1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Altişverenin kurduğu isg kurulunda asıl işverenin koordinasyon sağlaması ve sorumlulukları nelerdir?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve serpil varlı tarafından 20 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. serpil varlı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Asıl İşveren ce Alt işverene İş Güvenliği ve Sağlığı Konularının koordinasyonu ve Kurula katılmakla görevli olan Asıl işverenin isg sorumlusu alınan kararlara imza atabilir mi? ve sadece onun görevi kurulda denetim midir. ? o da kurul üyesi sayılır mı
 2. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Soruyu ben de biraz genişleteyim :)
  Ana işveren kamu ise nasıl bir yol izlenmeli, özellikle alınması gereken önlemler ana işveren olan kamunun sorumluluk alanında fakat o bölgede asıl işi yapan alt işveren çalışanı olduğu durumlarda ne yapmalı?

  LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 3. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  *"Alt işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla, asıl işverenin çalışan sayısı ellinin altında ise işyerinde kurul alt işverence oluşturulur. Asıl işveren alt işverenin oluşturduğu kurula işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar."

  Bahsettiğiniz durum yukarıdaki Yönetmelik maddesindeki hal ise; asıl işverenin alt işverenin oluşturduğu kurula atayacağı yetkili temsilci, kurulda asıl işvereni temsil eden bir kurul üyesidir. Alınan kararlarda imzası olur. Dolayısıyla alınan kararlar doğrudan asıl işverene tebliğ edilmiş sayılır.

  Sorunuzu ayrıntılandırmanız gerekmektedir. Asıl işveren 50'den az çalışanı olan bir kamu kurumu ise yukarıda alıntıladığım Yönetmelik maddesine istinaden alt işverenin oluşturacağı kurula vekaleten yetkili bir temsilci atar.

  Asıl işverenin 50'den fazla çalışanı varsa bir iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturmak zorundadır. Henüz iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü yürürlüğe girmediği için oluşturulacak kurulda iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu yoktur.

  **"Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
  a) İşveren veya işveren vekili,
  b) İş güvenliği uzmanı,
  c) İşyeri hekimi,

  ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
  d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
  e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
  f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci."

  ***"6 ncı madde uyarınca oluşturulacak kurulda, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır."

  "Bu Kanunun;
  a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  yürürlüğe girer."
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  *İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Sayısı:28532
  İşverenin yükümlülüğü
  MADDE 4 – (1)/c

  **İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Sayısı:28532
  Kurulun oluşumu
  MADDE 6 – (1)

  ***İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Sayısı:28532
  Geçiş hükmü
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1)

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
  Kanun Numarası : 6331
  Kabul Tarihi : 20/6/2012
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339
  Yürürlük
  MADDE 38 – (1)
 4. serpil varlı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Asıl işverenin Kendi kurduğu Kurul var. Alt işveren in oluşturduğu kuruldaki kararları asıl işveren tınlamadıgı için kurula İsg sorumlusunun da alınan kararlarda imza sı olsun istiyorum .Asıl işvereni bu şekilde işe katabilir miyim.Toplantı yapıyoruz bütün aldıgımız kararlar asıl işveren sorumlulugunda asıl işverene kurul kararlarını bildiriyorum ama onlardan birisininde imzası olsun istiyorum . Bunu yapabilir miyim ?
 5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Dediğiniz gayet mantıklı hatta yapılması gerekenlerden biri. Kurullar ne kadar ayrıda olsa nihayetinde alt işveren asıl işveren ilişkisi var.
 6. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Yazdığınız duruma karşılık gelen mevzuat maddesi aşağıdadır.

  *"Asıl işveren alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı elli ve daha fazla ise asıl işveren ve alt işveren ayrı ayrı kurul kurar. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurullarca alınan kararların uygulanması konusunda işbirliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır."

  Bir önceki sorunuzdaki durumdan farklı olarak söz konusu hal için ilgili Yönetmelikte kurula bir yetkili temsilci atanmasından bahsedilmez. Her iki kurulun ayrı ayrı aldığı kararların uygulanması konusunda koordinasyonun asıl işverence sağlanması gerektiği ifade edilmiştir. Bu koordinasyonun etkili bir biçimde sağlanabilmesi adına asıl işverene, alt işverenin oluşturduğu kurula bir yetkili temsilci atamasını teklif edebilirsiniz. Ancak asıl işveren için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

  *İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Sayısı:28532
  İşverenin yükümlülüğü
  MADDE 4 – (1)/a