1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Apartman yöneticisi olarak isgkatip kullanımı hakkında yardım.

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Ahmet Ay tarafından 27 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    @Ali Ustun mesajlarımı anlamsız olarak işaretlemek size birşey kazandırmayacaktır.
  2. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bu yorumlardan sonra ben mevzuatı okuyup anlamakta zorluk çekildiğini görüyorum.
    ev hizmetlerinin evdeki elektrikçi ile alakası yok. ev temizliği vs.. vs.. dir ev hizmetleri.
    elektrik işi evi ve dolayısı ile binayı daha dolaylı yöneticiyi, en dolaylı iş ev sahipleri yani işverendir. aslında iş veren daire sakinidir. yönetici çalışandır, site yada bina içine giren herkes iş veren sınırları içerisinde olduğu için 6331 kapsamındadır. kaza geçirirse iş kazasıdır. bunu bana söyleyen emekli bir müfettiştir.
    sizler değil deyiniz, Alla göstermesin böyle bir durum olursa o sitenin igu ve yöneticisi ve site sakinlerine ne olur bilemiyorum. zira olaydan sonra teftişe gelen iş müfettişinin raporu dikkate alınacaktır..
    mahkemede bilirkiş sayılan müfettişsen farklı karar vermeyecektir..
    saygılar..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2014 ---
    Sayın bim,
    anlamsız olduğu için işaretledim. Birşey kazanmak için değil. verdiğim örneğin adli yada hukuki vaka olduğu çok açık. zaten bir iş kazası olursa o da adli vaka olur. Olmaz mı yoksa? olmazsa lütfen sizde bu mesajımı anlamsız olarak değerlendirin..
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    anlamsız olarak işaretlediğiniz iki mesajda da anlamsız bir durum yok, zaten bu mesajlardan bir tanesinde bir hukukçuya ait açıklama var. okuyup anladınız mı o yazıyı? laf cambazlığı yapmaya gerek yok.
  4. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    "bir kimse bakım-onarım için evine veya işyerine çağırdığı elektrikçinin, su tesisatçısının, kalorifer, asansör bakımcısının ve benzer kişilerin “işvereni” değildir."

Çok haklısın, yukarıda tırnak işaretli cümlenden sonraki yazıları okumadım. çünkü anlamsızlıkla başlayan bir yazının daha fazla anlam kazanması mümkün değil.

bahsettiğin yargıtay kararının 6331 den önce mi yoksa sonra mı alındığını biliyormusun?

Bakınız mevzuat ne diyor;
    "5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ve Ek 5 inci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen sigortalılar ile 5 inci maddesinin (a), (b), (c), (e) ve (g) bentlerinde sayılan sigortalıların işverenleri tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle işyerinde veya işyeri dışında; Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılan sigortalıların ise yürütmekte olduğu iş nedeniyle işyerinde veya işyeri dışında meydana gelen kazalar iş kazası olarak sayılacaktır."

buradaki esas yorum ev sahibi iş veren midir değilmidir?

kimi der evet, kimi der hayır.. karar hakimindir.. ama benim tanıdığım müfettiş işverendir der.. hakimin belirlediği müfettiş ne der bilinmez...

evinde işçi çalıştıran ev sahibi hakkında ölen işçi için taksirli adam öldürme suçundan dava edilmiştir..
    örneklerde mevcut..
    ama ben yoruldum, daha fazla anlatmayacağım.. saygılar..