1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alt işveren - taşeron - yüklenici v.s :s

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Deniz K. tarafından 9 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba bu kavramları bir tek ben mi karıştırıyorum yoksa başka karıştıran var mı?

şuan firmamizda 4 kişi çalışmakta ve ortam havalandırması için tavana havalandıma tesisatı çekmekteler. bu işçiler ki çoğunlukla aynı kişiler genellikle yapım onarım işlerini yapmaktalar fabrikada, şimdi bu işcilerin iş vereni

Alt iş veren midir?
    Alt yüklenici midir? (ki sanırım öyle)
    taşeron ve alt yüklenici aynı şey midir?

iyicene allak bullak oldum ve isg konusunda alt işverenden ne gibi belgeler istemeliyiz isg konusunda alt yükleniciden, taşerondan ne gibi belgeler istemeliyiz ?
  2. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sgk işe giriş kagıdı olsun ağır ve tehlikeli işler raporu ve geriye kalan özlük dosyası parçaları
  3. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yaptığı işe dair risk değerlendirmesi gerekir mi?

Ayrıca fabrikaya giren her çalışana eğitim vermemiz gerekli midir. yoksa bunu özet bir bilgi formuyla sunup imzalatmamız yeterli olacak mıdır?
  4. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ziyaretçi giriş prosedürün olmalı tabi bu prosedürün içeriğinde olanları sağlarsın(eğitim kkd vs) risk değerlendirmeni revize edip üstüne ekleyebilirsin ama zorunlumudur o konuda net bilgim yok
  5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yüklenici-Taşeron: işi yaptırdığınız 2.şahıs veya firma
    Alt Yüklenici: işi yaptırıdığınız firmanın işin bir bölümünü veya tamamını yaptırdığı 3. şahıs veya firma
    Alt işveren: size işi yaptıran, fakat işin sahibi olmayıp işi başkasınan alan şahıs veya firma ( yani siz ana firmanın alt yüklenicisi oluyorsunuz)

Eğer o kişiler işi direk sizden aldıysa sizin taşeronunuz oluyorlar. yok siz işi başkasına vermişseniz ve verdiğiniz yer o kişilere vermiş ise o zaman sizin alt yükleniciniz olmuş oluyorlar. ama her halükarda siz ana işveren oluyorsunuz.
  6. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Özetle bu kişilerde ne olursa olsun(alt işveren-taşeron-yüklenici v.s) yapacağı işe dair risk değerlendirmesi ve kendi işverenleri tarafından isg eğitimi aldıklarına dair istemelimiyiz istemeliysek herhangi bir dayanağı var mıdır ?
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 Madde 17

Çalışanların eğitimi

MADDE 17 (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.

(2) Çalışan temsilcileri özel olarak eğitilir.

(3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.

(4) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe başlamadan önce, söz konusu kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir. Ayrıca, herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.

(5) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar işe başlatılamaz.

(6) Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, iş sağlığı ve güvenliği risklerine karşıçalışana gerekli eğitimin verilmesini sağlar.

(7) Bu madde kapsamında verilecek eğitimin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır. Eğitim sürelerinin haftalık çalışma süresinin üzerinde olması hâlinde, bu süreler fazla sürelerle çalışma veya fazla çalışma olarak değerlendirilir.

Yani sağlamanız lazım. ya yükleniciniz ya da siz. fakat esas olan işyerinizdeki riskleri sizin bilmeniz sebebiyle sizin eğitim vermeniz.
  8. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    “ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK”

İKİNCİ BÖLÜM
    Genel Hükümler
    (2) İşveren, geçici iş ilişkisi kurulan diğer işverene Kanunun 16 ncı maddesinin birinci fıkrasındaki hususlar ile ilgili bilgi verir; geçici iş ilişkisi kurulan işveren bu konular hakkında çalışanlarına gerekli eğitimin verilmesini sağlar.​
    Eğitim verilmesi fabrikada ki kurallar vs. anlatılması ve bunlarının anlatıldığına dair tebliğ tebellüğ ile imza altına almak faydalı olacaktır.​
    ancak benim yukarıda ki maddeden anladığım ben fabrikamda geçici olarak iş yapacak diğer iş verene fabrikamda karşılaşılabilecek riskler ile ilgili bilgi vericem örneğin yüksekte çalışma (iç ortam havalandırma sistemi için) bu geçici işi alan iş verende bu konuda çalışanlara ilgili eğitimi aldırıcak yada aldığına dair belgeleri bana göndermesi lazım değil mi?​
  9. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kanunen öyle, fakat risklerin konusuna baktığınızda pek çoğu ile alakalı eğitim programı mevcut değil. o yüzden direk işinizle alaklı risklerin eğitimini yine siz yüklenmek zorunda kalıyorsunuz. genelde teşron işleri düşük fiyatlara yapıldığından taşerona git şu şu eğitimleri al demek çok işverenin işine gelmiyor.
  10. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynen haklısınız. Aslında bende kendim vermeyi düşünüyorum almış olsalar dahi çünkü başkasının vermiş olduğu eğitime ne kadar güvenebilirim bilmiyorum içim rahat olur en azından bende verirsem sadece bu bir zorunluluk mudur. yarın öbür gün teftişe geldiler diyelim taşeronlar burdayken ben eğitimi vermiş olsamda hani bunların kendi işverenleri tarafından verilen eğitimleri demesin de onun için bu kadar çok sordum kusura bakmayın Samet Bey yardımlarınız için teşekkür ediyorum ve sizede manchestain
  11. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    rica ederim dostum sahana gelen herkezden sen sorumlusun ne olursa olsun bunu unutma ha 5dk geldi gidecek durumu olmaz genelde şöyle tabir olur ya 40 yıldır böyle geçiyoruz veya yıllardır böyle yapıyoruz yok kardeşim dersin bu böyle olacak dediğinde iş biter...