1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Antistatik ayakkabi,esd ayakkabi,iletken ayakkabı,kondaktif ayakkabi,yalitkan ayakkabi

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  AL-SER Antistatik Ayakkabi,ESD Ayakkabi,iletken Ayakkabı,Kondaktif Ayakkabi,Yalitkan Ayakkabi

  STATİK ELEKTRİK

  İletken olmayan bir cismin yüzeyinde elektrik mevcut ise ve burada tutulmuş veya kaçmasına imkan verilmiyorsa buna statik elektrik denir.

  Üretim aşamasında doğru ürün seçimi çok önemlidir. Yapılacak ufak hatalar daha sonra telafisi olmayan kazalara ve arızalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden kullandığınız ürünün iletkenlik değerlerini firmalardan isteyin ve bünyenizde test etme sistemi oluşturmanızda fayda vardır.

  Statik elektrik birçok alanda ve günlük hayatımızda sürekli olarak bizleri tehdit etmektedir. Sanayinin önemli bir kesiminde statik elektrik bilinmesine rağmen tehlikenin boyutu hakkında gerekli bilgi ve tecrübe eksikliği vardır.

  Statik elektriği zararsız hale getirmek kalite ve verimliliği arttırmak için gelişen teknolojide değişik uygulamalar vardır. Bunlardan en etkili ve kesin çözüm ayakkabı ile yapılan saptırmalardır.

  Bu alandaki ürünler 3’e ayrılır.

  1-) Conductive (iletken) ürünler TS EN 345-346-347
  2-) Antistatikürünler TS EN 345-346-347
  3-) ESDürünler TSE EN 61340-5-2

  cizelge_renewed.jpg


  1-) İLETKEN AYAKKABI


  Elektrik iletkenliğine sahip ayakkabılar,elektrostatik birikimlerinin en aza indirilmesinin gerekli olduğu durumlarda ve elektrik cihazlarından veya üzerinde elektrik bulunan çıplak kısımlardan gelebilecek elektrik şoku tehlikesinin tamamıyla ortadan kaldırılmış olduğu durumlarda kullanılır. Bir ayakkabının tam olarak iletken sayılabilmesi için,yeni iken elektrik direncinin üst sınırı 100kΩ (105) olarak belirtilmiştir.

  Ayakkabı,taban malzemesinin elektrik direncini arttırabilecek maddelerle kirlenebilecek bir ortamda giyiliyorsa,kullanıcılar tehlikeli alana girmeden önce ayakkabılarınınelektriksel özelliklerini daima kontrol etmelidirler. İletken ayakkabıların kullanıldığı yerlerdeki zemin direnci,ayakkabının sağladığı korumayı etkisiz hale getirmeyecek özellikte olmalıdır.

  2-) ANTİSTATİK AYAKKABI

  Antistatik ayakkabı,elektrostatik yüklerin dağıtılarak elektrostatik birikimlerin en aza indirilmesinin gerekli olduğu durumlarda ve elektrik cihazlarından üzerinde elektrik bulunan çıplak kısımlardan kaynaklanabilecek elektrik şoku riskinin tamamıyla ortadan kaldırılmadığı durumlarda giyilmelidir.

  Bununla beraber,antistatik ayakkabı ayakla zemin arasında sadece bir direnç görevi gördüğünden elektrik şoklarına karşı yeterli korumayı sağlamayı garanti etmez. Elektrik şoku riski tamamen ortadan kaldırılmadıysa bu riskten korunmak için ilave tedbirler alınması gereklidir. Ancak, kullanıcılar bazı şartlar altında ayakkabının yeterli koruma sağlayamayacağı konusunda uyarılmalı ve kullanıcıyı koruyacak ilave tedbirler her zaman alınmalıdır.

  3-) ESD

  Elektronik – telekomünikasyon alanında cihazların ve sistemlerin üretim, bakım,tamir aşamasında kullanılan ayakkabılardır.

  Risk Bolgeleri_web.jpg


  Risk değerlendirmesine göre hazırlanan patlamadan korunma dokümanında aksi belirtilmemesi halinde,patlayıcı ortam oluşabilecek tüm yerlerdeki ekipman ve koruyucu sistemler,27/10/2002 tarihli ve 24919 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemlerle İlgili Yönetmelikte belirtilen kategorilere göre seçilecektir.
  Özellikle gazlar,buharlar,sisler ve tozlar için aşağıda belirtilen bölgelerde,karşılarında verilen kategorideki ekipman kullanılacaktır.

  Bölge 0 veya Bölge 20 : Kategori 1 ekipman,
  Bölge 1 veya Bölge 21 : Kategori 1 veya 2 ekipman,
  Bölge 2 veya Bölge 22 : Kategori 1,2 veya 3 ekipman.


  Bölge 0 :Patlayıcı gaz / hava karışımının sürekli mevcut ve olması ihtimalinin yüksek olduğu bölgedir.LPG depolama tanklarının iç kısmı, dispenserin içi ile dispenser mahfazasının dışından yatay olarak45 cm mesafede ve dispenser kaidesinden 120 cm yüksekliğe kadar olan yerler bu bölgenin içinegirer.

  Bölge 1 :Patlayıcı gaz / hava karışımının oluşabileceği bölgedir. Pompa ünitesi,LPG dökme dolum noktası,tank emniyet vanası çıkış ağzı, dreyn çıkış noktası ve dispenserin herhangi bir kenarından 6 m mesafede dispenserin en üst noktasından en az 1 metre yüksekliğe kadar olan yerler bu bölge içindedir.

  Bölge 2 :Patlayıcı gaz / hava karışımının var olmadığı bölgedir. Elektrik ekipmanları için özel güvenlik önlemi alınmasına gerek olmayan bu bölgeye idarî ve yardımcı tesisler girer.

  Ref : TSE TS11939 - SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZLARI (LPG)- İKMAL İSTASYONU- KARAYOLU TAŞITLARI İÇİN- EMNİYET KURALLARI


  Yanıcı Parlayıcı Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkındaki Yönetmelik :


  Bu yönetmeliğin amacı,iş yerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için alınması gerekli önlemleri belirlemektir.

  Bu yönetmelik,22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı iş kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşması ihtimali bulunan iş yerlerini kapsar.

  TEMEL SAĞLIK VE GÜVENLİK GEREKLERİ

  1. Tüm KKD’lerde Bulunması Gereken Genel Özellikler

  KKD’ler, amaçlanan doğrultuda kullanımı sırasında karşılaşılan tüm risklere karşı yeterli koruma sağlamalıdır.

  1.1. Tasarım Prensipleri

  1.1.1. Ergonomi

  KKD, tehlike içeren iş yapılırken,öngörülebilen koşullarda ve amaçlanan doğrultuda kullanımı sırasında kullanıcıyı mümkün olan en yüksek düzeyde koruyacak şekilde tasarlanarak imal edilmelidir.

  2.6. Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan KKD’ler

  Patlayıcı ortamlarda kullanılacak KKD’ler,patlayıcı karışımların tutuşmasına neden olabilecek elektrik,statik elektrik,çarpma sonucu oluşan ark veya kıvılcım oluşturmayacak nitelikte tasarlanarak imal edilmelidir.


  NOT : ÜRÜNLERİMİZİ IEC/EN 61557 VDE 0413 STANDARDINDA ÖLÇÜM YAPMAKTAYIZ.

  TEST CİHAZIMIZIN KALİBRASYONU DÜZENLİ OLARAK YETKİLİ FİRMA TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.


  AL-SER Ayakkabı

  KAYNAK
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ocak 2014 ---
  Sayın isg uzmanları STATİK ELEKTRİK deşarjlarını ANTİSTATİK ayakkabı ile sağlamanız mümkün değil.Aynı zamanda hiçbir ürün tek başına iş görmez , orada zemin faktörünü gözden kaçırmayın.Kullanılacak ayakkabı ESD veya İLETKEN olmalı.Ben bu konu üzerinde çok uzun zamandan beri çalışmaktayım.İletkenliği 10 megaohm'dan yukarı olan bir ayakkabının STATİK ELEKTRİK yüklerini sağlıklı boşaltması söz konusu değildir.

  İlgili arkadaşların bu konuyu iyi araştırmalarını tavsiye ederim.Konu çok derin, detay biraz fazla var.Herkese kazasız iş hayatı dilerim.
  ALİ ÇORUH
  Subject: Statik elektrik
  From: "AL-SER Deri, Ayakkabi" <info@alser.com.tr>
  Date: Sat, January 11, 2014 10:20 am
  To: info@isgforum.net
 2. Kadir Bıyıklıoğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  statik elekrik tanımı eksik yapılmış

  Ekli Dosyalar:

 4. Fecriati İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba 500 V'a kadar olan çalışmalar için ayakkabı tavsiyesi olan var mı? Piyasada birçok marka görüyorum ancak doğru düzgün bir yerden test raporu vs. olan bir ayakkabı istiyorum.
 5. Boyahanede antistatik ayakkabı giyilmesi gereklimidir. Sadece toz boya yapılıyor, teşekkür ederim
 6. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kullanılacak ayakkabı ESD ve İLETKEN olmalı dediniz. İletken olması personel için riskli bir durum değil midir? Elektrik akımının olduğu ortamlarda elektriğe çarpılması daha kolay olmaz mı?
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İletken derken yalıtkan amaçlı yani belli statik elektriği dışarı boşaltacak anlamında anlamak lazım..
 8. nilgün özbey İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sn. Şahin. Tahminimce elektrostatik toz boyamanın yapıldığı bir ortamdan bahsediyorsunuz.Bu ortamda toz taneciklere yükleme yapılır .Negatif ve pozitif yüklerin birbirlerine olan ilgisinden metale toz boyama yapılır.Ortam yüklü taneciklerin olduğu bir ortam.Dolayısı ile iletken ayakkabı giyilmesi gerekir.Vücutda biriken yük atılmazsa toz boyanın metalle temas noktasında,metale (boyamanın yapıldığı kabin olabilir) dokunulduğunda patlama ve yangın riski oluşur.
 9. Merhabalar Nilgün hanım, ben firmayı aldığımda tamamen kkd siz çalıştıkları için ayakkabı lüks geldi, ama ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördüm teşekkür ederim. Bu arada boyahaneden bir kareyi
  sizinle paylaşayım
  WP_001735.jpg
 10. nilgün özbey İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşveren oluşabilecek bir sorunu gerçekleşmeden giderecek önlemi almalıdır. Kolaylıklar hepimizin olsun.
 11. eren.atilla İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75094
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İş Ayakkabısı Standartları
  CE Etiket Bilgisi
  CE işeretini bulunduran ayakkabı, EN ISO 20344 Standardındaki zorunlu testlerden geçmiş, performansı yüksek malzemelerden üretimi yapılmıştır. Bu kapsamda MEKAP ayakkabıları, Personel Koruyucu Ekipmanları (PPE) için düzenlenmiş Avrupa Ekonomik Topluluğu (EEC) talimatları doğrultusunda (Talimat No: 89 / 686 EEC) 0193 Yetki numaralı "Prüf-ünd Forschungsinstitut Pirmasens e.V.-Marie-Curie-Str.19-66953 Pirmasens/Germany" adresinde bulunan PFI Ortadoğu Kalite Kontrol Laboratuarı tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır. MEKAP tarafından üretilmiş ayakkabılar, ilgili Avrupa standartları gerkesinimlerini sağlamaktadır.

  Ürün Etiket Açıklamaları

  P0316 :
  Üretici (MEKAP) firma referansı (firmanın izlenebilirliğini sağlar)
  0321 : Ürünü Onaylayan yetkili kurum referansı (SATRA)
  EN20345–1 : Avrupa Standardı Numarası
  S1 : Sınıflandırma Tipi
  P* : İlave Özellik Kodu
  MOD:070 : Ürün model kodu

  EK GÜVENLİK AÇIKLAMALARI

  P :
  Çelik Ara Taban
  C : İletken Ayakkabı
  A : Anti statik Ayakkabı
  HI : Sıcağa Karşı Yalıtım
  CI : Soğuğa Karşı Yalıtım
  E : Topuk Bölgesinin Enerji Absorpsiyonu
  WRU : Suya Dayanıklı Saya
  HRO : 300°C dayanıklı taban
  ESD : Elektrostatik Boşalım

  CE SEMBOL AÇIKLAMALARI

  EN ISO 20345 Güvenlik Ayakkabıları (200 joule - Çelik Darbe Dayanımı)

  SB :
  Temel Güvenlik
  S1 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Yağa Dayanıklı Taban
  S1 P : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Yağa Dayanıklı Taban, Çelik Ara Taban
  S2 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Yağa Dayanıklı Taban, Suya Dirençli
  S3 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Yağa Dayanıklı Taban, Suya Dirençli , Çelik Ara Taban

  EN ISO 20347 İş Ayakkabıları ( Burun Darbe Dayanımı olmayan )

  01 :
  Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi
  01 P : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi , Çelik Ara Taban
  02 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Suya Dirençli
  03 : Anti statik, Şok Emici Topuk Bölgesi, Suya Dirençli, Çelik Ara Taban

  EN ISO 20345 ve EN ISO 20347 TEST BİLGİLERİ

  Saya

  Yırtılma mukavemeti :
  En az 120 N
  Kopma mukavemeti : En az 15 N/ mm²
  Su Buharı gerçigenliği ve katsayı : En az 0.8 mg/cm². saat, en az 15 gr/cm²
  Ph değeri : En az 3.2
  Crom IV : Olmayacaktır
  Su penetrasyonu ve su absorpsiyonu : 60 Dk. sonunda, su penetrasyonu yok , su absorpsiyonu max %30 90 Dk. sonunda, su penetrasyonu max 2gr.

  Astar

  Yırtılma mukavemeti :
  Deri en az 30 N, tekstil en az 15 N
  Kopma mukavemeti : Kuru en az 25600, yaş en az 12800 devir
  Su Buharı gerçigenliği ve katsayı : En az 2 mg/cm² saat, en az 20 /cm2
  Ph değeri : En az 3.2
  Crom IV : Olmayacaktır

  Dil

  Yırtılma mukavemeti :
  Deri en az 36 N, Tekstil en az 18 N
  Ph değeri : En az 3,2
  Crom IV : Olmayacaktır

  Taban Astarı

  Kalınlık :
  En az 2 mm
  Ph Değeri : En az 3.5. (Deri için geçerli)
  Aşınma mukavemeti : En az 400 devir
  Su absorpsiyonu : En az 70 mg/cm²
  Su desorpsiyonu : En az %80

  Alt Taban

  Kalınlık :
  En az 6 mm
  Diş yükseklik : En az 2.5 mm
  Katlar arası ayrılma mukavemeti : En az 4 N/mm
  Sıcak yüzey mukavemeti : En az 300 °C
  Yırtılma mukavemeti : En az 5kN/m
  Aşınma Mukavemeti : En çok 150 mm³
  Hidroliz : Kesikte en çok 6 mm büyüme
  Esneme mukavemeti : En çok 4 mm
  Fuel-oil dayanıklılık : Hacim artışı en çok %12
  Kayma direnci- seramikte : En az 0,32, topuk bölgesinde en az 0,28

  Ayakkabının Geneli

  Saya/alt taban yapıştırma mukavemeti :
  En az 4 N/mm
  Batma mukavemeti : En az 1100 N
  Elektrik mukavemeti (iletken ayakkabılar) : En çok 100 K Ω
  Elektrik mukavemeti (anti statik ayakkabılar) : 100k Ω - 1000 Ω
  Sıcağa karşı yalıtım : Sıcaklık artışı 22 °C'den fazla olmamalı
  Soğuğa karşı yalıtım : Sıcaklık azalması 10 °C'den fazla olmamalı
  Topuk bölgesinin enerji absorpsiyonu : En az 20 J
  Burun koruyucu darbe mukavemeti : 200 J ± 4 J (EN ISO 20345 için )
  Burun koruyucu baskı mukavemeti : 15 KN ± 0.1 kN
  Burun koruyucu koruzyon mukavemeti : Korozyon alanı sayısı max. 5 Her bir korozyon alanı yüzeyi max. 2.5 mm²

  EN ISO 20345 ve EN ISO 20347 standardı tanımlaması

  EN ISO 20344 standartındaki testlerden geçmiş, performansı yüksek malzemeden oluşan iş güvenliği ayakkabılarına ait Avrupa standardıdır