1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alt işvereni ile beraber toplamda 50 kişiyi geçen az tehlikeli sınıfta bulunan firma

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Sabri Mert Büyüklü tarafından 8 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Herkese merhaba ;

  Az tehlikeli sınıfta bulunan , alt işvereni ile birlikte toplamda 50 kişiyi geçen iş yerinde iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu var mıdır ?
  Bilindiği gibi , 50 kişi altında çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu 01.07.2016 tarihinden itibaren geçerli.Fakat alt işveren sayısı ile toplamda 50 kişiyi geçince bu değişiyor mu ?
  Sonuç olarak böyle bir durumda kurul oluşturmak gerekiyor ve iş yeri hekimi de kurulda olmak zorunda.Dolayısıyla bu mantıkla düşünebilir miyiz ?
 2. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Birlikte yürürlükte olması gereken Yasa ve buna bağlı Yönetmelikler öngörüldüğü şekilde uygulanmadığı için belirttiğiniz şekilde sorunlar ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Verdiğiniz örnekte bir geçiş hükmü ile bu sorunun aşılmasına çalışılmış.

  -Az tehlikeli sınıfta bulunan , alt işvereni ile birlikte toplamda 50 kişiyi geçen iş yerinde iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu var mıdır ?

  İşyerlerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi istihdam etme zorunluluğuna ve bu kişilerin ne kadar süre ile görevlendirileceklerine karar verilirken, çalışan sayısı hesabında aynı işverenin aynı il sınırları içerisinde veya Türkiye genelindeki her işyeri bağımsız bir işyeri sayılıyor. Çalışan sayısı hesabında alt işveren çalışanları katılmıyor.

  Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50'den az çalışanı olan işyerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma yükümlülüğü henüz yürürlükte olmadığı için işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu yoktur.

  Ancak işaret ettiğiniz gibi iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturulurken, asıl işveren ve alt işverenin toplam çalışan sayısına bakılır. Bu nedenle toplamda 50'den fazla çalışan olduğu için işyerinde bir iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturulmak zorundadır.

  -------------------------------------------------------------------------------------

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Sayısı:28532
  ...
  Kurulun oluşumu
  MADDE 6 – (1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
  a) İşveren veya işveren vekili,
  b) İş güvenliği uzmanı,
  c) İşyeri hekimi,
  ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
  d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
  e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
  f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.
  ...
  Geçiş hükmü
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak kurulda, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.
  ...
  ----------------------------------------------------------------------------------

  Geçiş hükmünden anlaşılacağı üzere oluşturulacak kurulda (b) ve (c) bentlerinde sayılan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu sadece İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun bu çalışanları istihdam etme yükümlülüğünü bildiren 38. maddesindeki sürelere uygun olarak aranır. Yani iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu henüz yürürlükte olmayan bir işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturma zorunluluğu olabilir. Fakat kurulda bu ikisinin bulunması zorunlu değildir. İş güvenliği uzmanı ve/veya işyeri hekimi olmadan diğer üyelerle kurul oluşturulabilir.