1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ana firma- taşeron ilişkisinde risk değerlendirme çalışması

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve uzmanist tarafından 17 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar,

  Ana yüklenici olan bir inşaatta iş güvenliği uzmanıyım.Risk değerlendirme çalışmalarına başladım. Ancak şöyle bir durum var.Ana firmanın4 personeli var ve sadece ofis işlerine bakıyorlar. Diğer tüm inşaat işleri taşeronlar üzerinden yürüyor.Şimdi burda benim risk analizinde şantiye işlerinide değerlendirmem gerekiyor mu?
 2. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  3413
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba, bence gerek yok ama teşeronlardan da risk değerlendirmesi yapasını talep ederek onların kopyasını almalısın.
 3. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Taşeronlardan zaten risk analizi yapmalarını isteyecem ve alacam. Ancak kendi hazırlayacağım risk analizinde bunu göstermelimiyim kararsız kaldım.Sonuçta bizim kendi personelimizin şantiye ile işi yok sürekli ofisteler.
 4. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sen tüm şantiye için yapacaksın, alt yükleniciler de kendi yaptıkları işle ilgili risk değerlendirmesi yapacaklar. Ayrıca ilgili yönetmeliği okumuş olsaydınız bu konuyu foruma taşımanıza gerek kalmazdı. Firmanızın A sınıfına sordunuz mu?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2014 ---
  Sayın B sınıfı uzman arkadaş, bu iş "bence gerek yok" la olmaz. Kişisel görüşümüze göre değil, mevzuata göre hareket etmeliyiz. Bu nedenle soruya yanlış yanıt vermişsin, bi zahmet ilgili yönetmeliği oku da doğrusunu öğren.
 5. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  3413
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  Asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin bulunduğu işyerlerinde risk değerlendirmesi

  MADDE 15 – (1) Bir işyerinde bir veya daha fazla alt işveren bulunması halinde:

  a) Her alt işveren yürüttükleri işlerle ilgili olarak, bu Yönetmelik hükümleri uyarınca gerekli risk değerlendirmesi çalışmalarını yapar veya yaptırır.

  b) Alt işverenlerin risk değerlendirmesi çalışmaları konusunda asıl işverenin sorumluluk alanları ile ilgili ihtiyaç duydukları bilgi ve belgeler asıl işverence sağlanır.

  c) Asıl işveren, alt işverenlerce yürütülen risk değerlendirmesi çalışmalarını denetler ve bu konudakiçalışmaları koordine eder.

  (2) Alt işverenler hazırladıkları risk değerlendirmesinin bir nüshasını asıl işverene verir. Asıl işveren; bu risk değerlendirmesi çalışmalarını kendi çalışmasıyla bütünleştirerek, risk kontrol tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığınıizler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.
 6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  @Mehmet Fırat Yıldırım kesinlikle haklısın. Arkadaşlarımız maalesef bu işin temelinde mevzuat bilgisinin yattığını ve her yönetmelik-kanun detaylı okunmadan bu işin yapılamayacağını kavrayamamış vaziyetteler. Sadece bu konu için demiyorum genel bir bakıyorsunuz sorular çok basit cevaplarda çok basit açıp okumak !