleri konusunda tecrübe edinilmesi.
  02.09.2014
  Limburg, Oberhausen
  Limburg’taki SchaeferKalk (Lime) kireçtaşı ocağı ve Oberhausen’deki RAG Akademisi eğitim tesisleri ziyareti.
  03.09.2014
  Ruhr Bölgesi-Prosper Haniel

  Prosper Haniel yeraltı maden ocağı (900 m. derinlik) teknik ziyareti.


  4 Ekim 1927’de Brüksel’de, Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Organizasyonu çatısı altında kurulmuş olan ISSA (International Social Security Association), Uluslararası Sosyal Güvenlik Derneği anlamına gelmektedir. 9 Avrupa ülkesinden 17 ulusal enstitünün katılımıyla ilk yapısı oluşturulmuştur.
  ISSA’nın ilk başkanı, 1930-1931 yılları arasında görev yapan Alman Helmut Lehmann’dır. Derneğin kuruluş amacı, hızla endüstrileşen Avrupa’da meydana gelen iş kazaları, iş hastalıkları ve işçi hakları doğrultusunda daha güvenli ve sosyal sorumluluk bilincine sahip bir ortam oluşturmak ve konuyla ilgili eğitim faaliyetleri vererek çeşitli konferanslar ve çalıştaylar düzenlemektir.
  ISSA şu anda, dünya genelinde 150’den fazla ülkede 340’tan fazla organizasyonu gerçekleştirir hale gelmiştir.

  ISSA Mining ise ISSA’nın 13 uluslararası kolundan sadece bir tanesidir. Her yıl uluslararası ve yerel çeşitli konferanslar ve çalıştaylar düzenleyerek, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişimine katkıda bulunmaktadır.
  ISSA Mining:
  ·Madencilikte daha güvenli ve sağlıklı bir iş ortamı sağlama ve sağlanmasına eğitim yoluyla destek olan,
  ·Bağımsız ve uluslararası,
  ·Kar amacı gütmeyen,
  ·Uluslararası kabul edilebilirliği olan,
  ·Tüm madencilik sektörünü hedef alan bağımsız bir kuruluştur.

  ISSA Mining’in amacı:
  1.Madencileri olası iş kazalarından korumak, daha sağlıklı bir iş ortamı sağlamak;
  2.Çalışanları ve yöneticileri sorumlulukları konusunda eğitmek ve desteklemek;
  3.Sosyal güvenlik ve sigortalılığı geliştirme;
  4.Uluslararası standartlarda kabul edilebilir bir çalışma ortamı sağlanmasını destekleme;
  5.Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmak;
  Olarak sıralanabilir.
  ISSA Mining Üye Durumu:
  Kurumsal Üyelikler
  Dünya genelindeki enstitüler, kuruluşlar, dernekler
  40
  Normal Üyelikler
  Bireysel
  38
  Toplam
  78


  Ocak 2013 tarihinde TKİ’nin kurumsal üye olduğu ISSA Mining’e, Temmuz 2013 tarihinde Çalışma ve Sosyal Bakanlığı da kurumsal olarak üye olmuştur.
  2. ÇALIŞTAY VE TEKNİK GEZİ İZLENİMLERİ
  28 ve 29 Ağustos 2014 tarihlerinde Maikammer’deki BG-RCI eğitim tesislerinde söz konusu çalıştay yapılmış olup, 30 ve 31 ağustos 2014 tarihlerinde ISSA Mining yetkilileri ve ülke temsilcilerinin de olduğu grupla kültürel çalışmalara katılınmıştır. 1-3 Eylül 2014 tarihleri arasında da yine aynı grupla teknik inceleme gezileri yapılmıştır........
  Tamamı için ;
  http://aktanmetin.blogspot.com.tr/2014/09/almanya-issa-mining-calistayi.html