1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ana ve tali panolara kaçak akım rölesi takılması

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve tgn tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. tgn İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92237
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlarım herkese öncelikle selamlar
  Sorum şu ki kanunda ana ve tali panolara kaçak akım rölesi takılmasıyla ilgili.
  Buradaki tali pano derken ,diyelimki ana pano tamam var. Bu panodan başka sadece 3 yada 4 şartel bulunan ufak kutucuklar var. Bunlar tali pano tanımındamı. Yani bunlarada kaçak akım rölesi takılmalımı?
  Cevaplayan arkadaşıma şimdiden teşekkür ederim
 2. tgn İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92237
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Benim fikrim kesinlikle tali pano olduğu yönde. Ama işyerinden başka bir arkadaş bunun pirizlere bağlantısı olmadığı için ve aktif olarak altında dişi priz olmadığı için kaçak akım rölesi takılmaması gerektiğini söylüyorki bence çok yanlış.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 4. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Tali pano,işletmenizde bulunan ana panodan beslemesini alarak dağıtım yapan panodur.İşletmenin büyüklüğüne göre tali panoların içerisinde bi kaç sigorta da bulunabilir veya bazı yerlerde öyledir ki bi başka işletmenin ana panosundan büyük olabilir.Tali panodan makinelere ,prizlerin... beslemeleri yapılır.Sizin dediğiniz küçül kutucuklar kombine priz kutuları olabilir ki bunlara da kaçak akım rölesi koymanızı öneririm.
  Ben şahsen işletmelere kaçak akım rölesi takılması konusunda ana pano,dağıtım panoları girişleri için 300mA,çıkışları için 30 mA K.A.R. takmalarını söölüorum,hatta şöyleki her bir makine için 30mA kaçak akım rölesi istiyoruz.
 5. tgn İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92237
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Cok tesekkur ederim
 6. Murat Çetinkaya İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Merhaba .. Herşey iyi güzel de benim işyerimde 78 adet küçüklü büyüklü makine var.. Kabaca bir maliyet hesabı yapınca 10 000 tl ye yakın bir para çıkıyor.. yokmudur bunu düşürmenin bir yolu ? makineler arasında gruplandırma yapmayı planlıyorum .. yada zamana yayarak parça parça yaptırmayı .. daha yaratıcı bir fikri olan ?
 7. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Makineler arasinda gruplama yapabilirsiniz mantikli...ayri ayri her makinede istememizin nedeni kar sinin tutmasini kolaylastirmak ayni zamanda makinenin birinde olusabilecek kacak akimda tum sistemi degil sadece o makinenin enrjisini kesmesi icindir.
 8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhaba, 51 adet küçük büyük panolara kaçak akım rölesi taktık. Denetimlerde de mutlaka isteniyor. Eğer bir kaç makinenizin birleşimi bir kaçak akımı karşılıyorsa maliyeti ancak böyle düşürebilirsiniz. Denemeniz gerekecek. Biz bu konuda çok sıkıntı yaşadık ve hala bir makinemize kaçak akım uygulayamıyoruz sürekli atıyor.
 9. tamer ergün İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bilgilendirdiğiniz için teşekkürler
 10. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  biz de makinelerimize tek tek taktık.ana panolara takamadığımız için.bu şekilde makinelerde kaçakları bulduk.
 11. Ali ERDOĞAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  15303
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yönetmelikte ana panoya 300 Ma , tali panolara da 30Ma olacak diyor..diğer kumando panolarına gerek yok diye biliyorum...ben kumando panoları hariç diğerlerine taktırdım.
 12. Serdar Can İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  113469
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  tali panolara 63 mA taktırdık yönetmelik 30mA sorun olur mu???
  30-63 mA farkları nelerdir?
 13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Elektrik mühendislerinin dediği şu yönetmelikte geçen 30 mA insan sağlığı için sınır değer yani bu sınır aşılırsa kişi elektrik akımından zarar görebilir.
 14. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  63 mA kaçak akım rölesi olmaz 63 amper(A), altında 30mA yazar. Dikkatli incelemelisin.
 15. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Kaçak akım rölesinin kullanılmasında amaç kullanılan tüm cihazların kaçak akım rölesi üzerinden beslenmesi ile herhangi bir kaçak akım geçişi sırasında kaçak akım rölesinin devreyi açarak (Elektrik enerjisini keserek.) cihazı kullanan kişinin elektrik enerjisine kapılmasını önlemektir.

  Bu nedenle cihazları ister tek tek (Maliyet yükselir.), ister 3'er, 5'er adedini (Her tali panoya bir kaçak akım rölesi konması ile) bir kaçak akım rölesinden besleyerek, bir şekilde tüm cihazların kaçak akım rölesi üzerinden beslenmesinin sağlanması gerekiyor.
 16. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Kaçak Akım Rölesi Nedir?
  Kaçak akım, toprak hattı direncinin yüksek olması yada toprak hattına bağlı kablonun başka bir yer ile temas etmesinden dolayı elektrik tesisatından uzaklaştırılamaz. Böyle durumlarda kaçak akım insan hayatı için tehdit oluşturmaya başlar. Oluşan kaçağın 30 mA üzerine çıkması ise geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir.

  İşte kaçak akım rölesi, tesisattaki kaçak akımın herhangi bir problemden dolayı toprak hattı ile boşaltılamadığı durumlarda ana bağlantıyı keserek olası felaketleri engelleyen sigorta tipi röledir.

  Dünya standartlarına göre kaçak akım röleleri 30 mA ve 300 mA olarak üretilir. Yani eğer kaçak akım rölesi 30 mA ise faz ve nötr arasındaki akım farkı 30 mA değerini aştığında röle atacaktır. Bu standartların uygulanmasının tek sebebi insan sağlığını korumaktır. Çünkü kaçak akım belirli bir değere ulaştığında insanları sakatlayabilir yada öldürebilir. Aşağıdaki tablo bu durumu açıklamaktadır.

  İnsanın Elektrik Akımına Dayanabilme Oranı
  kacak-akim.jpg
  Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?
  Kaçak akım rölesi çalışma prensibi şu şekilde tanımlanır. Faz ve nötr arasındaki farkı hesaplayan ölçüm transformatörü yardımıyla faz hattından geçen akım miktarı ile nötr hattından geçen akım miktarı arasındaki fark hesaplanır. Bu fark rölenin koruma amper değerini aştığında röle içindeki sigortayı attırarak elektrik bağlantısını keser.

  Tek ve üç fazlı kaçak akım rölesi ve bağlantı şeması
  30 mA: Elektrik tesisatındaki kaçak akım 30mA üzerinde ise elektrik akımına yakalanmış bir kişi sakat kalabilir. Hatta elektrik akımından uzun süre kurtulamaz ise ölme olasılığı oldukça yüksektir.
  300 mA: Yukarıyı okuduktan sonra 300 mA’lik bir kaçak akım koruma rölesine ne ihtiyaç var ki diyorsanız bu rölenin amacı kesinlikle insan sağlığını koruma ile alakalı değildir. Bu rölenin üretilme sebebi ise maddi zararları engellemektir. Bu röle binalarda merdiven boşluğu ve asansör devrelerine bağlanmaktadır. Fabrikalarda ise ana şebekeden gelen elektriğe bağlanmaktadır.
  Eğer bir binada elektrik tesisatından ötürü yangın çıkmış ise bunun sebebi ya kaçak akım rölesi olmamasıdır yada röle arızalıdır. Eğer evinizi yada dükkanınızı elektrik kaçağı yangınından korumak istiyorsanız kaçak akım rölesi bulundurmalısınız.

  Kaçak Akım Rölesi Neden Atar?
  Ben bu yazıyı okuyan pek çok insanın bu sebepten ötürü bu yazıyı okuyacağını sanıyorum. O zaman bu bölüm önemli olduğuna göre güzel bir açıklama yapayım. Bu röle %99,9 iki ihtimalle atar. Bunlar;
  1.Elektrik tesisatında oluşmuş bir kaçak olabilir. Bu *duruma göre sizin daireniz de veya bina içinde başka bir dairede olabilir.
  * Notu: Eğer röle daire içinde ise muhtemelen sorun sizin evdedir. Eğer röle apartman girişin de ise bu sorun başka daireden de kaynaklanıyor olabilir.
  2.Kaçak akım rölesi arıza yapmış olabilir. Bu durum da röle değiştirilmelidir. Rölenin bozulma sebebi ise genellikle yüksek akımdır. Rölenin etiketi üzerinde dayanım akımı yazmaktadır. Bu akımı aştığından ötürü bozulmuş olabilir.
  Bir başka sebebi ise oluşan kaçak sırasında kaçak akımın yüksek olmasından dolayı faz-nötr arasındaki kaçağı kontrol eden sistemin arıza yapmış olması olabilir.

  Eğer Kaçak Akım Rölesi Sürekli Atıyor İse
  1. Muhtemelen bir kaçak var.
  2. En son elektrikle çalışan neyi kullanmış iseniz onu kapatın. Eğer piriz’e bir cihaz bağlamış iseniz onu pirizden çekin ve kaçak akım rölesini kaldırın.
  3. Eğer sorun hala çözülmemiş ise pirizler de takılı ne kadar cihaz varsa hepsinin fişini çekin ve kaçak akım rölesini tekrar kaldırın.

  Dikkat!
  Eğer bu denemeler sonucunda hata düzelmiyor ise bir elektrik tesisatçısının görmesi iyi olacaktır. Çünkü bu durumda arıza elektriksel bir sorundur. Bu muhtemel sorunlar şunlar olabilir; Piriz arızası,lamba arızası, kablosal kısa devre,bina topraklama arızası,röle arızası, bağlı makina yada cihazın arızalı olma ihtimalleri ön plana çıkmaktadır.

  Kaçak Akım Rölesi Sürekli Atıyor ise Yapılmaması Gerekenler
  1. Böyle durumda kaçak var demektir. Kolay ve sorunu çözmeyip görmezden gelen işlemler yapmayı aklınıza bile getirmeyin.
  2. Röleyi iptal etmeye kalkmayın ve böyle bir şey yapmanızı önerenlere kulak asmayın.
  3. Yukarıdaki diğer 3 adımı uygulamadan elektrik tesisatçısı çağırmayın çünkü paranız boşa gidebilir.

  daha fazla bilgi için...http://www.emo.org.tr/ekler/280d4b870940ba5_ek.pdf?dergi=927
 17. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman  katılıyorum.. Ana dağıtım panoları için yangına karşı ve 300 Ma ve tüm panolarda küçük / büyük fark etmez 30 Ma insan koruma için kaçak akım olmalıdır + topraklama tesisatı.

  saygılar
 18. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kaçak akım her biri için tek tek konulduğunda maliyeti yüksek olsa dahi daha güvenilir ve verimli olmaktadır. Örneğin 5 makinesin panosu 1 kaçak akımdan besleniyorsa herhangi bir makinede meydana gelen kaçak akım bu 5 makinenin de elektriğini kesiyor. Bir de şöyle bir durum var. Grup olarak bağlandığında kaçak akım röleleri ayarlanabilir cinste oluyor ve o 3-5 makinedeki kaçak akımların ortak noktasını bulmak zorlaşıyor.Biz bunu fabrikada denedik ve hiç de verimli olmadı. O yüzden tek tek kaçak akım yerleştirdik. Maliyet bir seferinde olmasına rağmen şuan daha az sorunla karşılaşılıyor.
 19. Tolga GÖYNÜK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Selam;

  Sigorta kutularına da kaçak akım rölesi takılmalı mıdır?
 20. Aykut GÜMÜŞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14423
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  NUREM İNŞAAT A.Ş.
  her panoya gerekiyor/ seyyar veya sabit farketmez. Denetimlerde istenmektedir. Aksi takdirde uygunsuzluk olarak yazılmakta ve kayıt altına alınmaktadır.