1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ana pano çevresine korkuluk yaptırmak yönetmeliklerde var mı?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve İsmail KANBUR tarafından 13 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ana pano çevresine korkuluk yaptırmak yönetmeliklerde var mı?
  2. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    var 2 metre boyunda tel örgü
  3. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    peki yönetmelikte geçiyor mu?Hüseyin Bey...Yönetmelik maddesini biliorsanız verebilirmisiniz...
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    hangi yönetmelikte geçiyor hüseyin bey
  5. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar şuan yemeğe gidiyorum gelince elimden geleni yapıcam
  6. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Afiyet olsun :)
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben de baktım ama özellikle korkuluk ile ilgili madde bulamadım.
    Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği, EK-IV Yapı Alanındaki Çalışma Yerleri İçin Genel Asgari Şartlar ,
    Madde17
    Yapı alanında veya çalışanların erişebileceği yerlerde bulunan elektrik panoları, tevzi tabloları ile kontrol tertibatı ve benzeri tesisat, kilitli dolap veya hücre içine konulur. Bakım, onarım ve yenileme nedeniyle gerilim altındaki tesisatın tecritlerinin çıkarılması gerektiğinde uyarı ve koruma amacıyla gerekli tedbirler alınır.

demiş. Genel olarak bu yönetmeliği de inceledim ama tel örgü adına bir şey göremedim.
    Muhtemelen Hüseyin AVCI bey başka bir yönetmelikten farketmiştir.
    Ben de merakla bekliyor olacağım.
  8. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ekteki kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinde geçiyor ancak tabi illa tel örgü olacak diye bir şeyde yok yaklaşma mesafesine göre koruma yapmak lazım etrafına tabi bu bahsettiğiniz pano veya tesisin gerilimiylede alakalı,
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ocak 2015 ---

evet Sait bey zaten burda da bahsetmiş enerji altında bulunan kısımlarda korum tedbirleri alınacak bu da yaklaşma mesafesine göre korkuluk yapmak genel olarak uygulamada tel örgü yapıyolar yönetmelikte en az 180 cm yüksekliğinde diyor,genelde 2 mt yapılıyor.

Ekli Dosyalar:

9. Gülefer METE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98375
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    METE ELEKTRİK TES. TAAH. ve MÜH. HİZM.
    Ana dağıtım panosunun etrafına bir tel çit yapılması zorunlu değil.Panoların kapaklı kilitli olması zorunlu.
    ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ
    Madde 35
    Yapı içindeki tesislerin yapılması,
    Madde 36 ise
    Açık hava tesislerinin yapılması,
    başlığı altında buralarda yapılacak elektrik bağlama ( trafo, hücre, kesici , ayırıcı ) tesislerinin yerleşimi , bağlama aygıtlarının birbirlerine , duvarlara olan mesafeleri vs. ve bu tesislere girmeye yetkili kişilerin denetleme, manevra vs. maksatla orada bulunmaları halinde orada tesis yapım aşamasında orada oluşturulan güvenlik mesafeleridir.
    Örneğin:Bir trafo binası içinde yer alan baraların , ayırıcıların, kesicilerin , akım, gerilim trafolarının vs birleri ile olan mesafeler, duvar ile mesafeleri ve bu enerjili kısımların insanla ( girmeye yetkili kişilerin ) arasındaki duvarın, çitin yüksekliği gibi.
    Açık hava tesislerinin yapılması
    Madde 36

c) Dokunmaya ya da rastgele dokunmaya karşı korunma:
    1) Açık hava tesisleri görevli olmayan kimselerin giremeyeceği biçimde kilitli olarak yapılmalıdır.
    2) Çitle çevrilmiş tesisler içerisindeki koruma düzenleri: Dolu duvarlar ve tel kafes düzenler en az 1800 mm. yükseklikte olmalıdır.
    Aynı yönetmelikte geçen yukarıdaki maddeyi şöyle açıklayabiliriz.
    Bina veya direk üzerine koyduğumuz trafoyu yere koyar isek bu trafonu etrafını tel çit ( dolu duvar) ile çevrelememiz gerekir.
  10. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu bahsettiğiniz açık hava tesisleri için
    yapı içi ana dağıtım panolarının iç kısmında baraların bağlantı yerlerinin olduğu kısımlar yaklaşma mesafesine göre koruma tel örgü ile çevrilir. Kapaklı kilitli yapının içinden bahsediyorum. Ana dağıtım panosu dediğimiz zaman dış hatlardan işletmeye gelen işletme gerilimin büyüklüğü önem arz eder. aydınlatma panoları gibi küçük panolardan bahsetmiyoruz tabiki...
  11. Gülefer METE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98375
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    METE ELEKTRİK TES. TAAH. ve MÜH. HİZM.
    Hüseyin Bey , “ kanbur “ isimli kişi “ Ana pano çevresine korkuluk yaptırmak yönetmeliklerde var mı? “
    diyor sizde “ ekteki kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinde geçiyor ancak tabi illa tel örgü olacak diye bir şeyde yok yaklaşma mesafesine göre koruma yapmak lazım etrafına tabi bu bahsettiğiniz pano veya tesisin gerilimiylede alakalı,” şeklinde cevap veriyorsunuz.
    ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ’nin amacı kapsamı ve bu tesislere kimlerin gireceği , bu tesislerin hangi tesisler olduğu ilgili yönetmeliğin aşağıda bir kısmı alıntılanan maddelerinde belirtildiği şekildedir.
    Amaç ve kapsam
    Madde 1- Bu Yönetmelik, elektrik kuvvetli akım tesislerinin kurulmasının,işletilmesinin ve bakımının can (insan hayatı) ve mal emniyeti bakımından güvenlikle yapılmasına ilişkin hükümleri kapsar.
    Aşağıdaki tesisler bu Yönetmeliğin kapsamına girmez:
    - Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği kapsamındaki tesisler,
    - Elektrikle işleyen taşıtlara ilişkin besleme ve cer hatları,
    - Maden işletmelerindeki elektrik tesisleri.
    Ancak, elektrikle ilgili öteki yönetmeliklerde karşıt bir hüküm bulunmadıkça bu Yönetmelik hükümleri uygulanır.
    ………………………………
    Tanımlar

Madde 4-) Genel tanımlar:
    1)
    Elektrik kuvvetli akım tesisleri: İnsanlar, diğer canlılar ve eşyalar için bazı durumlarda (yaklaşma, dokunma vb.) tehlikeli olabilecek ve elektrik enerjisinin üretilmesini, özelliğinin değiştirilmesini, biriktirilmesini, iletilmesini, dağıtılmasını ve mekanik enerjiye, ışığa, kimyasal enerjiye vb. enerjilere dönüştürülerek kullanılmasını sağlayan tesislerdir.
    ………………………………………………………………………..
    Kuvvetli akım tesislerine girmek
    Madde 59-
    Kuvvetli akım tesislerine meslekten olmayan kimselerin girmesine ve özel gereçler olmadan bunlara dokunulmasına izin verilmez. Ayrıca tesislerin girişinde işletme personeli için gerekli iş güvenliği malzemeleri her zaman hazır bulundurulacaktır
    ………………………………..
    Kuvvetli akım tesislerinde çalışmak
    Madde 60-
    Tüm yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde teknik konulardan sorumlu elektrik mühendisi olmalıdır. 154 kV ve daha büyük kuvvetli akım tesislerinde (uzaktan kumanda edilen TM ler hariç) işletme sorumlusu olarak en az bir elektrik mühendisi bulundurulmalıdır. Bu Mühendisin iş güvenliği ve iş emniyeti açısından sorumluluğu, tesiste uyulması gereken iş güvenliği yöntemlerini tespit etmek, emniyetli bir işletme için uyulması
    gerekli kuralları belirlemek ve gerekli araç gereçleri tespit ederek söz konusu kurallara uyulması yönünde denetlemeler yapmaktır. Kuvvetli akım tesislerinde yapım, bakım ve işletme esnasında işi yapan elemanın kişisel hatalarından oluşacak kazalarda bu mühendise hukuki sorumluluk yüklenemez.
    Yeterli güvenlik önlemleri alınmadan ve özel araçlar kullanılmadan yüksek gerilim altında hiçbir şekilde çalışma yapılamaz.
    Kuvvetli akım tesislerinde yüksek gerilim altında ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş olan kurum ve kuruluşlar tarafından bu amaçla açılmış olan eğitim kurslarını bitirerek "Kuvvetli Akım Tesisleri'nde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi" alan elektrikle ilgili fen adamları ya da bir mühendisin sorumluluğu ve gözetimi altında olmak üzere öteki görevliler çalışma yapabilir. Yeterli elektrik bilgisi olmayan
    kimseler yardımcı olarak çalıştırılacaksa bunlara önceden ilgili kuruluşlar tarafından hazırlanan gerekli yönergeler verilecek ve açıklamalar yapılacaktır.
    …………………………………………
    Bu maddelerden şunu anlamalıyız bu tesisler Teiaş ( iletim ), Tedaş ( dağıtım ) dediğimiz kurumların kontrolünde olan tesisler ile özel trafolu aboneler diye tarif ettiğimiz kendi trafosu olan işletmelerdir.
    İlgili yönetmelik bu tesislere meslekten olmayanların girmesini yasaklamıştır. Bu yönetmelik madde 1 ‘ de belirtildiği gibi kuvvetli akım tesislerini kapsar.Elektrik iç tesislerini kapsamaz.
    “ kanbur “ adlı kişinin sorusu ise Tedaş’tan alınan elektriğin dağıtımının yapıldığı ana panoya ilişkindir.
    Bu pano ise “ ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ “ kapsamındadır.Bu panodaki gerilim max 380 -220 V ‘tur.Çünkü kullanmış olduğumuz elektrikli cihazlar, motorlar, elektrikli aletler vs. da max 380 veya 220 V ile çalışmaktadır.
    İlgili yönetmeliğin 51. maddesinde bu panoların ne şekilde düzenlenmesi gerektiği izah edilmiştir.

Ne “ ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ’nde nede ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ’nde “ pano etrafının çit ile çevrilmesi şeklinde bir tanım yoktur.

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ

I.YÖNETMELİĞİN KAPSAMI
    KAPSAM
    Madde 1 –
    Bu Yönetmelik elektrik iç tesislerinin kurulmasına ve işletilmesine dair hükümleri kapsar; elektrik enerjisinin üretilmesine ve dağıtılmasına dair yapı içindeki tesisleri kapsamaz. Aşağıdaki elektrik tesisleri elektrik iç tesisi
    f.1 - Elektrik işletme yerleri:
    Esas olarak elektrik tesislerinin işletilmesine ait yerler olup buraların yalnız ilgili işletme personeli girebilir. Örneğin bağlama tesisi bölümleri, kumanda yapıları ayrılmış bölümlerdeki dağıtım tesisleri, ayrılmış elektrik deney yerleri ve laboratuarlar, makineleri yalnızca yetkili personeli tarafından kullanılabilir) santral makine daireleri ve benzeri yerler bu gruba girer.
    f.2 - Kilitli elektrik işletme yerleri :
    Yalnız elektrik tesislerin işletilmesine yarayan ve kilit altında tutulan yerlerdir. Kilit ancak görevliler tarafından açılabilir. Bu yerlere yalnız yetkililerin girmesine izin verilir. Örneğin kilitli bağlama ve dağıtma tesisleri, sac mahfazalı yada yapı tipindeki tesisler içinde bulunan hücreler, transformatör hücreleri, direk tipi transformatör postaları ve asansörlerin makine daireleri bu gruba girer.
    Madde 51-(Değişik İfade: RG-16/06/2004-25494) ENERJİ ODASI, KABLO BACASI(KABLO ŞAFTI), DAĞITIM TABLOLARI, A.G. KOMPANZASYON TESİSLERİ, SAYAÇ ALTLIKLARI VE ZİL TRANSFORMATÖRLERİ
    a) (Değişik ifade: RG-16/06/2004-25494) Enerji odası ve kablo bacası (kablo şaftı) Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda tesis edilecektir.
    Dağıtım tabloları işletme sırasında ortaya çıkan mekanik zorlamaları, nem ve ısı etkilerine dayanıklı ve zor tutuşan yapay (sentetik) yada metal gereçlerden yapılmalı, sayaç altlıkları için sac kullanılmalıdır. Kullanılacak gereçler yürürlükteki ilgili standartlara uygun olmalıdır.
    Dağıtım tablolarının yapımında kullanılan korozyona dayanıklı olmayan gereçler, gerektiğinde boyanmalı yada bunlara galvanik yüzey koruması gibi uygun bir yüzeysel işlem uygulanmalıdır.
    (Değişik ifade: RG-16/06/2004-25494) Sac tablolar için 0,5 m2’ye kadar (0,5 m2 dahil) en az 1 mm, 1,5 m2’ye kadar (1,5 m2 dahil) en az 1,5 mm, 1,5 m2’den büyük olanlar için en az 2 mm kalınlıkta düzgün yüzeyli DKP saç kullanılacaktır.
    b) Gerilim altındaki çıplak bölümler arasında en az 10 mm açıklık bulunmalıdır.
    Gerilim altındaki çıplak bölümler işletme araçlarının yalıtmamış iletken bölümlerinden çevredeki metal parçalardan ve yapı bölümlerinden en az 15 mm açıklıkta olmalıdır.
    Gerilim altındaki çıplak bölümler koruyucu dış engellerden en az aşağıdaki açıklıkta olmalıdır.
    Sac kılıflar, sac kapılar vb. tesis bölümlerinde 40 mm
    Örgülü tel, örgülü tel kapı ve öteki engellerde 100 mm
    c) Dağıtım tablolarının ön ve arka taraflarındaki gerilim altında bulunan madeni bölümlere insanların dokunmasına engel olacak düzenlerin yapılması ve bu yapılamadığında tabloların çevresinin kapatılması gerekir.
    d) Dağıtım tablolarındaki aygıtlara (sigorta, anahtar, sayaç, zil transformatörü vb.) etiket takılmalı, klemens ve iletkenlere numara verilmelidir.
    Tabloların üzerinde bulunacak aygıtlar, tablonun yapısına uygun seçilmelidir.
    e) 60 A'e kadar akım çeken tablolar barasız 60 A'den daha fazla akım çeken tablolar baralı tipte olmalıdır.
    f) Tozlu yada nemli yerlerde kullanılan tablolar, tamamen sızdırmaz biçimde, kapalı dökme demir yada çelik sacdan yapılmalıdır.
    g) İş yeri, konut vb. yerlerde dağıtım tabloları merdiven başı gibi umuma açık yerlere konulmamalı, ait olduğu bağımsız bölümün içerisine konulmalıdır.
    h) Tabloların demir gövdesi ile gerilim altında olmayan tüm demir bölümleri topraklanmalıdır.
    i) (Değişik fıkra : RG-16/06/2004-25494) Sayaçların hangi durumlarda enerji odası içine koyulacağı Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği’nin 11 inci maddesi hükümleri doğrultusunda enerji veren yetkili kuruluş tarafından belirlenir.
    j) Tozlu yerlere yada açığa konulması zorunlu olan sayaçlar galvanizli saçtan yapılmış ve kilitli bir dolap içine yerleştirilmeli ve sayaca gelen kolonların dolaba giriş ve çıkış delikleri toz ve nem girmeyecek biçimde kapatılmalıdır.
    k) (Değişik fıkra: RG 04/04/1986- 19068) Sayacın alt kenarının yerden yüksekliği en çok 1.80 m olmalıdır.
    I) Zil transformatörleri
    Zil transformatörleri üzerinde hiçbir şekilde aydınlatma yapılmamalı ve bunların devresi ayrı bir sigorta ile korunmalıdır.
    m) (Değişik: RG-16/06/2004-25494) Bu yönetmelik kapsamında bulunan elektrik iç tesislerine ait kompanzasyon tesisleri, Elektrik Projelerinin Hazırlanması ve Elektrik Tesislerinin Gerçekleştirilmesi Sürecinde Güç Faktörünün İyileştirilmesi İle İlgili Tebliğ hükümleri doğrultusunda tesis edilecek, ancak bu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda denetlenerek veya muayene edilerek uygun bulunması halinde enerjilenecektir
  12. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    115767
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Şayet 220- 380 voltluk bir panodan bahsediliyorsa sizin dediğiniz doğru haklısınız.