1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Altı ayda 366 işçi öldü

Konusu 'Anketler,İstatistik ve Araştırmalar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Altı ayda 366 işçi öldü
  İş kazalarında rekor: Aylık ölüm ortalaması altmış bir işçi...
  İNŞAAT SEKTÖRÜ BİRİNCİ
  Önlenebilir iş kazalarında bu yılın ilk altı ayında 366 insanını yitirdi. İş kazalarında en çok kayıp inşaat sektöründe oldu. 12 saatte bir işçi öldü. Önlenebilir Avrupa iş kazalarında liderliği elinden bırakmayan Türkiye'de, bu yılın ilk altı ayında meydana gelen iş kazalarında 366 işçi yaşamını yitirdi.
  İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre artık cinayete dönüşen iş kazaları en çok inşaat sektöründe meydana geldi. Yazın gelmesi ile beraber mevsimlik işçilerin yollara düşmesi de ölüm sayısını arttıran bir başka etken olarak kayıtlara geçti. Diyarbakır'dan İstanbul'a çalışmak için gelen beş genç işçinin yangında can vermesi en çok konuşulan toplu ölüm oldu. Ocak ayında 62 işçinin yaşamını Türkiye'de Adana, İstanbul, İzmir ve Hatay'da ağırlıklı olarak yaşanan kazalar nedeniyle şubatta da 42 işçi öldü. Ölümlerin tırmanışa geçtiği martta ise 59 işçi hayatını kaybetti.
  11 martta İstanbul Esenyurt'ta bir inşaatın çadırlarında kalmak zorunda bırakılan 11 inşaat işçisi çıkan yangında yaşamını yitirdi. İlk altı ay içerisinde en fazla işçi ölümü nisanda gerçekleşti. Nisan ayında en az 75 işçi öldü. İş cinayetleri en çok, inşaat, maden, enerji ve inşaat sektörlerinde yaşandı. Hayatını kaybeden işçilerden 20'sinin inşaat, 12'sinin maden, 10'unun ise enerji sektöründe çalıştığı saptandı. Mayıs ayında 69, haziran ayında ise 59 işçi yaşamını yitirince korkunç tablo altı ayda 366 olarak kesinleşti. TARAF
  [​IMG]