1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Amerikan isig mevuzatı ve türk isig mevzuatı karşılaştırması

Konusu 'Anketler,İstatistik ve Araştırmalar' forumundadır ve Gözde Güvensoy tarafından 19 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Gözde Güvensoy İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Herkese Merhaba,

  Şu anda Amerikan İSİG mevuzatı ve Türk İSİG mevzuatı karşılaştırması üzerine bir araştırma yapıyorum.

  Bu kapsamda OSHA standartları çok kapsamlı ve her konuda özel standartlar var. Mesela yanıcı maddeler başlığı altında (29 CFR 1910) yanıcı sıvı taşıyan kaplar, tanklar ve bağlantı elemanları hakkında teknik gereksinimler, iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken önlemler gibi tarifler var. Bizim mevzuatımıza baktığımızda, bu detayda yükümlülükler için sadece Binaların Yangından Korunması hakkında yönetmelikte ilgili tse standartlarına uyulması belirtiliyor, ve depolama şartları tariflenmiş.

  Genel olarak yanıcı ve parlayıcı maddelerin depolandığı kapların teknik özelliklerini ve iş sağlığı ve güvenliği açısından alınacak tedbirlerin anlatıldığı isig mevzuatları hakkında bilgi vermenizi rica ederim.

  Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanlığı İş Sağlığı ve İş güvenliği Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı çeşitli rehber dokümanlar var. (kimyasalların depolanması, basınçlı kaplar, vb.) Ancak bu dokümanlar rehber niteliğinde olduğu için yaptırım niteliğinin olmadığını düşünüyorum.
  Bunun yanı sıra, basınçlı kaplar, hidrojen, oksijen, asetilen gibi maddelere özel isig mevzuatında hangi kaynaklara başvurmalıyım.
  Genel olarak bizim mevzuatımızda İSİG mevzuatı kapsamında teknik gereksinimler ve özel İSG tedbirleri detaylandırılmamış, ancak risk analizi yaptırılması yükümlülüğü getirilerek, alınacak tedbirler işverene bırakılmış denebilir mi? Genel olarak İSİG yönetmeliklerinde TSE standartlarına uyulacak şeklinde ibareler var mıdır?

  İyi çalışmalar,
  Gözde Güvensoy
  Çevre Yük. Mühendisi
 2. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  Gözde hanım, araştırmanız tamamlandığı zaman bizlerle paylaşabilirmisiniz.
  işiniz zor şimdiden kolay gelsin :)
 3. mert kgul İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  TS-EN-1442-A1-Tupler-Sivilastirilmis-Petrol-Gazi-LPG-ile-Ilgili-Teblig TSE para ile satıyor :)
  Akaryakit-Istasyonlari-Emniyet-Gerekleri-ile-Ilgili-Teblig TSE para ile satıyor :)
  TS-11939-LPG-Ikmal-Istasyonu-Karayolu-Tasitlari-Icin-Emniyet-Kurallari-ileIlgili-Teblig TSE para ile satıyor :)
  Yapi-Isleri-Insaat-Makine-ve-Elektrik-Tesisati-Genel-Teknik-Sartnamelerine-Dair-Teblig
  Muhtemel-Patlayici-Ortamlarda-Kullanilan-Techizat-ve-Koruyucu-Sistemler-Ile-Ilgili-Yonetmelik TAMAM
 4. unsal İSGforum Üyesi

  Arkadaşlar bildiğiniz üzere 6331 sayılı kanun tarafından kaldırılan tüzükler çok ayrıntılı olmakla birlikte standart oluşturmak amacıyla yanlış hatırlamıyorsam 1972'de çıkarılmıştı. Mayıs ayında yapılan İş Güvenliği Sempozyumunda görüştüğüm müfettişe neden kaldırıldığını sorduğumda artık tüzükler ve yönetmelikler bu şekilde olmayacak, TSE ve Uluslararası standartlara bakılması gerekiyor dedi.