1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alt işveren isg kurul protokolü

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve kadir serkan tarafından 28 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. kadir serkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar

  Alt İşveren Kurul protokolü oluşturuyorum. Sitedeki protokol yazısında;
  20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılıİş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren, elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerimizde bulunması gereken, sağlık ve güvenlik şartlarının ve işyerinde kullanılan alet.....

  Şeklinde yazılmış
  ben alt işveren kurulu olduğu için şöyle bir ekleme yaptım


  20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren,22.maddenin 2.fıkrasının a bendinde zorunlu olan, elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerimizde bulunması gereken, sağlık ve güvenlik şartlarının ve işyerinde kullanılan alet

  Sizce doğrumudur yada altişveren kurulu olduğunu belirtmek için ne yazayım ?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  isg kurul yönetmeliğinde der ki;

  a-asıl işveren ve alt işveren ikisininde çalışan sayıları 50 ve üzeri ise ayrı ayrı kurul kurarlar ve koordinasyon asıl işverendedir.
  b-Alt işveren çalışan sayısı ile Asıl işveren çalışan sayısı toplamı 50 ve üzeri ise ortaklaşa kurul kurulur,kurul üyeelri ortaklaşa atanır.
  c-Asıl işveren çalışan sayısı 50 nin altı ama alt işveren çalışan sayısı 50 nin üzeri ise kurulu alt işveren kurar ve asıl işveren temsilci gönderir.
  d-Asıl işverene bağlı diğer işyerlerinde 50 nin üzerinde olan yerlerde ayrı ayrı kurul kurulur.

  Yönetmelik Maddesi;

  İşverenin yükümlülüğü
  MADDE 4 (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığıişyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur.
  (2) Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren ilişkisinin bulunduğu hallerde;

  a) Asıl işveren alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı elli ve daha fazla ise asıl işveren ve alt işveren ayrı ayrıkurul kurar. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurullarca alınan kararların uygulanması konusunda işbirliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır.

  b) Bir işyerinde sadece asıl işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla ise bu durumda kurul asıl işverence kurulur. Kurul oluşturma yükümlülüğü bulunmayan alt işveren, kurul tarafından alınan kararların uygulanması ile ilgili olarak koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

  c) Alt işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla, asıl işverenin çalışan sayısı ellinin altında ise işyerinde kurul alt işverence oluşturulur. Asıl işveren alt işverenin oluşturduğu kurula işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

  ç) Asıl işveren ve alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı ellinin altında ve toplam çalışan sayısı elliden fazla bulunduğu durumlarda ise koordinasyon asıl işverence yapılmak kaydıyla, asıl işveren ve alt işveren tarafından birlikte bir kurul oluşturulur. Kurulun oluşumunda üyeler 6 ncı maddeye göre her iki işverenin ortak kararı ile atanır.

  (3) Asıl işveren alt işveren ilişkisi bulunmayan ve aynı çalışma alanında birden fazla işverenin bulunması ve bu işverenlerce birden fazla kurulun oluşturulması hâlinde işverenler, birbirlerinin çalışmalarını etkileyebilecek kurul kararları hakkında diğer işverenleri bilgilendirir.

  (4) İşverenler, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun kurul kararlarını uygular.
 3. kadir serkan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hazırladığım Protokolde altişveren olduğumu belirtmek için bunları mı ekliyim?