1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ana şalterleri açık duruma getirmek ne demek?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 29 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
  MADDE 406- Raylı vinçlerde ana şalterleri açmadan önce operatörler, bütün kumanda kol ve düğmelerinin stop durumunda olduğunu kontrol edecekler ve elektrik akımının kesildiği hallerde, bütün kumanda sistemini stop durumuna getirecekler ve bu durumu, akım tekrar verilinceye kadar değiştirmeyeceklerdir.
  Kabinleri terk etmeden önce, raylı vinç operatörleri, bütün kumanda tertibatını stop durumuna ve ana şalterleri de açık duruma getireceklerdir.

  AÇIK DURUM ???  Açık devre ne demektir,
  Bir elektrik devresinde bulunan anahtarın veya butonun açık durumda olmasına açık devre denir bu durumda elektrik akımı bir tarfatan karşı tarafa geçmesi engellenmiş olur. Bunun günlük hayattaki örnğiise lambaları kontrol eden anahtarlardır. Lamba kapalı olduğu zaman açık devre durumundadır.
  Kapalı devre ise, bir elektrik devresinde bulunan anahtarın veya butonun kapalı olması durumudur. Bu durumda elektrik karşı tarafa geçebilir.
 2. Erkan ERSOY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  rayli vincler hakkinda pek bilgim yok fakat burdaki acik konum calistirma enerji verme anlaminda kullanilmistir.
 3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Tanımları vermişsiniz zaten :) makinayı şalterden kapatmadan önce makinanın stop düğmelerine basılacak yani makina önce düğmelerinden kapatılacak, daha sonra şalterden kapatılacak. elektrikler kesildiğinde de aynı şekilde makinanın elektrik geldiğinde otomatik çalışmaması için stoplarına basılacaktır. Şalteri açık duruma getirmek elektriği kesmek demek...
 4. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  [​IMG]

  AÇIK ŞALTER ANAHTAR İŞARETİ (ELEKTRİKÇİLER ŞALTER AÇIK DEDİKLERDİNDE ENERJİ KESİLMİŞTİR DEMEK
  ŞALTER KAPALI DEDIKLERINDE TAM TERSI ENERJİ VAR DEME)