1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Anahtar teslim işlerde iş kazası sorumluluğu

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Odatesi tarafından 24 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Odatesi İSGforum Üyesi

  iyi günler siteye gelen sorulardan birisi paylaşmak istedim
  Soru:

  Sn Recep bey Kamu Kurumunda (A) İş Güvenlik Uzmanı olarak görev yapmaktayım.

  Sizden bir konuda bilginizi rica edeceğim.

  Kamu kurumlarının yaptıracağı yeni bina ve bakım onarım işleri illerdeki ihale kurumu aracılığı ile yapılmaktadır.

  Ancak İşin sahibi kamu kurumu olarak görünmekte ve yüklenici firma tarafından yapım işleri yapılmaktadır.

  Kamu kurumu olan Müdürlüğümüzün ile yüklenici firma arasında alt işverenlik ilişkisi bulunup bulunmadığı hakkında bilgi paylaşmanızı rica ederim.

  Alt işverenlik ilişkisi olarak yükümlüğümüz var ise yükümlülüklerimiz nereye kadar?

  Cevap:

  İyi günler

  En genel manada alt işverenlik ilişkisinden söz edilebilmesi için sizin (kamu kurumunun) işçilerinizin de üretime katılması ve sizin yapılan işe üretim noktasında etki etmeniz gerekmektedir. Tabi ki üretimde kalite kontrolü olarak kamu kurumunun çalışanları yer alabilir ama bunların fiili olarak üretime katılmaması sadece denetim makamı olması gerekmektedir. Bu durumda İSG anlamında veya iş kazası durumunda sadece ihale ve kontrol makamı konumunda olan kamu kurumunun sorumluluğundan söz edilemez. Bilindiği gibi anahtar teslimi inşaat sözleşmesi en genel manada taşınmaz niteliğindeki bir inşa eserinin müteahhit tarafından götürü bir bedelle kullanıma hazır halde iş sahibine teslim edilmesi olarak tanımlanmaktadır. Anahtar teslim sözleşmede işi ihale eden Kamu kurumu “iş sahibi” bedel karşılığı binayı yapmayı taahhüt edeneyse “müteahhit(işveren)” denmektedir. Oturmuş yargı kararlarında bir iş kazasından iş sahibi ile müteahhittin beraber sorumlu olabilmeleri için “müteahhide verilen işin, bir bölümünden ya da eklentilerinde yapılan işlerden oluşması gerekir” ve ancak “işin tamamının ihale yoluyla verilmesi halinde, ihale makamı (iş sahibi) asıl işveren konumunda olacağından iş kazasından doğan tazminatlardan kendisine husumet düşmez” (Yargıtay 9.HD Esas:1993/13970 Karar:1993/3488 Tarih:02/03/1993).

  Alt işverenlik noktasında İSG sorumlulukları ile ilgili bilgiyi “Asıl İşverenin Alt İşveren (Taşeron) İşçilerinin İş Sağlığı ve Güvenliğini Sağlama Sorumluluğu” isimli yazımızda bulabilirsiniz.

  Özellikle alt işverenden kaynaklanan sorumluluklar noktasında aşağıdaki yazılarımız yardımcı olabilir.

  DİKKAT:Alt İşveren Yüzünden Asıl İşverene İdari Para Cezası Uygulanabilir!
  DİKKAT: Alt İşverenin Noksanlıklarından Dolayı Asıl İşverenin İşyeri Mühürlenebilir

  Alt işveren ile ilgili sözleşme örnekleri aşağıdaki linklerde yer almaktadır.

  TAŞERON SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ(İŞVEREN LEHİNE)

  Alt İşverenlik (TAŞERONLUK) Sözleşmesi