1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Anaişveren-altişveren ilişkisinde riski komple devretmiş oluyormuyuz.? (çatı temizliği)

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Coşkun CİHAN tarafından 29 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
    Merhabalar arkadaşlar;

Çalıştığım firmada çatı temizliği çalışlara yaptıracaklardı.Risk değerlendirmesi yapıp işin çok riskli olduğunu ve hiç onlem alınmadığını ve gerekli önlemleri alarak riski azaltabileceğimizi bunları yapsakta bu işte ehil olmadıkları için riskin yüksek olduğunu bildirdim.Bu önlemleride kısa sürede alınamayacağını bildirip bunu başka firmaya yaptırmaya karar verdiler.başka firma geldiğinde tüm evraklarını kontrol edeceğim.Sözleşme yapıp,Risk değerlendirmesi,görev alacak çalışanın eğitim,sağlık raparları vb. kontrol edeceğim.
    Burda riski komple devretmiş oluyormuyuz.?
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Yine size ait olan bir işi veya yardımcı bir işi işin uzmanı, eğitimini almış bir kişi/kurum'a yaptırmayı planlamaktasınız.
    Alt İşverenlik Yönetmeliğine göre bu işi yapana da alt işveren deniliyor.
    Sözleşme, risk değerlendirmesi, işi yapacakların eğitimleri vb. çok yerinde bir ön çalışma olacaktır.
    Riskin devredilmesi konusu biraz olayı karmaşıklaştırıyor. Riski devretmek ile o riski sonuçta siz ortadan kaldırmış olmuyorsunuz. Yapacağınız sözleşmeler ile kısmen sizin yine sorumluluğunuz bulunuyor. Şöyle ki, işyeri sizin iş yeriniz ve asıl işveren de sizsiniz. Burada alt işverenin yapacağı bir kazada sizin de eksiklikleriniz aranacaktır. ( ADP 'na alt işvereni eklemek de dahil ) Hatta alt işverenin risk değerlendirmesindeki eksiklikten kaynaklanacak kaza dahi sizin kontrol eksikliğinizden dolayı diye size mal edilebilir. Çok dikkatli olmak lazım yani. Bununla beraber yapacağınız sözleşmede bir de sigorta kurumu ile anlaşılırsa , bir kaza durumunda ( Allah vermesin ) olası tazminatlar konusundaki risklerinizi sigorta kurumuna devredersiniz. Ama işin yürütülmesindeki tüm sorumluluk sonuçta yine size ait olacaktır.
    Zaten risk yönetimininizi yaparken sonuçlara göre işin yürütülmesine karar veriyoruz. Olasılığı ve sonuçları çok yüksek bir tehlike durumunda Riskten Kaçınma durumunu kullanmalıyız.
    Kolay gelsin. Dikkatli olun.
  3. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
    Çok teşekkür ederim Sait bey.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Rica ederim. Yardımcı olduysak ne mutlu.
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Coşkun bey,alt işverene vereceğiniz bu riskli işte ana işverenin sorumluluğu vardır. Ancak siz alt işverenin uzmanı değilsiniz . Dolayısıyla altişverenin çalışanlarına verilecek eğitimi siz değil o firmanın işgüvenlik uzmanı vermelidir. Sizin yapmanız gereken altişverenin uzmanını, işyerindeki tehlikeler ve riskler konusunda bilgilendirmeli ve koordinasyon sağlamalısınız.Risk analizi ve ADP konusunda ilgili uzmana yardımcı olmalısınız. Ayrıca altişveren çalışanlarının SGK kayıtlarının olduğunu,proaktif önlemlerin alındığını muhakkak kontrol edin.
  6. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Altişverene ait çalışmalardan sizler sorumlu olamazsınız, siz işi kiralam yoluyla alır, sözleşmenizi, tutanağınızı yaparsınız. Sorumluluk olduğu gibi altişverendedir çünkü işin uzmanı onlar olduğundan alınması gereken koruyucu önlemleri almakla yükümlüdürler. Eğer ki siz bu konuda uzman ve bilgi sahibi olsaydınız zaten altişverene ihtiyaç duymaz sizin işvereninizin istediği gibi kendi çalışanlarınıza bu işi yaptırırdınız. Siz işinizi sağlama alıp sözleşme ve taahutnamenizi yapın. Kolay gelsin
  7. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
    Çok teşekkürler arkadaşlar.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    sayın @xekeru
    Sanırım bir kavram hatası yaşadınız.
    Bir iş yerinde işveren iş güvenliği uzmanı olsa dahi, oluşacak her türlü kazadan sorumludur. İş yeri sahibinin " Kardeşim ben bu işin tehlikelerini bilmiyordum zaten o nedenle uzman tuttum. O bana bunu yap dedi bende yaptım. Kazanın sorumlusu odur" diyemiyorsunuz. Olay dönüp dolaşıp yine iş verene geliyor. Burada da asıl işveren, alt işvereni her şekilde denetlemek zorundadır. Tahmininden daha büyük bir sonuç olacaksa da işi yapmaktan vazgeçmelidir.
  9. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar yapmayın, işveren nasıl sorumlu olmaz altişverenin işlerinden ;

Yargıtay HG Kurulu Kararı 28.3.1979—E.484-K.330 Sayılı Karar:

Yalnız tedbir almak yeterli olmayıp, alınmış bulunan tedbirlere uyulup uyulmadığının da işveren tarafından daima kontrolü gerekir.

Yargıtay 10.HD. 24.11.1980 tarih,

E5899-K.6798 Sayılı Kararı:
    İşveren ’in İş Kanunu uyarınca yükümlü bulunduğu önlemleri almış sayılması için,

işçisine gerekli araçları sağlamış olması yeterli değildir.

Bu araçların kullanılıp kullanılmadığının denetlenmesi hususu da bu önlem alma yükümüne dahildir
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın arkadaşlar sanırım ben yanlış ifade etim, demek istediğim şudur, altişverenle bu tarz işler için anlaşma yaparken tahaahutname imzalatılır, her turlu koruma önlemini alacağına ve sorumluluğu üstleneceğine dair, tabikide asıl işveren bunları denetler ama yinede sorumlu olarak sayılmaz, ben denetledim her önlemi almış ama ben iş bitene kdar başında durmak zorunda değilim, gittim benden sonra kendi savsamaları yüzünden düşmüşler dediğinde iş biter, aradım ama bulamadım sitede buna örnek bir haber vardır, 2,5 yıl önce apartmandan düşen temizlik işçisi ölüyor sorumlusu işveren çıkıyor çünkü gerekli önlemleri almamış, temizlik firmasından işi kiralayan ev sahibi yada apartman yönetimi suçlu bulunmuyor. Burdan yola çıkabilirsiniz. kolay gelsin

Ek olarak; biz uzmanların bu konuyla hiç bir ilgisi yok, kesinlikle sorumluluk bizde değil.
  11. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Anahtar teslim sözleşmeler olsa dahi,mucavir sınırlar içerisinde olsa yada olmasa dahil,Ana işveren altişveren ilşkisinin kurulduğu işyerlerinde ana işveren çalışanı ve işi kontrol etmek zorundadır.Devlet rodevans sözleşmesi ile ihale ettiği somadaki sahada ölümlerden en az soma holding kadar sorumludur!!!!Hakikate Misal teşkil eder..Kimse alt işvereni,işçisini kaderine terk edemez,işin kalite ve işin mahiyetini kontrol eden ana işveren sağlık ve güvenlik şartlarına göre çalışıyor mu acaba diye altişvereni kontrol ve denetim sorumluluğu vardır..
  13. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Örnek kaynak diye belirttiğim makalede kişi demiş ki; asıl işverenle altişverenin anlaşmasına bağlı olarak sorumluluk değişir. Yoksa dediğiniz gibi isg yukumlulugu devlet-işveren-işçi üçgeninden gecer ki devlet denetlemekle sorumludur, o zaman örnek verdiğiniz soma olayından bu işle ilgili enerji bakanı sorumluysa direkt içeri alınması lazım ama nerde?
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Dediğiniz yazıyı da okudum. O da aslında dikkatli bakarsanız bizi destekler nitelikte.

"Asıl işverene ait olan ve alt işverenin yapacağı iş, asıl işverenin ürettiği mal ve hizmet süreci içinde veya tamamlayıcı olmalıdır ( Fevzi Şahlanan: Türk Hukukunda Alt İşveren, MESS Yayın Temmuz 1995, s.45). Örnek olarak; dokuma iş kolunda faaliyet gören bir işverenin ek bir bina yapımını bir başkasına vermesi o kişiyi alt işveren konumuna getirmez. Ancak, yine dokuma ile ilgili bir bölüm boyama vs. işin verilmesi halinde asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulmuş olur. Keza dokuma işinin temizlik, yemek taşıma ilişkisine asıl işin tamamlayıcısı özelliği nedeniyle anılan ilişki kapsamında değerlendirilmelidir"

Burada da asıl işin devamı niteliğinde, aynı iş yerinde temizlik işi verilerek asıl işin tamamlayıcı özelliği ile bağlantılı hale getirilmektedir.

Bununla beraber Alt İşverenlik Yönetmeliği, Madde 10,
    g) Kanunun 2 nci maddesinde yer alan; asıl işverenin, alt işverenin işçilerine karşı o işyeriyle ilgili olarak Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden, alt işveren ile birlikte sorumlu olacağı,
    açıkça bildirilmiştir.

Zaten sizin mantığınız ile düşünüp "asıl işveren bunları denetler ama yinede sorumlu olarak sayılmaz, ben denetledim her önlemi almış ama ben iş bitene kdar başında durmak zorunda değilim, gittim benden sonra kendi savsamaları yüzünden düşmüşler dediğinde iş biter" demek çıkar yol değil. ( Soma Grup Yöneticileri bu taktiği denedi, olmadı. ) Öyle olsa dahi yine yasalarda bunun açığını söyleyim size. Asıl işyerime paravan şirket kurarım. Kaza bela oldu mu hemen " Benle alakası yok kardeşim. Banane onlar düşünsün" der çekilirim kenara.

Devletin sorumluluğu ile ilgili verdiğiniz örnekte biraz garip olmuş. Normal işleyişlerin olduğu ülkelerde olsaydık, bunun sorumlularından birisi de devlet olmalıydı. Doğru. Ama bizde ellerine yüzlerine bulaştırdıkları için günah keçisi işi ile olayı kapatmaya çalışıyorlar. O nedenle bir tutuklama yok. Yoksa suçlunun bakanlık olduğunu görmek için ilgili kişilerin konuşmalarını dinleseniz yeter. ( Bu arada Enerji bakanlığı yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olacaktı. Enerji bakanlığı işin teknik ve ihale kısmı ile ilgilenir. Çalışma Bakanlığı ise işin emniyet, denetleme kısmı ile)
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Güzel bir soru,ama nerde..sevgili @xekeru bey (İsminle hitap edememek üzücü),yaklaşımın bana rizede çay tarlalarında olmuş olan ölümlü bir kaza için yapmış olduğum bir bilirkişi raporunda asli kusuru ve oranı en yüksek devlete vermiştim.Ben üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum,devlet de üzerine düşeni yapmak durumunda biraz kaotik bir durum ama bilemiyorum bazı şeyleri sonuçta sıradan kişileriz aklımız yettiğince.

Ben soma faciası esnasında face ve diğer platformlarda sesizce kömür yangını ve ferdi kurtarıcılardan bahsetmiştim.Çünkü o yörede kısmi çalışma imkanım olmuştu ve o zamanlarda tonaj diye bağıra bağıra vardiya yarıştırıyorduk adeta firma başka bir firmaydı tabi.Eğer orda araştırma imkanım olsa yada bilirkişilik bana verilse kafadan mevzuata göre tali kusurları mühendislere,asli kusuru ana işveren devlete ve firma sahibine verirdim..ve inanın gerçekler ortada,!!!..umarım devlet kan parasıyla falanla filanla sağ gösterip sol vurmaz ve bedel öder ve de ödetir..

Özel sektörü düzenleyen oluşturan devlettir,devlet herşeyden sorumludur..Gerçi ülkemizde Kamu ve Özel diye iki ayrı dünya var..ikisininde mevzuatı vede yönetimi ayrı..çözemedim..
  16. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey kelimeleri cımbızla almak yerine genel ve tarafsız baksanız belki daha hoş olabilir. Asıl işveren işi anahtar teslimi üstlenen işverenin kusurundan sorumlu tutulamaz. bunu örnek olarak alırsanız işveren sorumlu değildir, Yine işin tamamının alt işverene devredilmediği ve işlerin takip ve kontrolünün asıl işverence yerine getirileceğinin sözleşmede öngörülmesi halinde, üst işverenlik sıfatı devam edeceğinden sigortalı işçinin uğradığı maddi ve manevi iş kazası sonucu zararlardan alt işveren ile birlikte asıl işveren de müştereken ve müteselsilen sorumlu olur. kısmını alırsanız hangi koşulda işverenin sorumlu olacağını size uzman kişi açıklamış. bunu size ben söylemiyorum ki beni sorguluyorsunuz. Ayrıca cümleyi iyi okursanız enerji bakanlığı sorumluysa demişim yani bu bir örneklemedir kesin ifade ile suçlu budur değil. maksatım polemik oluşturmak değil, kanunun bize ne dediğini örneğiniyle uzman kişilerin ağzından iletmektir. tabi bunu herkes farklı yorumlayabilir gayet doğaldır ama düşünceniz dışındaki görüşlerede tafarsız yaklaşın, iyi geceler
  17. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Eğitim alırken bize anahtar teslimi işlerde sorumluluğun yuklenici firmaya ait olduğunu söylemişti hocamız ( Vedat Reha Mert isggm kurucu genel müdürü, maden mühendisi, baş iş Müfettişi, casgem egitimden sorumlu müdür (dönemin))
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Öncelikle kelimeleri cımbızla almak tabirinizi kınıyorum. Benim öyle bir niyetim yok. Verdiğim örneklerde cımbız ile alınmış kelimeler değil MADDELERİN TAMAMI yazılmıştır. Aynı madde içerisinde de vurgulanmak istenen yerler koyu renklerle belirtilmiştir.
    Sizin örnek verdiğiniz yazıdan size anlayasınız diye örnek vermiştim ama o bile işe yaramadıysa gerçekten de uzatmaya gerek yok.
    Örnek olarak verdiğiniz yazıda benim söylediğim yerleri tekrar okuyunuz lütfen.

Enerji Bakanlığı konusunu da bu kadar kafanıza takmayın yahu. :D Madem örnek verecektiniz, İş Güvenliği Uzmanı olarak bir iş kazası sorumlusu ÇSGB örnek verseydiniz. Direkt olarak Enerji Bakanından örnek verilince şaşırdım sadece. Özür dilerim. Kelimeleri cımbızla seçmediğim için, cümlenin bütününe baktığımdan böyle bir yanılgıya düşmüşümdür. Anlayış ile karşılayınız.

Düşüncem dışındakilere de gayet tarafsız yaklaşırım. Sizin ima ettiğiniz gibi bir tarafım yoktur. Olacaksa da çalışandan yana taraf tutarım. "Aman ben denetledim her önlemi almış ama ben iş bitene kdar başında durmak zorunda değilim, gittim benden sonra kendi savsamaları yüzünden düşmüşler " diyecek kadar vicdansız olamam. Sonuçta bahsi geçen şey insan hayatı. Sizin için değerini bilemem ama benim için değeri çok fazla. Bu konuda bu nedenle hassasım. Hele de şu son maden faciası beni bu konuda daha fazla etkilemiş olacak ki, alt işveren- asıl işveren konusunda birilerinin bunu kanunları bahane edip kullanıp kenara kaçması hoşuma gitmiyor. Olay bu.

Umarım anlaşılmayan bir yer kalmamıştır.
    Saygılar.
  19. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey lafı uzatmayayım diyorum ama beni zorluyorsunuz, demogoji yapmanın anlamı yok bu ortamda, bu kadar duyarlıysanız lütfen AIHM a devleti yada sorumlu kimleri görüyorsanız şikayet edin ve bunu örnek olması açısından bizimle paylaşmanızı rica ediyorum. Çünkü bu şekilde konuşanın kimseye faydası yok. Bu konuda son msjımdır. Kolay gelsin
  20. ahmet ulk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayin xekeru siz isg uzmanimisiniz gercekten
    Bu konu matematik profesörlerinin 2+2=4 eder yada etmez tartismasina benziyor