1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ana firma taşeronlardan ne derece sorumlu ?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve uğur uzman tarafından 3 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. uğur uzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111803
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar ben ana firmada iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum ve 9 tane taşeron firmamız var şantiyede ve taşeron firmalarda toplamda 250 civarında çalışan var bizim firmada 120 civarında ben bu taşeron firmaların işçilerinin iş güvenliği belgeleri özlük dosyalarını tek tek kontrol mu edeceğim ? bunlardan taşeron firma sorumlu değil mi ? ben ne derece sorumluyum bunlardan ? Allah korusun bu taşeron firma çalışanlarında bir kaza olsa benim buradaki sorumluluğum ne kadardır ?
  2. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmeliklerde de rahatça karşılaşacağın üzere ana işveren her zaman sorumludur. Kurul toplantılarına kadar her şeyi takip edip yaptırmalısın. İş güvenliğini de geç, ödenmeyen maaşları, tazminatları vs.den bile sorumlusun. Bir kaza olduğunda ilk onların uzmanlarından başlar ama sana da ulaşır, kontrol etmek zorunda olduğun için eksikleri. Senin sahanda, senin altında yapıyorlar bu işi. Beni ilgilendirmez diyemezsin.
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tabi ödenmeyen haklardan sorumlusun derken iş güvenliği uzmanı olarak değil, asıl işveren olarak şirket sorumlu oluyor...

Siz bunları kontrol edeceksiniz, eksiklik tespit ettiğiniz konuların tamamlanmasını isteyeceksiniz. Sizin bizzat yapacağınız bir şey yok.
    Hakedişlerde biraz kesinti yapın/yaptırın, 1 ay içinde hepsi biter... :)
  4. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    :) :) ödenmeyen derken tabi ana firma anlamında :)

Eksikleri kontrol edip, hepsini sanki sizin kendi eksiklerinizi tespit edercesine işverene, alt işverenin bu bu bu eksikleri var diye önermeniz gerekir. sonra denildiği gibi hakediş kesintileriyle olay düzelir :)
  5. uğur uzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111803
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler :)