1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Antipas ile boyama uygulaması hk.

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Mesut Karakuş tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Resimde göreceğiniz üzere cezaevi pencerelerinin şebeke demirleri tabanca kullanılarak antipas ile boyanmaktadır.

Bu boyama işlemi yapılan yerin bir standardı var mıdır?

Ekte bulunan MSDS bu uygulama için kullanabilir miyim? 2013-11-26 10.00.56.jpg 2013-11-27 13.54.34.jpg

Ekli Dosyalar:

2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    dış alanda yapın , yere büyük örtü serin (boya kalıntıları toprağa karışmasın) ,püskürtme ile(boya tabancası) yapılacak ise boyama yapacak kişi özel tulum ve gaz maskesi ,eldiven giymeli, rüzgarı arkasına almalı ,etrafta başka kimse ,yanıcı madde ,ateş vs olmamalı
  3. dışarda yapma imkanı yoksa ne tavsiye edersiniz , toz boya kabinin standardı nasıl olmalıdır, özel tulum demişiniz çalışanın başını da içine alıyor mu IMG_6084.JPG
  4. boya yapılacak yer için 5 metre yükseklik şartı var diye biliyorum , bu konuda hangi yönetmeliği okumam gerekiyor, boya yapan çalışan tam gaz maskesimi kullanmalı, yukardaki resimde havalandırma var, yeterli mi. kümes kadar bir alanda toz boya yapılması
    doğrumudur
  5. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    üstteki uygulama yaş boya orada gaz maskesi anlamlı ama alttaki toz boya uygulamasında kabinin toz toplama filitreleri iyi çalışmalı, bütün vücudu saran kağıt tulumlar var, iyisi 1 ay gider sızdırmazdır.
    upload_2015-3-13_9-0-59.jpeg
    Ayrıca gördüğüm kadarıyla kırmızı renk var, kırmızıya dikkat demişler ya :)) . kırmızı toz boya da kanserojen bileşen girme durumu var. (bunu herkes bilmez ;)) bileşen avrupada yasak . türkiyede bazı firmalar kullanıyor olabilir. 3- 5 sene öncesine kadar kullanılıyordu. . şimdi maskeye gelirsek. en iyisi hava beslemeli olanı biraz pahalı ama uzun süre çok rahat çalışılır. motorlu toz maskesi.jpg

Toz maskeleri FFP1,2,3 bence işçinin kısa süre sonra kullanmayacağı bir sınıf.
  6. Taner Bey çok teşekkür ederim. Tulumu giyme işi zahmetli olmuş ve işveren pahalı olduğunu dayanmadığını söylüyor, 2 işci var hem boya hem taşıma yükleme işleri yapıyorlar, boyacını ayrı olması onlar için lüksmüş, toz maskesi artı gözlük değimi ama gözlük sıkıntı oluyormuş boya sıcrıyor diyor :( göz duşu tavsiye ettim şimdilik, gözlük buğulanıyor görmüyormış daha tehlikeli diyor, denemediğim içinde bilemiyorum
  7. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    O zaman tulumu çıkarmadan yükleme yapmalarını önerin çünkü diğer türlü boya üzerlerinde kalacak. Gözlük içinse eğer gözlük buğu yapıyorsa bu maskeyi doğru takamadıklarını Gösterir yani maskenin üst kısmı oturmamıştır. Doğru takmayı gösterebilirsiniz hala sorun devam ederse buğu yapmayan gözlükler var onu veya tam yüz maskesini tavsiye ederim.
  8. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Sevde Şahin hanım , benim gönderdiğim hava beslemeli olan tam yüz maskeli ve buğu yapmaz.
    Tulumu giydirme durumu işletme tecrübesi. günde kaç yükleme yapılıyor, kaç saat boya yapılıyor. bunu üretimci kişi bilir. bahane gibi geldi bana.
    Göz duşu bana komik geldi. çünkü toz boya en iyi bizim tavsiye etmeyeceğimiz hava ile temizlenir. (dikkatli olunursa hava ile temizlemek en mantıklısı)
  9. Yarım maske alabilecek kurum ki işcilerde böyle bir maskeyle(tam yüz maskesi )çalışamayacaklarını söylüyorlar.
    "Çalışma esnasında göz sağlığına zarar veren asit, alkali, kostik gibi zararlı kimyasalların gözle teması ile oluşan yaralamalarda veya tahta, metal çapakları, toz, kir gibi göze kaçan yabancı maddelerden gözün temizlenmesi için kullanılan koruyucu güvenlik malzemesine "göz duşu" denir." bu tanımdan göz duşu olabilir diye düşünmüştüm hangi acıdan komik geldi, öğrenirsem bende en mutlu olabilecekleri cözümü önereceğim. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ettim. Sizin tecrübeleriniz benim için çok önemli. Bir de hava ile temizleme dediğiniz ortamın havalandırılması mı şayet buysa yeterli olmuyor
  10. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Göz duşu , sıvı asit, baz gibi suyla yıkanabilir yada tek sert toz taneciği için geçerlidir. Toz boya yıkanınca çamur olur. O yüzden kullanılmaz. Kompresör den gelen basınçlı hava ile üzeri temizlenebilir.