1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alo 170 en sık sorulan sorular?iş güvenliği uzmanlarının istihdam biçimleri nelerdir?

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 9 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ali GÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sayın Bencaglayan "İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlığı ve Hizmetlerinin Ödeme Usül ve Esasları Hakkında Sözleşme" bunun kaynağı ve hukuki karşılığı hakkında bilgi verirmisiniz.
 2. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  İş Güvenliği Uzmanı, İş Yeri Hekimi bir işyerine 3 şekilde hizmet verebilir.
  1-Bireysel Hizmet
  2-Kısmi Süreli Çalışma
  3-OSGB üzerinden

  1-Bireysel hizmet vermek isteyen IGU,IYH bireysel veya şirket danışman firma üzerinden yapabilir. Burada firmaya hizmet faturası düzenler. Firma ile aralarında " IGU Danışman-IYH Danışman " sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir. Bu sözleşme
  "İGU -IYH– DANIŞMAN ……………….. TARAFINDAN VERİLEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DANIŞMANLIĞI VE HİZMETLERİNİN ÖDEME USÛL VE ESASLARI HAKKINDA SÖZLEŞME" şeklinde olabilir. Sözleşmede İSGKatip üzerinden onaylanarak imzalanan sözleşmenin devamı niteliğinde olduğu ve aynı tarihten itibaren başladığı belirtilir. İmzalanan sözleşmenin hangi yönetmeliğe uygun olarak danışmanlık hizmeti verileceği, kişi başı alınacak ücret belirtilir,
  İGU-IYH' nin şirkette eğitim verebilmesi için her ay bir günlük sigortalı gösterilmesi gerektiği, SGK işlemi ve ücreti İŞVEREN muhasebesine ait olduğu belirtilir. Sözleşeme de diğer kısımlarda karşılıklı yazılacaklar varsa onlarda belirtilir. İşin konusu, süre, ücret, IGU-IYH hak ve yükümlülükler,işverenin yükümlülükleri, anlaşmazlık durumlarında yetkili mercii sözleşmede belirtilir.

  2-Kısmi süreli hizmet vermek isteyen IGU-IYH işveren ile aralarında "İGU-IYH KISMİ SÜRELİ HİZMET SÖZLEŞMESİ " sözleşmesi imzalarlar. Burada uzman yada hekim işverenin çalışanı pozisyonundadır.Tek fark tam zamanlı çalışma şekli olmamasıdır.İşin konusu, süre, ücret, IGU-IYH hak ve yükümlülükler, işverenin yükümlülükleri, anlaşmazlık durumlarında yetkili mercii sözleşmede belirtilir.

  3-OSGB üzerinden hizmet verilirken. IGU-IYH OSGB bünyesinde çalışan gözükür. Önce içe atama sonra dışa atama yapılır. Dışa atama yapılması durumunda hizmet verilecek firma ile yapılan OSGB-İşveren Hizmet sözleşmesine istinaden İSGKatip üzerinden de onaylama yapılarak hizmet sunumu gerçekleştirilir.
 3. münevver çetiner İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45223
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Değerli arkadaşlar,
  6. maddenin lafzında açıkça belirtilmediğinden iş güvenliği uzmanlarının serbest meslek makbuzu kesmek suretiyle bağımsız çalışamayacağına dair görüş; bu algıyı maksatlı olarak yayanların katkısıyla oluşmuştur. "…hizmet alarak yerine getirebilir"denilmekte. Bu söylemde zorlayıcı bir hüküm yoktur, işveren tercihini serbest meslek makbuzlu uzmandan yana da kullanabilir. Kaldı ki aynı yasanın çeşitli maddelerinde ve yönetmeliklerinde: “işyeri dışındaki uzman kişi” ve “Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi” terimlerinin kanunun ruhuna ve uygulamaya uygun olarak serbest çalışan iş güvenliği uzmanını kast ettiği anlaşılmaktadır. Bu durum, anayasa, vergi usul yasası, ve benzeri yasalarca doğal bir hak olduğundan, yasada ayrıca belirtilmemiştir.

  Yasayla imtiyazlı bir ticari sınıf-zümre oluşturulamaz. Zaten oluşturulmamıştır da "…hizmet alarak yerine getirebilir." söylemi böyle okunabilir.

  Herkesin eşit rekabet ortamında çalışabilmesi; serbest iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin OSGB'ler gibi fatura yada serbest meslek makbuzu ile bağımsızca hizmet verebilmesiyle mümkün olabilecektir. Bu durum etik değerleri ve uzman bağımsızlığını da daha iyi koruyacaktır.

  Herkesin yolu açık olsun. Kazasız günler dilerim.
  Saygılarımla
 4. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlığı ve Hizmetlerinin Ödeme Usül ve Esasları Hakkında Sözleşme kendimin kullandığı sözleşmenin adı siz isterseniz adını başka şekilde adlandırın. Sözleşmelerde önemli olan iki tarafın imzasının olması ve sözleşmede atıfta bulunduğunuz kanun ve yönetmeliklerin var olmasıdır. Bu sözleşmede Verilecek hizmetin dayanağının ne olduğunun, hizmet karşılığında ödenecek ücretin ne ve nasıl ödeneceğinin, karşılıklı yükümlülükler, anlaşmazlık durumunda hukuki olarak takip edilecek yol, sözleşme süresi v.s gibi konuların belirtilmesidir.
  İş güvenliği uzmanı bireysel olarak ta, kısmi zamanlı olarak bir firma bünyesinde de, osgb bünyesinde sözleşmeyle firmalara hizmet verebilir. Kanun ve yönetmeliklerde yapılamaz hükmü yoksa yapılabilir demektir. Zaten iş güvenliği uzmanı tarafından verilecek hizmetler; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik başta olmak üzere, İş Güvenliği Uzmanının Çalışma Şartları ile görev ve yetkileri hakkında yönetmelik" hükümleri çerçevesinde İşçi Sağlığı İş güvenliği ile ilgili mevzuatın iş güvenliği uzmanına yüklediği yükümlülükler bu meyanda yerine getirilmektedir. Tarafların, yükümlülüklerin yerine getirilmesinin denetiminin ise zaten yapılan sözleşmelerle Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait olduğunu kabul etmiş olduklarından, gerçekleşmektedir.