1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Anaokulu risk değerlendirmesi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 10 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba
    Eksik olan yerler varsa yardım eder misiniz.

Ekli Dosyalar:

2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Risk değerlendirmesinin "... Ana Okulu"nda yapıldığı zaten düzenlediğiniz evraklarda bellidir. Tabloda; tehlike kısmından önce "ana okulunun ilgili bölümü" ve "bu bölümlerde yapılan işlerin tanımı" yazılmalıdır.
    "Yapılması gereken düzeltici/önleyici faaliyet" tanımları daha teknik/açıklayıcı olmalı...Genel ifadeler (...kontrol mekanizması oluşturulmalı gibi) kullanılmış.
    "Düzeltici/önleyici faaliyetleri" kim yapacak, ne zaman yapılacak, yapıldı mı ? yapılmadı mı ? Bu Alanlar da olmalı...
    "Düzeltici/önleyici faaliyetler" yapılmadan, yapılmış gibi puanlama yapmak ne kadar doğru ??? bilemiyorum...
  3. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında bu faaliyet türü ve alanına ne yazacağımı bilemedim.ama ana okulu geneli dediğim şeyler binanın tamamı için geçerli.sınıfları ayıramam her sınıf aynı düzende hazırlanmış.bu işlerden risk prosedürün de tüm işleri işverenin ve risk değerlendirme ekibinin yapması gerektiğini belittim. Bur da düzenli çalışan iş güvenliği uzmanı yok.temmuz ayın da çalışmaya başladıklarında risk değerlendirmesi yenilenecektir.biraz kendimi savunmuş gibi oldum ama yazdıklarınız üzerinden değerlendirme yapacağım. faaliyet türü ve alanına ne yazayım
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Mayıs 2016 ---
    bu arada bakanlığın yayımladığı risk değerlendirmelerine bakarsanız eğer hepsinde yapılacak düzeltici önleyici faaliyetler de önlem alınmış gibi değerler verilmiş.
  4. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    "Faaliyet Alanı" yazan yere okulun hangi bölümünü kast ediyorsanız onu yazmanız daha doğru olur. Örneğin: Sınıflar, laboratuvar, tuvalet...gibi
    "Faaliyet Türü" yazan yere ise normalde o bölümde yapılan iş ya da işin yapıldığı makinenin adı yazılır... amaa burası okul spesifik bir durum var.(Mesela burası mobilya fabrikası olsaydı, faaliyet alanına montaj bölümü yazsaydık, faaliyet türüne ilgili makinenin adını yazabilirdik. Zaten sonra da tehlike yazılıyor, birbirini tamamlıyor ve mantıklı oluyor. Bölüm>yapılan iş/çalışılan makine>Tehlike)
    Buna göre aklıma gelen bir örnek, sınıfları değerlendiriyor isek; "faaliyet alanı(Bölüm/Kısım)" sınıf, "faaliyet türü(yapılan iş/Çalışılan makine)" örgün eğitim, olabilir diye düşünüyorum. Aynı türden her sınıf için ayrı ayrı satır açmanıza tabi ki gerek yok. Sınıflar dersiniz olay biter.
    Diyeceksiniz ki tuvaleti değerlendirirken "faaliyet türü"ne (afedersiniz) ne yazacaz :(( Bu da anlaşıldığı üzere, hijyen, lavabolar v.s yazılıp geçilebilir.
    O işyerinde düzenli şekilde uzman olup olmaması önemli değil, önemli olan sizin bu risk değerlendirme raporuna imza atacak/atmayacak olmanız. 1 Temmuza kadar kaza olmayacağının garantisi yok.
    Risk değerlendirmelerinde şablonlarda bir standart yok. Siz işinize en çok yarayan hangisi ise onu kullanırsınız. Ya da mevcut tablolardan kendiniz uyarlarsınız.