1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Alt işverenin uzman bulundurma zorunluluğu

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve yigiten tarafından 16 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. yigiten İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar,
  Malum piyasada üretime destek amaçlı güvenlik, temizlik, sevkiyat gibi hizmetleri alt işveren olarak sağlayan şirketler var. Bu şirketlerin elemanları bir çok farklı şirkette taşeron işcisi olarak çalışmaktadırlar. Soru şu:
  X isimli alt işveren (taşeron) şirketinin;
  A firmasında 5 çalışanı var. A firmasının ise kendine ait 100 çalışanı var
  B firmasında 60 çalışanı var. B firmasının ise kendine ait 10 çalışanı var
  C, Ç, D...... Firmalarında ise 1'er 2'şer, 5'er vs. elamanı var.
  Toplamda X firmasının 200 çalışanı mevcut. Merkez binası ise bir apartman dairesinden bozma ofis olsun.
  1. Bu durumda X taşeron firması toplamdaki 200 çalışanı için uzman istihdam etmeli mi ?
  2. B firmasındaki toplam (B +X) çalışan sayısı 50 den fazla olduğu için Uzman zorunluluğu B ye mi yoksa X'mi ait olmalı ?
  3. A firmasının uzmanı X firmasının 5 çalışanından da sorumlumudur ?
  Cevap yazacak herkese şimdiden teşekkürler
 2. şirketlerin personel sayısından bağımsız hepsi aynı işyerinde çalışıyorsa oradaki işveren sorumlu
  ancak ilk eğitimleri konusunda kimden maaş alıyorsa o sorumlu
  sonra iş yeri değişikliğinde tekrar tekrar yeni iş yerlerinde ki işveren sorumlu
  bunlarla beraber X in uzmanı A,B,C,Z bütün şirketlerin kurul toplantılarına(olmazsa iş güvenliği ile ilgili toplantılarına) katılmakla yükümlü
 3. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44214
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
  Bildiğim kadarıyla o taşeronun toplam çalışan sayısı 50 ve üzerinde ise iş güvenliği uzmanı çalıştırmak durumundadır.Ve 6331 sayılı kanun ve ilgili yönetmeliklere tabiidir.Eğer 50 nin altındaysa işverenin sağladığı imkanlardan yararlanırlar isg konusunda.
  Yanlışım varsa düzeltin lütfen.
 4. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  12134
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  shell / prekons
  doğrudur her 50 ve üzeri işci çalıştıran her işveren iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda
 5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik

  taşeronlaşmada B+X gibi bir çalışma resmi olarak söz konusu değil, 2. maddedeki olay artık gayriresmi işlere giriyor ülkemizde bolca karşılaştığımız şekil de bu ama buradaki bütün personelin hem maaşından, hem haklarından hem de personel sayısına bağlı sorumluluklardan ana firma sorumlu olur...burada taşeron yok dolayısı ile b+x 50 yi geçiyor ise B firması uzmanlık hizmeti alması şart...
 6. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  . İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  (Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28532)
  İşverenin yükümlülüğü;
  Madde 4
  (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturulur.

  (2) Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren ilişkisinin bulunduğu hallerde;

  a) Asıl işveren alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı elli ve daha fazla ise asıl işveren ve alt işveren ayrı ayrı kurul kurar. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurullarca alınan kararların uygulanması konusunda işbirliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır.
  b) Bir işyerinde sadece asıl işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla ise bu durumda kurul asıl işverence kurulur. Kurul oluşturma yükümlülüğü bulunmayan alt işveren, kurul tarafından alınan kararların uygulanması ile ilgili olarak koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.
  c) Alt işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla, asıl işverenin çalışan sayısı ellinin altında ise işyerinde kurul alt işverence oluşturulur. Asıl işveren alt işverenin oluşturduğu kurula işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.
  ç) Asıl işveren ve alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı ellinin altında ve toplam çalışan sayısı elliden fazla bulunduğu durumlarda ise koordinasyon asıl işverence yapılmak kaydıyla, asıl işveren ve alt işveren tarafından birlikte bir kurul oluşturulur. Kurulun oluşumunda üyeler 6 ncı maddeye göre her iki işverenin ortak kararı ile atanır.

  (3) Asıl işveren alt işveren ilişkisi bulunmayan ve aynı çalışma alanında birden fazla işverenin bulunması ve bu işverenlerce birden fazla kurulun oluşturulması hâlinde işverenler, birbirlerinin çalışmalarını etkileyebilecek kurul kararları hakkında diğer işverenleri bilgilendirir.


  Kurul oluşturma şartı var ise uzman ve hekimde olması gerekir. bence konuya bu maddelerden bakmak lazım.

  saygılar.
 7. Sinem Karahan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  1. alt işverenler risk aanalizi yapar veya yaptırır
  2. alt işverene risk analizi çalışmalarında ana işveren istediği bilgi ve belgeyi verir
  3. Alt işveren hazırlaldığı risk analizinin bir nüshasını ana işverene verir, asıl işveren alt işverenin işlerini denetler uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.
 8. yigiten İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet bu yönetmeliğe göre taşeronun asıl işverenin mekanında 50 den fazla işçisi varsa uzman bulundurma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.
  Fakat taşeronun atıyorum her bir mekanda 3-4 işçisi varsa ve bu 3-4 kişiler toplamda 200 kişiyi buluyorsa Uzman bulundurmalı mı ? ve bunu mevzuatın neresinden tutturacağız? dayanak ?
 9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sgk sicil no altında incelenmeli..
 10. yigiten İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Erkan Bey,
  bunun herhangi bir yasal dayanağı var mı ? Dayanak göstermem gerekiyor da...
 11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Dayanak sözleşmeler işyeri SGK sicil no üzerinden ve bu sicil no üzerinden sigortalı kişiler ve firmanın tehlike grubu baz alınarak yapılır..
 12. yigiten İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Diyelim ki bir güvenlik şirketi (tehlikeli grup) boyahaneye (çok tehlikeli grup) 4 adet elaman temin ediyor. Buna göre Güvenlik Şirketinin C sınıfı İSGU çok tehlikeli sınıfta yeralan boyahanedeki u 4 elemandan nasıl sorumlu olur ?
 13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hertürlü sorumlu olur..
 14. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  sadece ofisdeki çalışanlara alınır.15 kişilik ekip vardır ofisde sabit duran geri kalan temizlik ve güvenlik de çalışan personel o yerin İSG sine tabı olur.sözleşme yapabilir ek olarak şantiye olarak düşünün bir tek iş yeri hekimi vardır yada uzmanın saati yeterse 1 tane vardır.hakediş düzenlenirken onların parası toplam alt işverenlerinden kesilerek düzenlenir.aynı yerde çalışanlar için her 50 de bir olmasına gerek yok eğer ole olursa adam yetmez:)ISGB kurulur ve ortak kurul oluşturulur alt iş veren temsilci seçer.tabi bakacak ortak c sınıfının saatleri doluncaya kadar bünyesine alabilir.
 15. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  sana bir dosya gönderiyorum kanun ve yönetmeliklerle birlik de senin dediklerin burda var.

  Ekli Dosyalar:

 16. yigiten İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkür ederim, çok güzel özet çıkarmışsınız ben de neredeyse tüm mevzuatı taradım ama bu konuda net referans olacak bir şey bulamadım. İş güvenliği kurulları bir nebze refarans oluyor zaten. Ama kendi merkez Ofisinde 3-4 kişi çalıştırıp da değişik tehlike sınıflarında yer alan müşterilerine 4'er 5'er eleman verenler için mevzuatta net bir ifade bulamadım. Bu ofisi denetlemeye gelen müfettişler nerede sizin İGU'nuz diyebilir mi derse mevzuatta referans noktası nedir? İGU 3-4 kişilik bir ofiste teknik olarak ne yapabilir. Bu alt işverenin 60 müşterisi olsun. Bu 60 işyerine her ay gitmesi de sözkonusu olamaz. O zaman mantıken böyle bir alt işverenin sırf çalışan sayısı fazla diye İGU bulundurması pek doğru gelmiyor.
 17. yigiten İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yani C sınıfı bir İGU taşerona ait 4-5 kişi için çok tehlikeli grupta yer alan asıl işverene ait bir tesiste (150 kişi) taşeron adına İGU bulundurma sorumluluğunu yerine getirebilir mi ? Bu arada Asıl İşverenin B yada A sınıfı Uzmanı olsun.
 18. Ahmet Serkan KARAKOÇ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  YILDIZ ENTEGRE KÜTAHYA AZOT TESİSLERİ
  aynı durum bende de var. alt işverenimiz var(50 altı). kanuna göre isg uzmanı ve işyeri hekimi zorunlu gözüküyor. ama net bir bilgi yok. alt işveren isg uzmanı ve hekim bulundurmalımı bulundurmamalımı. sigorta numarası aynı veya faklı ise durum nasıl olacak.
 19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kendi risk analizini yapacak,
  profesyonel bulundurma yükümlülüğüde varsa onuda yapacak..alttaşeron ana firmadan alt sgk nosu alır zaten...
 20. cc76 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhaba,
  bir özel güvenlik firmasının 180 çalışanı var çalışan sayısı çok olduğu için belirli süreli sözleşme yapma zorunluluğu var. Ancak bizler hizmeti ne şekilde vereceğiz? Birbirine komşu olmayan 6 değişik ilde çalışma yapıyorlar.
  İSG kurulu olan yerlerde ne yapılacağı belli, ancak mevcudu 50 kişinin altında olan kurul mecburiyeti olmayan yerlerde nasıl hizmet verilecek? yaklaşık 60 değişik işletmeye hizmet veriyorlar, tüm firmaları mı ziyaret edeceğiz yoksa merkez adresinde ziyaret yeterli olacak mı?
  Çalışanların sigorta durumlarında da farklılıklar var. iki değişik tipte çalışma yapılıyor, bir tanesi yasal olan alt işverenlik için bir sgk numarası alınıp personel o sgk numarasından sigorta primleri ödeniyor
  ikinci tip ise personelin sigortası özel güvenlik firması üzerinden gözüküyor, o zaman alt işverenlik değil sadece çalışma sözleşmesi yapılıyor.
  sözleşme tipinden oluşan farktan dolayı bizim vereceğimiz hizmette bir farklılık olacak mı?
  vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim