1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Anaişveren-altişveren ilişkisinde riski komple devretmiş oluyormuyuz.? (çatı temizliği)

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Coşkun CİHAN tarafından 29 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sağlık taramalarını istemek mi ?? iş güvenliği uzmanlığından sonra işyeri hekimliğine de mi soyunduk arkadaşlar ??
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sekan Bey,
    Sağlık taramalarını isteyin dedik. Sağlık taraması yapın demedik ki. İş Yeri hekiminin yaptığı, iş verenin personel özlük dosyalarına eklediği sağlık tarama sonuçlarını siz de isteyin. Zor birşey değil bu.
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bir de burada biraz durumu farklı algılamışsınız. Yargıtay son sözü söyleyecek. Yargıtay ne derse o demek bir iş güvenliği uzmanına göre boşvermişçilik gibi oluyor. Elbette yargıtay kararlarına sonuna kadar uyacağız. Onda şüphe yok. Ama emniyetli uygulama var, bir de çok daha fazla emniyetli uygulama var. Ben zor olanı seçelim, ona göre davranalım, sıkıntısını çekmeyelim diyorum. Daha basiti de var elbette. "Aman canım. Sorumluluk bende değil nede olsa. Salla hacı." mantığı ile giderseniz de sadece yargıtaydan gelecek sonucu beklersiniz. Akıllı bir insan bile bile kendini tehlikeli durum içine atabilir mi? Sizin de dediğiniz gibi mevzuatın ucu çok açık. Ucunun nereye dokunacağı belli değil. Allah göstermesin ama birşeylerden ders almak için illa da başımıza gelmesini beklemek bana mabtıklı gelmiyor. Evet. Yorulursunuz, daha fazla çalışırsınız ama vicdanınız rahat eder.
  4. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sait bey, bence görev ve yetkilerinizin dışına çıkıyorsunuz.. katılmıyorum size.. istemek de sizin göreviniz değil; incelemek de.. o taramaları istemek, incelemek ve çalışanın yapılacak işe uygun olup olmadığına hükmedecek kişi iş yeri hekimidir.. etik sınırlar ölçüsünde işyeri hekimiyle bu konular istişare edilebilir ve risk değerlendirmeleri yapılabilir bu başka tabi ki..
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Serkan Bey..
    Özellikle vurguluyorum. Sağlık taraması YAPMAYACAKSINIZ!... İş Yeri Hekimi tarafından yapılmış sağlık taramalarının KOPYALARINI alacaksınız. Olumlu ve olumsuz raporunu siz VERMEYECEKSİNİZ!.

Yetki ve sorumluluk konusunda bakın İş Güvenliği Umanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri hakkında Yönetmelik neler diyor;

Madde9, 2) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek. ( Siz daha çalışanınızın sağlığı ile ilgili bilgilere sahip değilken alınması gereken tedbirleri belirleyemezsiniz)

Madde10, c) Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.

Madde11, (3) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen iş güvenliği uzmanının yetki belgesinin geçerliliği altı ay süreyle askıya alınır. Bu konudaki ihmalin tespitinde kesinleşmiş yargı kararı, malullüğün belirlenmesinde ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 25 inci maddesindeki kriterler esas alınır. ( Dikkatinizi çekerim. Meslek hastalığı ile ilgili durumdan da İş güvenliği uzmanı sorumlu. İş yeri hekimi değil, bunu takip edebilmenin en basit yolu sağlık raporlarının geçmişe yönelik takibidir)
  6. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    öyleyse söyle diyeyim; size değil mevzuata katılmıyorum sait bey :) siz mevzuat açısından haklısınız ; ben mevzuata göre haksızım :) mevzuat bizim iş güvenliği uzmanı mı ? iş sağlığı ve güvenliği uzmanı mı ? olduğumuza karar versin o zaman.. tabi ki sağlık ve güvenlik çalışmalarında işyeri hekimi ile koordineli çalışılır; çünkü sağlığın olmadığı yerde güvenlik; güvenliğin olmadığı yerde de sağlık bozulabilir.. işyeri hekimi ile etik sınırlar dahilinde istişarelerde bulunulur.. örneğin yüksekte çalışamayacak sağlık sorunları olanları bilmek gerekir.. işveren de hekim çalışamaz dediği halde bu kişilere uygun olmayan işler veriyorsa 1 derece sorumlu ve suçludur... ama ben meslek hastalıklarından, çalışanın sağlık durumu ve tetkiklerinden asıl sorumlu olamam; eğer öyleyse iş yeri hekimi ne yapar ?? belki şöyle diyebiliriz sağlık ve güvenlik kimi zaman iç içe olduğu için dolaylı sorumluyum.. işyeri hekiminin de görev ve yetkilerinde madde 11 aynen yazıyor (........iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekiminin.... ) ama hekimlerin işletmede iş kazalarını önlemek adına teknik inceleme ve risk değerlendirmesi çalışmaları yaptıklarını ben hiç görmedim.. bence görev, yetki ve sorumluluk paylaşımı mevzuatta daha net olmalı...
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Serkan bey,
    Zaten elimizi kolumuzu bağlayan kısım bu oluyor.
    Maalesef mevzuat iş yeri hekimini iş güvenliği uzmanına göre daha ayrıcalıklı konuma getiriyor. Onun sorumluluğu rapor düzenlemek vb. şeyler. Ama mevzuatın diğer kısımlarında bu işin organizasyonunun bütününden iş güvenliği uzmanını sorumlu tutuyor. Adam vakti zamanında kurşuna maruz kalmış, tam sınır değerde işi bırakmış. İş yeri hekiminden bir rapor alınıyor. Tamam. Limit değerler dahilinde çalışılabilir diyor adam. Aradan 3-5 sene geçiyor. Raporlarına göre tezgahta çalışması için sorun yok. Ama bir sebepten dolayı kısa bir süreliğine kurşun ile alakalı bir yerde çalışacak vatandaş. Hatta kurşun işine bile gerek yok. Yapılan işin neticesinde ortaya çıkan bir kurşun maruziyeti var. Şimdi siz bu adamın geçmişini bilmeden orada bunun görevlendirilmesine göz yumarsanız sorumluluk size biniyor. Elinizde adamın geçmişine ait bir belge olmadan bunu takip etmek imkansız olur.
    Birde mevzuata katılıp katılmayabilirsiniz ama uygulamak zorundasınız. Sizin elinizdeki belge bu mevzuata göre almış olduğunuz bir belgedir. Devlet duygularla, hislerle değil, belgelerle iş yapar. Adam bir kanun çıkarmış, yönetmelik belirlemiş. Siz kendinize göre farklı işlem yaparsanız kanuna direk karşı gelmiş oluyorsunuz.
    İkamet yerim Konya. Çevre yolu güzergahımız var. Hız limiti 65km/saat. Yol 4 şeritli oysa. Hız limiti 65 olmadan önce orada herhangi bir sorun yokken, limit konulunca bildiğiniz köprü trafiği yaşanıyor. Şimdi ben o yoldan 80 ile geçsem, ceza yesem suçlu ben miyim? Oysa bütün arabalar 80 ile gidince ne tıkanıklık oluyor, ne de tehlikeli bir durum. Ama belirlenmiş bir limit var. İster beğenin ister beğenmeyin. Kurala uymazsanız cezayı yersiniz.
    Yönetmeliklerdeki eksiklikleri, aksaklıkları tartışalım. Eyvallah. O konuda sıkıntı yok. Ama eldeki yönetmeliklerle ancak bu kadarına müsade ediliyor.
  8. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eyvallah sait bey; size ve kendinde sorumluluk hisseden tüm isg emekçilerine allah kolaylık versin..
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Teşekkür ederim.
    Allah da sana yardım etsin.
  10. merve.balli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar, ben taşeronluk yapan temizlik firmasında isg uzmanıyım firmanın yaklaşık 30 projesi var. Size şöyle bir sorum olucak mesela A siciline bağlı projenin 30' a yakın mağazası var hepsi aynı sicilde bu mağazalarda 1 veya 2 personelimiz çalışıyor bu mağazalar için ayrı ayrı risk analizi yapmam gerekiyor mu?
  11. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Hocam bende katılmıyorum size çalışanların sağlık raporlarının uygunluğunu denetlemek hatta mevzuattaki ifade süresinin uygunluğudur bunu denetliyecek olan da işyeri hekimidir yani alt taşeronların çalışanlarının raporlarının süresinin uygunluğunu işyeri hekimi denetler sizin burda yükümlülüğünüz yoktur gel gelelim 2.mevzuya kişinin kurşunla ilgili bir işte çalışmasına işyeri hekimi uygundur diye rapor vermişse sizin sorumluluğunuz olmaz
  12. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    her ayrı işyeri için ayrı ayrı risk değerlendirme yapmanız gerekir. birbirine çok benzesede yada iş aynı olsada her lokasyonun mutlaka kendine özgü riskleri vardır ve diğerlerinden farklıdır. bu yüzdende riskleri her bir lokasyon için değerlendirmelisiniz.