1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alo 170 en sık sorulan sorular?iş güvenliği uzmanlarının istihdam biçimleri nelerdir?

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 9 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    14. SORU İş güvenliği uzmanlarının istihdam biçimleri nelerdir?
    İLGİLİ MEVZUAT
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    AÇIKLAMA
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na ve 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğe göre bir işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak hizmet verecek kişilerin ya o işyerinin çalışanı olması ya da ortak sağlık ve güvenlik birimi çalışanı olarak görevlendirilmesi gerekmektedir. Serbest meslek makbuzu keserek iş güvenliği uzmanlığı yapılamaz.
  2. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu şaka değil herhalde
  3. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Yeni Kanun tasarısında olan bu madde ile ;
    Mühendis, mimar ve diş hekimlerince açılacak bürolara İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanun hükümleri uygulanmayacak. Böylece mimar, mühendis ve diş hekimleri büro açarken avukat, mali müşavir ve noterlerle aynı haklara sahip olacak.
  4. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş Güvenliği Kanununda bireysel çalışan uzman da bir hizmet sunucusu olarak tanımlanmıştı?!
  5. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Münevver Hanım,
    İşvereniniz sizin kısmi sigortanızı yapıyorsa faturaya gerek yok zaten.
  6. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Elbette bunu anlıyorum, sigorta talep eden durum değil de makbuz sunabilmek isterim
  7. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Münevver Hanım,
    İsggm Müdürü Kasım ÖZER'de bu konuda açıklama yapmıştır. Serbest Meslek Makbuzu kesilmesi konusunda Maliye alanında bir sıkıntı yok. Ancak çalışma usullerinde İSGGM bunu kabul etmiyor. Bu onların seçimi. Ben sizlere kendi yorumumu aktarmıyorum. Ancak bana kalırsa "OSGB'ler karşısında, bireysel uzmanların faturasal yada bireysel hizmet sunumu noktasında önlerinin açılmasında fayda olacağını düşünüyorum". Yoksa sadece OSGB ler ile bu işler tamamen ranta döner, bu uzmanları da etkiler ve sistem(etik ve olması gereken) çöker. Bence OSGB'ler olmasın, bütün uzmanlar bireysel çalışsın. Ama buda İSGGM tarafından böyle karara bağlanmış.

2016'da İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ süreleri artıyor. Bakalım o zaman ne olacak. OSGB'ler fiyatlarını nasıl ayarlayacak. Bir uzmanı 40-100 yere görevlendiriyorlardı. Şimdi daha da azaldı.

Bu konuda size verebileceğim bilgiler bu kadar. Ben öğrendiklerimi ve bildiklerimi doğru uygulama tarafındayım. İSGGM bana Serbest Meslek Makbuzu ile çalışamazsın diyorsa, Serbest Meslek Makbuzu kullanmam. Sigortalı olarak hizmet veririm.
  8. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu konuda resmi karar, tebliğ göremedim.
    İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununun 6.maddesinin 1. fıkrasının (a) bendindeki ifade ile iş güvenliği uzmanlarının serbest makbuz ile bağımsız çalışamayacağına dair yanlış bir görüş oluşmuştur. Halbuki aynı yasanın 4. maddesi 2. fıkrasındaki "İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. " ve İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik’in 3. maadesi 1. fıkrası (b) bendindeki "Hizmet sunucusu: İş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek üzere Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi kurum veya kuruluşları ifade eder. " ifadelerle işyeri dışındaki uzman kişi yani bireysel çalışan uzman hizmet sunucusu olarak tanımlanmıştır.
  9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Münevver Hanım,

İkisi birbirinden farklı, tema olarak kendi içerisinde değerlendirilmesi gerekir. Hizmetin nereden ne şekilde olacağı gayet açık. İşveren hizmeti ya kendi bünyesinde çözecektir ya da yetkilendirilmiş OSGB üzerinden alacaktır. 3. bir taraf yoktur. Kanun ve yönetmeliği bütün olarak düşündüğünüzde işyeri dışından ( OSGB ve bağlı çalışan uzman) ve hızmet suresı ıle kendı bunyesinde (kendi bünyesinde demek sgk lı demektir.) çalıştırılan kişi ya da kurumlardan bahsetmektedir. Sizin bireysel dediğiniz olay; işveren sizi hizmet süresi kadar kendi bünyesinde isg hizmetlerini yerine getirmek üzere sgk lı göstererek hizmeti alabilir. Bu durumda kısmı süreli çalışma yapmış oluyorsunuz. Tüm vergileriniz işveren karşıladığı için bireysel makbuz kesme zorunluluğunuz da olmayacaktır. Kısacası ya sgklı olarak gorunmek zorundasınız.

Destek hızmetlerı kısmında ise olay tamamıyla başkadır. İşveren bu konuları, yetkilendirildiği ve eğitim aldığı sürece bu hizmeti kendisi gerçekleştirebilir
  10. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Farklı temalar olsa da kanun ruhu bütündür. Yasayla imtiyazlı bir sınıf yaratılamaz. Uzman, işverenin veya osgb’nin SGK’lı çalışanı olmaya mahkum edilemez. Böyle bir mahkumiyet, uzman bağımsızlığına da gölge düşürür. Uzmanın bağımsız çalışma hakkı saklıdır; anayasa, evrensel hukuk , ulusal ve uluslararası yasa ve yönetmelikler, sözleşmeler, vb hükümlerince...
  11. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Önceki dönemlerde bu tarz çalışma yapabiliyorduk. 6331 ve bağlı yönetmeliklerle sınırlar çizilmiştir. Şu anki mevzuata göre bağımsız çalışabilir Onlarca firmada da görülebilirsiniz Buna engel durum yok. Ancak İşveren ya OSGB lerden, ya da kendi bünyesinde görülen kişiden hizmet almak zorundadır. Hekimler için de aynı hususlar söz konusudur Kanunların Anayasa aykırı olduğunu düşünüyorsanız Anayasa mahkemesine bireysel olarak başvurma hakkınız var. Olması gereken ideal İSGY dediğiniz olmalı ama maalesef başka seçenek yok.
  12. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Başvuruya gerek görmüyorum, sehven hata yapıldığını, lafzen muallakta kaldığını düşünüyorum
  13. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Hayır şehven hata yapılmamıştır bilakis bilinçli konulmuştur. Taslak çalışmalarında bu ve benzer konularda bayağı uğraş vermiştik. Yaptıgımız itiraz ve görüş bildirimleri bakanlık ve hazırlayıcılar tarafından çok da dikkate alınmadı.
  14. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    6.maddenin 1. fıkrasının (a) bendinde işveren; "… veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir."
    Getirebilir, veya başka bir seçim (serbest meslek çalışanı IG uzm.) yapabilir. gramerik ve mantıksal anlam budur, yasa ve yönetmeliklerin bütüne hakim olan da budur. Ayrıca devlet herhangi bir ticari kurum, kuruluş adına taraf olmaz, haksız rekabete yol açmaz, tarafsızdır. Muayenehasinde serbest çalışan bir doktora, sen sadece hastanede yad a bir sağlık şirketinde SGK lı çalışabilirsin denilmediği gibi…
  15. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Münevver Hanım, Aşağıdaki maddeler sanırım açık ve net, çalışma şekil ve usulünüz sizleri bağlar ama diğer insanları da yanlış yönlendirmemek gerek. Çok uzatmamak adına burada sonlandırmak istiyorum.

Hizmet Yönetmeliği Madde5

...çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
    (2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

Madde 14
    MADDE 14 – (1) İşyerinde çalışanlar arasından işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi durumunda bu kişilerle işveren rasında; OSGB’lerden hizmet alınması durumunda OSGB ile işveren arasında sözleşme imzalanır.

(2) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması amacıyla işyerlerinde görevlendirilen kişilerin, doğum, hastalık ve yıllık izin gibi zorunlu nedenler sebebiyle değiştirilmesi ve değişiklik süresinin 30 günü geçmesi halinde, durum Genel Müdürlüğe bildirilir. İş Kanunundaki çalışma süreleri saklı kalmak kaydıyla, işyerine hizmetin sunulması için hesaplanan zorunlu süre bölünmek suretiyle birden fazla kişi örevlendirilemez.

6331 ısg kanun madde Madde 6.
    .......
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
  16. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yönlendirme mi Ali Bey! Kategorize eden, agresif tarzınızı kınıyorum! Yazdıklarımı anlamadığınız aşikar!

Burası kardeşçe, dostça, meslekdaşça en önemlisi insanca fikir alışverişi yapılan bir platform, kimse kimseyi yönlendirmiyor. İş müfettişlerinden, hukukçulardan (ki yakınlarımdır), edindiğim bilgileri ve kendi görüşlerimi paylaşıyorum, katılmasanız da olur ve zaten lütfen katılmayın cevap da yazmayın. Bu tavra muhatap olamam. Kartallar kartallarla, kargalar kargalarla uçar!
  17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Münevver hanım yazdıklarımın üzerine agresifliği hissettirecek veya anlamlar katarak cevaplamadım. Öyle bir mizaca sahip değilimdir. Muhatap olup olmamak sizin tercihiniz. Kartal karga meselesine gelince siz kartal olup uçabilirsiniz ama ben insan olarak kalmayı tercih ediyorum.
  18. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kartallık; uçmak, ayakları yerden kesilmek anlamında değil, kalıpları hakikat yerine koyup gerçekleri ıskalayanlara karşı bir duruştur, özgür düşünebilmektir, yüksek ruhlu insan olabilmektir.
  19. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    laf atma, atılan lafa cevap verme işin en kolay kısmı, bittiyse lütfen yeniden konuya dönermisiniz. Fikirlerinizden yararlanmaya devam etmeyi umuyorum.
  20. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bireysel olarak iş güvenliği uzmanlığı yapılabilir. Çalışılacak firma ile aranızda "İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlığı ve Hizmetlerinin Ödeme Usül ve Esasları Hakkında Sözleşme" yaparsınız. Fiyatınızı kişi başı +Kdv olarak belirlediğiniz rakamı sözleşmede belirtirsiniz. Burada dikkat edilecek husus sözleşmede şu maddenin mutlaka bulunması hususudur. Aksi taktirde sıkıntı yaşanabilmesi muhtemeldir." İlgili yönetmelik gereği İSG Uzmanının şirkette eğitim verebilmesi için her ay bir günlük sigortalı gösterilmesi gerekir. SGK işlemi ve ücreti İŞVEREN muhasebesine aittir." Buradaki 1 gün kanuni süreye göre değişiklik gösterebilir.