1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Antalya'da fabrikada buhar kazanı patladı: 2 ölü, 17 yaralı

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Serdar Özcan tarafından 19 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Serdar Özcan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  130386
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  ntalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada buhar kazanında büyük patlama yaşandı. Patlamada 2 kişi olay yerinde hayatını kaybederken 17 kişi de yaralandı.


  BUHAR KAZANI PATLADI

  Olay, Antalya- Burdur karayolu üzerinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Beyazz Endüstriyel Tekstil Yıkama Fabrikası'nda çamaşırhanede buhar kazanında patlama meydana geldi.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Beyazz Endüstriyel Tekstil Yıkama Fabrikası'nda meydana gelen patlamada 2 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Tüm kurumların ilgili birimleriyle olay yerinde olduğunu kaydeden Kısa, "Sağlık ekiplerinden aldığımız bilgiye göre 13 yaralı var. 4 yaralının tedavisi ayakta yapıldı. Yaralılardan 2'sinin durumunun ise kritik olduğu bildirildi" dedi.

  Patlamanın buhar kazanından kaynaklandığını düşündüklerini kaydeden Kısa, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

  Patlama nedeniyle fabrikanın bir bölümünde de göçük oluştu. Cumhuriyet savcısı, olay yerine gelerek inceleme başlattı.
  Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ümit Büyükeşmeli, ilk belirlemelere göre patlamanın buhar kazanının emniyet ventilinde meydana gelen bir arızadan kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

  Odanın konuyla ilgili uzman ekibinin şu anda patlamanın olduğu fabrikada bulunduğunu aktaran Büyükeşmeli, "Net bir durum yok. Ama emniyet ventili üzerinde duruyoruz. Emniyet ventili, kazan basıncı belli bir seviyenin üstüne çıktığı zaman bu basıncı bırakmasını sağlar. Bu işlevini yerine getirmediği için patlamanın yaşandığını düşünüyoruz. İnceleme sonucunda başka sebeplerle de karşılaşabiliriz" diye konuştu.

  Bu tip kazanlarda emniyet ventili de dahil yıllık bakımların yaptırılması gerektiğinin altını çizen Büyükeşmeli, "Bu bakımları Makine Mühendisleri Odası olarak biz ve akredite olmuş kurumlar yapar. Bizde kaydı var mı, bakımları bizim tarafımızdan yapılmış mı araştırıyoruz" diye konuştu. Büyükeşmeli, emniyet ventilinin çok maliyetli bir yatırım olmadığını da sözlerine ekledi.

 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  bu tür basınçlı kaplarda yapılan yıllık periyodik kontrol ve testler de yeterli olmaz
  firma iç denetim ve kontrolleri de en az haftalık/aylık periyotlarda yapılmalı.
  zira denetim günü aktif olarak çalışan bir emniyet ventili, sensör, basınç saati vb ekipmanların
  1 yıl boyunca sağlam kalacağının garantisi yoktur
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  2 işçiye mezar olan fabrika kontrolden geçirilmiş
  Antalya Valisi Muammer Türker, buhar kazanının patlaması sonucu 2 işçinin öldüğünü, 5’i ağır 10 işçinin de yaralandığını söylerken fabrikada incelemede bulunan Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Ümit Büyükeşmele ise fabrikada ocak ayında kontrolden geçirdiklerini söyledi.
  [​IMG]
  2 işçiye mezar olan fabrika kontrolden geçirilmiş - Web TV

  Olay yerinde incelemede bulunan Antalya Valisi Muammer Türker, sabah saat 08:05 tekstil üretimi ve yıkaması yapan fabrikada kazan patlaması sonucu kaza meydana geldiğini söyledi. İki kadın işçinin hayatını kaybettiğini kaydeden Vali Türker, “Yaralılardan 5’inin durumu ağır. Yaralıların çoğu kadın. Olayla ilgili adli soruşturma başladı. İki müfettiş olay yerinde hem adli hem idari soruşturma yürüyor. Hayatını kaybeden işçilere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

  Hastanede bulunan 10 yaralıdan 5’inin sağlık durumunun ağır olduğunu dile getiren Vali Türker, “Patlamanın nedeni teknik incelemeler sonrası ortaya çıkacaktır. Buhar kazanının patlaması bu. İlgili bakanlıkların temsilcileri burada, onların çalışmalarının ardından nedeni ortaya çıkacak. Gecikmeden olaya müdahale edildi. Bir patlama oluyor. Buhar kazanı fabrikanın dışında.Dışarıda olan işçiler hayatını kaybediyor.Yaralanmaların hem yanık hem basınçtan olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

  FABRİKA OCAK’TA KONTROLDEN GEÇİRİLMİŞ

  Vali Türker, incelemelerinin ardından bölgeden ayrıldı. Fabrikada incelemede bulunan Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Ümit Büyükeşmele ise fabrikada ocak ayında kontrolden geçirdiklerini söyledi. Bir kaç eksik noktanın belirlendiğini kaydeden Büyükeşmele,"Bu eksiklikleri raporlandırdık. Teknik ekibimizle ön çalışma yaptık. Raporumuzda yazdığımız konuları inceledik. İlgili parçalarda ön inceleme yapılacak. Bizim ön düşüncemiz işletme esnasında kazanın su seviyesinin düştüğü dolayısıyla kazanın susuz kalmasından sonra, soğutulup işletmeden çekilmesi yerine, muhtemelen kazana su verildi. Kazanın aşırı ısınması ve patlamasına neden olduğu yönünde. Uzman arkadaşlarımızla bu raporumuzda iki tespit yapmıştık. Kazan operatörlerinin kazancı operatör belgesine sahip olması gerekiyor. Bu önemli bir husus. Bizim kazan kapağı eksikti. İkincisi de patlama kapağının olmamasıydı. Kazan su seviyesi ve basıncı belirleyen ikaz sisteminin olmaması. Bunların şuan giderilip giderilmediğine tespit yapamadık."

  Öte yandan fabrikada hayatını kaybeden işçilerden Mediha Göksel ile Nurten Uyar’ın cenazeleri, cenaze aracı ile Antalya Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Bilirkişi heyetinin incelemesi ise devam ediyor.

  İHA