1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Apartman ve sitelerde risk analizi yapmak

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Herkesin bildiği gibi artık apartmanlar siteler vs risk analizi yaptırmak zorundalar. Peki bu gibi yerlerde tehlikeler nelerdir? benim aklıma gelenler:asansörlerin bakımı, jenerator bakımları, yangın sensörleri yangın merdivenleri, acil çıkış noktaları.
    Sizin aklınıza gelenler nelerdir? yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

sedat nurdan
    ISGForum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    merkezi ısıtma sistemi varsa onun bakımı çalışması ve buna bağlı riskler
  3. Begüm86 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki risk evlerdeyse doğalgaz,tüp,soba.vs onlara da biz bakmıyacağız değilmi;)
  4. ahmetözkan İSGforum Üyesi

merdiven korkuluklarının kontrolü (sağlamlılık ve yüksseklik), ortak mahal pencere bakım ve kontrolü, elektrik kesintilerinde devreye girecek olan aydınlatma sistemi...
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    çatıya çıkışların kilitli olması, kaçak akım röleleri ,topraklamalar,varsa kazan dairesindeki kazan bakımları ve kazancı ehliyeti, merkezi sistem değilse her dairedeki doğalgaz kombi cihazlarının bakımı ,bacaların temizliği ,her evde kombi içeride ise doğalgaz dedektörü,kaçakta gazı kesen selenoid vana ve kombinin bulunduğu alanın dış penceresine devamlı açık duran menfez takılması ,deprem ve acil durumlar için site sakinlerine eğitim ve tatbikat , çalışanların sağlık muayeneleri,site içinde trafik ve yaya güvenliği ,site içinde oynayan çocukların güvenliği, ufak çocukları olan aileler için evdeki kazalara karşı eğitim,.....
  6. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    apartman temizliğinden sorumlu kşilerin güvenliği kayarak düşme vs
  7. Begüm86 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yıldırım düşmesinde,deprem,sel olduğunda olabilecek riskler belirlenmeli ve önlemler alınmalı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ocak 2013 ---
    Biraz ayrıntı düşünürsek kışın çatılardan sarkan buz kütlelerini temizletmek gerekir
  8. Zeynep Mısırlıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1696
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ADA Matbaacılık Ltd. Şti.
    Kazan dairesinin kontrolü, gerekli yalıtımın ve havalandırmanın sağlanması, her kata doğalgaz dedektörü takılması, yangın söndürme cihazı adedi ve periyodik kontrolleri, çatı yalıtımı, baca temizliği kontrolü, yangın merdivenleri, acil çıkış kapısı, kapıcının özlük haklarının kontrolü... aklıma ilk gelenler bunlar...
  9. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    • Ortak kullanılan merdivenler için kaydırmaz şeritler,
    • Apartman görevlisinin tetanoz aşısı (Kedi,köpek,paslı çivi,el kesiğine karşı vs),
    • Apartman görevlisinin işine uygun KKD kullanması (Solunum maskesi gibi çöp gibi atıklar sebebiyle Biyolojik Tehlikeler),
    • Temizlik için kullanılan kimyasalların MGBF si (Temizlik vb gibi işler için kullanılan malzemeler)
    • Apartman görevlisinin Çelik burunlu ayakkabı kullanması
    • Apartman görevlisinin Elle Yük Taşıma işlerine yönelik uygunluk
    • Deprem için uyarı sistemi Sismik Dedektör gerekir mi?
    benimde aklıma şimdilik bunlar geldi.Şu an apartmanlar o veya bu şekilde risk değerlendirmelerini ya kendileri ya da iş güvenliği uzmanı ya da şirketlere yaptırmak durumundalar.

Risk Değerlendirme işi için ücret skalası hakkında bilgisi olan var mı?

teşekkürler.
  10. faikkemal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese teşekkürler....
  11. melihd İSGforum Üyesi

elinde apartmanlara yönelik risk analiz olan varsa paylaşabilir mi?
  12. yaşarsalur İSGforum Üyesi

acil çıkış tabelaları merdivenlerin uygun yerlerine
  13. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hakan bey çok güzel konulara değinmişsiniz fakat bana biraz ütopik geldi.
    Apartman görevlisinin işine uygun KKD kullanması (Solunum maskesi gibi çöp gibi atıklar sebebiyle Biyolojik Tehlikeler) bunu şuan belediye çöp toplama çalışanlarımız bile takmaz iken görevlime keşke taktırabilsem. Ama evet taktırılması gerekliliğine inanıyorum fakaaat
    çelik burunlu ayakkabıyla adamceğizi temizlik yaparken ya da alışverişte düşünmek istemiyorum, hangi sebep ile çelik burun önerdiniz?
    Yaptığı işleri bir sıraladım ama ben inanın bulamadım. Çok şükür ki, ağır malzemeleri olan ve o malzemelerin sürekli düşme riski olduğu bir apartmanda yaşamıyorum :). Saygılarımla
  14. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    sığınak ve kapalı otoparkın aydınlatması, hava kalitesi, otopark giriş-çıkış kapılarının sensörlerinin kontrolü,
    elektrik kesintisinde kapıların açılmasını sağlayacak mekanik bir sistem, merdiven ve koridorlar için elektrik kesintisinde
    devreye girecek şarjlı aydınlatma sistemleri,..
    hatta, benden de ütopik birşey gelsin, apartman temizliğinde kullanılan çamaşır suyu, tuzruhu vs. benzeri kimyasallar ile Asansör bakımında kullanılan yağların MSDS lerinin kontrolü ve uygunluğunun denetlenmesi, :)
  15. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merhaba Dilek Hn.
    İstanbul da 1 Bloğu 32 dairelik olan 10 bloklu bir sitede oturuyorum.Gözlemlediğim sitelerde apartman görevlilerinin ya da bildiğimiz üzere kapıcıların çift tekerlekli çöp toplama konteynırları var.Bu konteynırları doldurup belediyenin konteynırlarına taşıyıp kendileri oraya boşaltıyor.Aynı zamanda bahçe işleri,temizlik işleri ve elle taşıma işleri vb gibi işler de yapıyorlar.Bazı taşınan malzeme ya da ekipmanların ayağına düşürme tehlikesi mevcut diye düşünüyorum.O yüzden çelik burunlu ayakkabı önerisinde bulundum.
    Alışverişe çıkacaksa çelik burunlu ayakkabısını çıkarır duruma göre rahat edeceği ayakkabıyı giyer.Paranoya gibi görünüyor olabilir ancak işimiz gereği her türlü ihtimali düşünmek gerekir.

Konu başlığı altında biraz beyin fırtınası yapalım dedim.
    Herkese kazasız günler dilerim.
    Saygılarımla.
  16. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki Hakan Bey hemen KKD vermek yerine taşıdığı ağır çöp konteynırlarında bir iyileştirme yapsak ne dersiniz? Bizim konteyner plastik ama belediyeninkilere dökerken asıl kaldırma sonucu ergonomik rahatsızlık yaşanabilir, taşıma ve kaldırma işlerinden dolayı.
    Tabii ki hiç bilmediğim sizin yaşadığınız yer hakkında ahkamda bulunmak değil amacım aman yanlış olmasın, uygun gördüyseniz doğrudur.
    Asıl bizim yangın merdivenimiz yok ne yapmamızı önerirsiniz :)
  17. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Söylediklerinize katılıyorum.Yangın merdiveni için yönetime tavsiyede bulunabilirsiniz.Risk değerlendirmesinde yangın merdiveni için risk skorunu yüksek tutarsınız.Risk değerlendirmesi hazırladığınız yer için bir sorumluluğumuz yok bildiğim kadarıyla ancak bu konuyu es geçmemeniz vicdani açıdan önemli tabii.
    iyi akşamlar.
  18. sharknerih İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UPS KARGO
    apartmanlar ilgili uzmanların yapması gereken baska birsey varmıdır
  19. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    Apartman, site her neyse risk değerlendirmesi yapıldıktan sonra yöneticiden site yön.kurulu toplantısında görüşülecek gündem maddelerine risk değerlendirmesi raporunun sonucunda alınacak önlemleri aldırıp ,kurul da karar aldırmalıyız.Kurul kararları esastır çünkü..
  20. sharknerih İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UPS KARGO
    teşekkür ederim