1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Alp gürkan hakkında dolandırıcılıktan 18 yıl isteniyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Dolandırıcılıktan 18 yıl isteniyor

  SOMA’da 301 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağını işleten Alp Gürkan hakkında; mal varlığına Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Korkmaz Yiğit tarafından kurulduğu iddia edilen örgüte üye olmak, hileli iflas ve nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla 6 yıldan 18 yıla kadar hapis istemiye dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Gürkan’ın da arasında bulunduğu 17 şüpheli tarafından Avcılar Ispartakule Tahtakale mevkiinmdeki bazı gayrimenkullerin satın alındığı, bu gayrimenkullerin gerçekte mahkeme ile iflasına karar verilen iş adamı Korkmaz Yiğit’e ait olduğu öne sürüldü.

  [​IMG]

  ‘BİZİ ÖLÜME TERK ETTİNİZ’

  İddianamenin ikinci sanığı olan Alp Gürkan’ın da arasında bulunduğu 17 kişinin Haziran 2014’de İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkması bekleniyor. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erdal Bağcı tarafından Kormaz Yiğit ve Alp Gürkan’ın da arasında yer aldığı 17 sanık hakkında hazırlanan 30 sayfalık iddianamede, Maliye Bakanlığı Denetim Kurulu Başkanlığı’nın 17 Nisan 2013 tarihli araştırma ve inceleme raporu ile toplanan delillere göre tacir sıfatına haiz Korkmaz Yiğit’in İstanbul 8’inci Asiliye Ticaret Mahkemesi’nin 23 Ekim 2008 tarihli kararı ile iflasına karar verildiği hatırlatıldı. Borçlarını ödemediği, alacaklılarını zarara sokmak kastıyla mevcudunu gizlemek ve eksiltmek maksadıyla suç işlemek için örgüt oluşturduğu ifade edildi. Diğer şüphelilerin bu örgüte üye oldukları ve Korkmaz Yiğit’in tapu işlemlerinde şüpheli Mehmet Erdoğan’ın adını göstererek Avcılar’da Ispartakule Tahtakale mevkilerinde bazı gayrımenkulleri aldığı iddia edildi.

  YİĞİT’E MAL KAÇIRMA

  İmara açılması işlemlerinin Mehmet Erdoğan adına gösterilmek suretiyle gerçekte Korkmaz Yiğit tarafından yapıldığı, arazilerin imara açılması işlemi karşılığı tapuda Mehmet Erdoğan adına devir alınan ve yine Mehmet Erdoğan tarafından satışı yapılan taşınmazların Korkmaz Yiğit’e ait taşınmazlar olduğu öne sürüldü. Suç tarihi olarak 2007-2008-2009-2010-2011 yıllarının gösterildiği iddianamede müşteki şüpheli Salih Alpaslan’ın istanbul Cumhuriyet Başsavcılığına vermiş olduğu tarihsiz şikayet dilekçesinde, Kormaz Yiğit, Mehmet Erdoğan ve Alp Gürkan’ında arasında bulunduğu 11 kişi ile bazı şirket yetkilikleri hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, hileli iflas, birden fazla nitelikli dolandırıcılık, tehdit suçlarından dolayı şikayetçi olduğu belirtildi. Şüphelilerin Abidin Cevher Özden’in intiharına da sebebiyet verdikleri ileri sürüldü. Alp Gürkan ise ifadesinde suçlamaları reddetti.

  [​IMG]

  SOMA'DAKİ TTK EKİBİ OLANLARI ANLATTI

  İşte o araziler

  ALP Gürkan tarafından alındığı iddia edilen Avcılar Tapu Sicil Müdürlüğü’nden soruşturma kapsamında savcılığa gönderilen ve iddianameye de yansıyan bazı araziler ise şunlar:
  Avcılar İlçesi Firizköy Tahtakele mevkiinde 32 bin 186 metrekare tarla olarak İsmet Yoluç adına kayıtlı iken 27 Ocak 2005’de 683 yevmiye ile 1240/2400 hissesini Mehmet erdoğan satın almış, 28 Ocak 2005’de 693 yevmiye ile Alp Gürkan’a satmıştır.
  Avcılar İlçesi İspartakule Çiftliği 366 bin 750 metrekare tarlanın 1/4 hissesi Fikret Aksoy adına kayıtlı iken 224/2400 hissesini, 20 Ocak 2005’de 684 yevmiye ile Mehmet Erdoğan’a satmıştır. Mehmer Erdoğan da bu hissesinin 20 Ocak 2005’de 694 yevmiye ile Alp Gürkan2a satmıştır.
  Avcılar İlçesi Firuzköy Tahtakale mevkiinde 20 bin 860 metrekare arsanınn 4274/20860 hissesi Fikret Aksoy adına kayıtlı iken 01 Kasım 2005’de 13 bin 431 yevmiye ile Mehmet Erdoğan’a satmıştır. Mehmet Erdoğan da 30 Aralık 2005’de 16 bin 591 yevmiye ile Alp Gürkan’a satmıştır.
  Avcılar İlçesi Firuzköy Tahtakale mevkiinde 34 bin 559 metrekare arsanın 5986/34559 hissesi Fikret Aksoy adına kayıtlı iken 1 Kasın 2005’de 13 bin 431 yevmiye ile Mehmet Erdoğan’a satmıştır. Mehmet Erdoğan da 30 Aralık 2005’de 16 bin 591 yevmiye ile Alp Gürkan’a satmıştır.

  ‘GERÇEKTE SATIŞ YAPILMADI’
  Savcılığın tanık olarak dinlediği isimlerden Numan Bandırma ise, 8 yılı aşkın bir süreden Yiğit’in gayrimenkullerinin satışına aracılık ettiğini belirterek üç isme yapılan satışların hileli olduğunu öne sürdü. Bandırma ifadesinde özetle şunları söyledi: “Firdevs Erentuğ, Alp Gürkan ve Kemal Gülman gerçekte bu gayrimenkulleri satın almadı. Herhangi bir ödeme yapmadılar. Sadece tapuda devir işlemi yapılmadı. Satışı ve devri yapılan tüm gayrimenkullerin gerçek sahibi Korkmaz Yiğit.”

  [​IMG]

  SOMA'DA SON CENAZELER DE MADENDEN ÇIKARILDI

  'BABAMA OLAN BORCUNU ÖDEMEDİ'
  Davanın mağdurları arasında iki isim bulunuyor. Bunlar, Haziran 2008’de intihar ederek yaşamına son veren Banker Kastelli olarak bilinen Abidin Cevher Özden’in oğlu Süleyman Cemil Bahadır ve TMSF'nin harekete geçmesini sağlayan Doğan Kasadolu... Bahadır, 12 Şubat 2012’de Mali Şube Polisi’ne verdiği ifadede, babasının piyasaya olan borçları nedeni ile intihar ettiğini söyledi. Bahadır, Korkmaz Yiğit’in babasına 7.5 milyon lira borcu olduğunu, bu borcun ödenmediğini öne sürdü. Bahadır, Yiğit’in mal kaçırdığına dair TMSF dâhil birçok ilgili kuruma başvuruda bulunduğunu anlattı.

  17 SANIKLI DAVA
  12. Ağırı Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın 17 sanığı arasında Korkmaz Yiğit, Yiğit’in oğulları Kahraman ve Mert Yiğit, amcaları Gürbüz Yiğit, iş kadını Sema Cıngıllıoğlu, işadamı Kemal Gülman oğlu Lemi Gülman, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, Metal Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklıoğlu, Garanti Koza İnşaat A.Ş.’nin müdür yardımcısı Kemal Kömür gibi isimler bulunuyor. Sanıklar 7 ile 21 yıl arasında değişen sürelerde hapis istemi ile yargılanacak.

  austa@hurriyet.com.tr; dgokce@hurriyet.com.tr

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   48,9 KB
   Görüntüleme:
   2.164
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Soma'daki faciayla ilgili 19 kişi gözaltına alındı
  ÖZDEMİR ÖZKAN, HASAN ÇİLİNGİR | İZMİR - 18.05.2014 15:08:59
  Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağı faciası ile ilgili Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.

  Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner'in yürüttüğü ve 28 savcının görev aldığı soruşturmada bir yandan ocakta inceleme yapılıyor, diğer yandan ifadeler alınıyor. Aralarında Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 5 kişi adliyeye sevk edildi. Gözaltı işlemi yapılan bazı kişilerin emniyetteki ifade verme işlemleri devam ediyor.

  Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, maden kazasıyla ilgili mağdur, müşteki ve tanık ifadelerinin tamamlandığını belirterek, "Şüpheli sıfatıyla 19 kişi gözaltında bulunduruluyor. 5 kişinin ise yine şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasına devam ediliyor." dedi.

  Adliye çevresinde önlem alan güvenlik güçleri ise içeri giriş çıkışa izin vermiyor.

  Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında 301 kişi ölmüş, 486 kişi maden ocağından sağ çıkarılmıştı.

  5 KİŞİ TUTUKLAMA İSTEMİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasıyla ilgili gözaltına alınan İşletme Müdürü Akın Çelik, Güvenlik Uzmanları Selçuk Demirci, Yalçın Erdoğan, Türkiye Kömür İşletmeleri Müessese Müdür Yardımcısı Ali Ulu ve mühendis Ertan Ersoy'un savcılık ifadelerinin tamamlanmasının ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiğini söyledi. Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 5 kişiyle de adliyede görüştüğünü ifade eden Özel, emniyetteki gözaltı sayısının ise 13 olduğu bilgisini verdi. Özel, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın ise gözaltında olup olmadığını bilmediğini ifade etti.

  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

  http://www.cihan.com.tr/news/Soma-d...ilgili-gozaltilar-basladi_4464-CHMTQzNDQ2NC8x
 3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  İş güvenliği uzmanlarının akibeti hakkında haberi olan var mı?

  Düzeltme: İş Güvenliği Baş Mühendisi de gözaltına alınanlar arasında...
 4. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74354
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Uzman tutuklanmış
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  @milliyet #SOMA İşletme Müdürü Akın Çelik, Çelik'e bağlı olarak çalışan Ertan Ersoy ve İş Güvenliği Uzmanı Yalçın Erdoğan tutuklandı.
 6. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Akın Çelik in savunması CO ölçümünü yapmak benim görevim değil olmuş..NTV nin haberine göre..Ayrıca iş güvenliği uzmanlarının o gün CO gazını ölçümlerde yüksek bulduğu bunu kaydettiği ve imzaya çıkarttığı ancak İşletme müd. Akın Çelik in imzasının evrakta bulunmadığı söyleniyor.Şu işe bakın ki CO ölçümü görevi değil ama yüksek CO oranında işbaşı vermek onun işi..PATRON a oynamıyacak bir mühendis, mesleki ahlak kurallarına göre çalışacak..Patrona şirin görünecem diye yediler 301 kişinin başını,kendini sağlama alıp İŞ GÜVENLİĞİ UZMANINI günah keçisi yapamaz..İGU na sahip çıkılmalı,şirket avukat bile vermedi..Birileri birşey yapmalı
 7. kasım bey varsa tutuklu igu söyleyin ben bilmiyorum diyordu twiterı olan söyleyiversin
  diğer 70 i değil bunu bilsin bari havadan konuşmasın