1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Antep'te işçileri öldüren yangın bağıra bağıra geldi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  Gaziantep’te 7 Kasım günü bir iş hanında yaşanan yangın sonrası Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Antep’e gelerek iş hanında incelemeler yaparken, Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ise yangınla ilgili bir rapor yayınladı. Feyzioğlu, “Yangın bağıra bağıra gelmiştir” dedi. EMO ise hazırladığı raporlarla yanan iş merkezinden daha kötü iş merkezlerinin olduğuna vurgu yaparak, gerekirse çalışma ortamlarının düzeltilmesi için radikal kararlarının alınması gerektiğini söyledi.
  'NE YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ, NE DE YANGIN MERDİVENİ VAR'
  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Kilis ve Gaziantep Baro Başkanları ile birlikte facianın yaşandığı iş hanında incelemelerde bulundu.Gördükleri manzaranın gerçekten korkutucu olduğunu dile getiren Feyzioğlu, Merdiven altı diye tabir edeceğimiz bir mekânda, yangın adeta bağıra bağıra gelmiştir. Burası Uluslararası Çalışma Örgütü standartlarına aykırıdır” diye konuştu. İşçilerin "kendi ülkelerinde mülteci gibi" çalıştırıldığı ifadesini kullanan Feyzioğlu, “İLO Sözleşmeleri hak getire. İşte gerçek anlamda merdiven altı üretimin yaşandığı yer burası. Ne yangın söndürme tüpleri ne de yangın merdiveni var. Yaralılar arasında Suriyeliler de var. Ucuz işgücü peşine düşülmüş” dedi. Yaşanan her acı olayın bir acı olaya daha davetiye çıkarır nitelikte olduğuna dikkat çeken Feyzioğlu, “Yaşanan bu tür olayların ardından yetkililer ders çıkartmalıdır. Adaletin tecelli etmesi için bölgedeki barolarımızla birlikte bu üzücü olayı takip edeceğiz” şeklinde konuştu.
  ‘DAHA KÖTÜ İŞ MERKEZLERİ VAR!’
  Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası ise yaygın sonra hazırladığı raporu kamuoyuna açıkladı. EMO tarafından açıklanan raporda, yangının olduğu yerde çok sayıda işçinin çalıştığı, yanıcı maddeler ihtiva eden imalat yapılmasına hiç uygun olmadığı belirtilirken, buna benzer çok sayıda iş merkezinin bulunduğuna dikkat çekildi. Ayrıca hazırlanan raporda yer alan maddelerin dışında da eksikliklerin bulunabileceği muhtemeldir denilerek, şunlar ifade edildi; “Şehrimizin bu bölgesinde (Çukur Mh.,Alaybey, Karatarla, vb.) bu iş hanına benzer sağlıksız koşullarda üretim yapan, çalışma yapan işyerlerinin bulunduğu belki buradan daha kötü şartlarda bulunan iş merkezleri bulunmaktadır. Ölüm, yaralanma ve maddi kayıplarla sonuçlanan elim iş kazalarının tekrarlanmaması için her işyeri 6331 kanunda yer alan ‘risk değerlendirmelerini" yaptırılmalı ve bunun sonucuna göre varsa eksikliklerini tamamlamalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili hazırlıklar tüm işletmelerde biran önce başlatılmalıdır. Bu konu ile ilgili bütün Devlet Kurumlarınca gerek ISG Hizmetleri yönünden gerekse tespit edilecek eksikliklerin giderilmesi bakımından maddi destek (Hibe, kredi ) mutlaka sağlanmalıdır.” Son olarak ise “Bu çalışmalar yapılırken radikal kararlar alınmalı, gereken ilaç acı da olsa içirilmelidir. Bu yapılmadığı takdirde benzer olaylar devam edecek ve vebali yöneticilerin olacaktır” denildi.
  NERDEN BAKARSAN BAK SORUN VAR!
  Rapor’da şu maddeler sıralandı;
  •· Binanın acil durum çıkışları bulunmamaktadır,
  •· Yeterli Havalandırma yapısı veya tesisatı yoktur,
  •· Yangın ihbar sistemine rastlanılmamıştır,
  •· Yangın Söndürme Cihazları ya da sistemi olmadığı öğrenilmiştir,
  •· İnşa ediliş amaçlarına uygun olarak başlayan yerleşim daha sonra kontrol dışı kalarak amacından sapmış ve ticaret yerine imalat sektörü ağırlıklı olmuştur,
  •· Bahse konu işhanı araç trafiğine kapalı bir bölgenin hemen hemen tam ortasında İtfaiye, Ambülans vb. araçların ulaşmasında büyük zorluklar yaşanabileceği bir mekândadır,
  •· Şehir Merkezindeki Trafiğe kapalı Bölgedeki yayalaştırılan yollar, oturma banklarıyla, şehir mobilyaları ile çöp kutuları vb. ile acil durum ulaşımını zorlaştırıcı hale getirmiştir,
  •· İş müfettişlerince buralarda denetim ya yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir,
  •· Henüz Bilirkişi tespiti yapılmamıştır ama gelişigüzel çekilmiş kablolardan elektrik tesisatının da yetersiz, kontrolsüz ve güvensiz olduğu düşünülmektedir.
  •· İş hanında çalışanların herhangi bir acil durum ve İlk yardım eğitimine tabi tutulmadığı tahmin edilmektedir.

  Kaynak: Evrensel Gazetesi- evrensel.net
 2. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Ben artık bu haberleri görmek istemiyorum. Her gün bir iş kazası ve göz göre göre . Yok efendim tarım işçilerini taşırken devrildi öldü, yok maden çöktü, yok yangın çıktı. Eeee sonra, öldü gömdük. Bu kadar insan hayatı ucuz mu ya.
 3. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ucuz.