1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ambulans şoförlerinin önemi nedir?

Konusu 'İlkyardım' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Avrupa'da sağlık hizmetinde kaliteyi belirleyen teknik elemanlar ciddi bir eğitim sürecinden geçmektedir. Ülkemizdeki eğitim ise yetersiz olduğunu söyleyen uzmanlar "Örneğin, ehliyeti olan herkes ambulans şoförü olmamalı" diyor.

Sağlık hizmetinde tüm ekibin donanımlı, hızlı ve doğru sonuç için yönlendirilebilir olması, sağlık hizmetinin kalitesinde önemli rol oynuyor. Sağlık hizmetleri sadece hekimlerin veya hemşirelerin üzerine yığılamaz 'teknik eleman' kavramının sağlık hizmetlerinde kalite belirleyici olduğunu görmek gerekir.

Eskiden alaylı olarak tanımladığımız kişiler hastanelerde çeşitli işleri yürütmekteydi. Ancak donanımın teknoloji ile birleştiği noktada eğitim şart oldu. Kimden ne öğrendiği tanımlanamayan kişilerin sağlık adına iş yaptığı dönem artık kapandı. Nobel ödüllerinin bile ekiplere verildiği günümüzde, 'ben' egosu ile iş bitirme neredeyse imkânsız oldu.

Konu sağlık olduğunda ise teşhisten tedaviye uzanan sürecin tamamında takım çalışmasının önemi daha da artıyor. Hastanın ya da hizmet alıcının sağlık kurumuna girdiği andan, hizmet ihtiyacının sonlandığı çıkış noktasına kadar sistemin içinde çalışan, hastayı selamlayan, yönlendiren, hekime veya laboratuara götüren ve hastaya tıbbi anlamda destek veren tüm ekip, teknik elemandır ve teknik eleman, sağlık hizmetinin kalitesinde kilit rol oynar.

Ambulans Şoförünün ÖnemiTeknik eleman yetersizliği sağlık hizmeti alımını, yani teşhis ve tedavi sürecini aksatıyor ve hizmet kalitesini düşürüyor. Gelişmiş ülkelerde teknik elemana büyük önem verilmektedir. Ambulans şoförlüğü buna bir örnektir. Ehliyeti olan herkes ambulans şoförü olmamalı.

Gelişmiş batı ülkelerinde teknik elemanların eğitim ve öğretim süreçleri için çok ciddi programlar hazırlanıyor ve yaptırım niteliğinde yasal düzenlemelere gidiliyor. Görev tanımı belirlenmiş olan çalışanlara sorumluluklar veriliyor. Örneğin, bir ambulans şoförü kimdir, nasıl olmalıdır ve ne iş yapar? Ambulans şoförünün özellikleri ve çalışma şartları yasal prosedüre göre belirleniyor.

Yani ehliyet sahibi olan, herhangi bir araç sürücüsü asla bu işe soyunamıyor. Çünkü işin ucunda sağlık
    vardır. Ülkemizde ise salt sürücüler bu işi bugüne kadar taşımışlardır. Unutulmamalıdır ki bilgi beceri ile tamamlanır, beceri de bilgi ile donatılırsa ancak o zaman başarı ve kalite yakalanmış olur.

Avrupa ülkelerinde ambulans şoförleri nasıl belirleniyor, nasıl bir eğitimden geçiyor?
    Türkiye’de nasıl bir prosedür uygulanıyor ve sürücü belgesi olan herkes istediği zaman ambulans şoförü olabiliyor mu?

ABD ve Kanada’da ambulans şoförlerinin tamamı paramedik (Hastane dışında acil hasta ve yaralılara müdahale eden, gerektiğinde ambulans sürücülüğünü de yapan profesyonel sağlık personeli) olarak eğitim görmüş personeldir. Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda, ambulans şoförü olmak için 6 aylık bir ilk yardım kursu gerekiyor. Almanya, Fransa ve Hollanda’da çoğunlukla paramedikler ambulans şoförlüğü yapıyor.

TÜRKİYE'DE AMBULANS ŞOFÖRLÜĞÜTürkiye'de ise Ambulanslar ve acil sağlık araçları ile ambulans hizmetleri yönetmeliğinin 4. maddesinde, ambulans şoförü; 'Kullanacağı araca uygun sürücü belgesine sahip, temel ilkyardım eğitimi sertifikası almış personel' olarak tanımlanıyor. Ancak bu tanımlama muğlâk olduğu için pratikte sıkıntı yaşanıyor.

Ambulans şoförü kavramı birçok ülkede yok, ancak bazı ülkelerde standart olarak uygulanıyor. Hollanda ve Fransa ambulans şoförü çalıştıran ülkelere örnektir.

Şoförden özellikle kenti iyi tanıması bekleniyor, taksi şoförlüğü tecrübesi yararlı oluyor. Eğitim olarak da genellikle 40 saatlik ileri ilkyardım eğitimi uygulanıyor. Bu, ABD'de 'first responder' denilen ve itfaiyeci, polis gibi mesleklere verilen standartta oluyor.

Ambulansı daha çok eğitim almış bu kişiler kullanıyor. Sonra isterse çalışarak veya çalışmadan doğrudan 2. ve 3. kademe eğitimlere devam ediyor. Böylece ambulanstaki pozisyonu yükseliyor, acil tıbbi girişimleri daha fazla üstleniyor. Ancak bu şekilde daha fazla eğitim almış kişiler de ambulansı sürebiliyor. Yani polis veya itfaiyede olduğu gibi ambulans personeli, ambulansta eğitimiyle orantılı olarak her işi yapabiliyor.

Türkiye'de ise ambulansta şoför bulundurma zorunluluğu kaldırıldı. İsteyen özel ve kamu ambulansları şoför çalıştırabilir. Bu şoför, Sağlık Bakanlığı onaylı temel ilkyardım eğitiminde başarılı olmak zorundadır.

Ancak isteyen özel ve kamu kurumu, meslek lisesi veya meslek yüksekokulu mezunu ambulans personelinden de ambulansı kullanmasını isteyebilir. Çünkü yönetmelik buna uyumludur.

Ambulans kazaları veya hastanın sedyeden düşürülmesi gibi olayların sık yaşandığını belirten uzmanlar, şoför adaylarının belirli bir eğitimden geçirilmesiyle bu tür olumsuzlukların engellenebileceğini söylüyor.

Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği; sadece 2 günlük bir kursla alınan temel ilkyardım eğitimi sertifikası ve uygun sürücü belgesine sahip olan herkesin ambulans şoförlüğü yapabilmesini öngörüyor.

Ambulanslarda görev yapan ilk yardım ekibinin ayrılmaz bir üyesi olan şoförlerin, ileri sürüş tekniklerini içeren bir eğitime tabi tutulması, ambulans kazalarının daha az görülmesini; özellikle hasta taşıma tekniklerini içeren daha detaylı bir ilk yardım eğitimi alması ise hastanın sedyeden düşürülmesi gibi istenmeyen olayları azaltacaktır.

Üç kişiden oluşan ambulans ekibinde zaman zaman şoförlerin de hastaya müdahale etmek zorunda kaldığı görülmektedir. Bu durum, 2 günlük temel ilkyardım eğitimi yerine daha ileri seviyede bir ilk yardım eğitimi almaları gerektiğinin göstergesidir.

kaynak