1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Apartmanlar için risk analizi.

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İbrahimAyaz tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. İbrahimAyaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Merhaba arkadaşlar,
    Bildiğimiz üzere apartman için bakanlığın yayınladığı risk analizi formları bulunmaktadır.Apartman yönetimi iş güvenliği ve işyeri hekimine gerek duymadan kendisi bu analizi yapabilmektedir.Fakat,bazı apartman yöneticileri bu sorumluluğu üzerine almayıp OSGBlere yaptırmaktadır.
    Bu durumda osgb'den yapılacak olan risk analizlerinde bakanlığın yayınladığı formların kullanılması ne derece uygundur?Konuyu tartışalım istedim..
  2. B-Hacer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben şahsen bakanlığın yayınladığı formu sadece basit bir yol gösterici olarak görüyorum, risk derecelendirmesi yok ben kendim oluşturduğum formatla Fine Kinney methodu ile risk analizi yaptım. Dosyayı ekliyorum öneri ve eleştirilere açığım

Ekli Dosyalar:

3. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    apartmanlar için RA zorunluluğu 1 ocak mıydı ?
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    01.01.2013
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu gün trt trabzon radyosu ile röportajım oldu Apartmanlar ile ilgili risk değerlendirmeleri ile ilgili..24.07.2013 sabah yayınlancak..şu anda apartmanların gerçek anlamda iş güvenliği uzmanları yada osgb ile anlaşarak risk değerlendirmelerini yapmaları gerekmektedir.
  6. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Merinos - ÖZERDEM MENSUCAT A.Ş.
    şablonunu C sınıfı uzman Mansur ÖZTÜRK arkadaşımdan aldığım, fakat bizzat 1 ay boyunca işimden fırsat bularak gittiğim,
    yazıcıdan çıktısı alındığında excell de düzgün gözksün diye emek verdiğim 15 bloklu 10 daireli site risk analizinin örneğini paylaşmak istedim.

kopyala yapıştır olmayan emek verilen bir analizdir. ücreti de dolgundur. siz kaliteli hizmet verirseniz, para kendiliğinden geliyor.
    NOT:
    1.temrin tarihi görüşülüp karara bağlanacağı için boş bırakıldı
    2.en büyük eksik kanuni dayanaktır.farkındayım.
    3."tehlikelerden kimler nasıl etkilenir" sütunu ayrılabilirdi. acemliğime geldi. yani ilk sütunlar daha detaylandırılabilrdi.
    4.şu an karmaşada olduğum "risk şiddeti 25 ise çalışma durdurulmalıdır" noktası üzerinde;"acaba 25 RŞ nde puan vermeseydim ? veya 25 RŞ verdim çalışma yapılamaz deseydim ? diye düşünmekteyim. ama pratikte işverene bunu anlatamıyorsunuz...!!

Ekli Dosyalar:

7. Turgut Pınar 1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar
    Bir siteye risk analizi yapıcam.Size bir sorum olacak.
    Risk analizini şu an site yöneticisi imzalayacak ancak site yöneticisi değiştiğinde ne olacak? Bu sorumluluk imzayı atan kişi için yönetimden ayrılsada taşıyacakmı? Yada ne yapılmalı?
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    imzayı atan kişi yönetim adına atmalı\atar. asıl sorumluluk yönetici de değil site yönetimine aittir.
  9. metehantatli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

murat koçak hocam bu şekildeki bir risk analizi için tahmini ücret talebi ne olmalıdır. mesala iş yeri için
  10. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar ben kalorifer kazanlı apartmanlar isg uzmanı çalıştırmak zorunda mı, hangi tehlike sınıfına giriyor, isg uzmanı çalıştırmak zorunda değilse RA ve AEP zorunlu mu? öğrenmek istediğim bunlar şimdiden teşekkürler...
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    binanızda sgk lı çalışan varsa yönetim adına evet igu ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunda değilse bulundurmak zorunda değilsiniz. apartmanlar bildiğim kadarı ile tehlikeli sınıfta olması gerekiyordu bunun için risk değerlendirmesi aep ve çalışanın eğitimi de verilmesi gerekir.
  12. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma hanım teşekkür ederim. yani apartmanın kalorifer kazanı var ama sgk lı çalışanı yok ise risk değerlendirmesi aep ve çalışanın eğitimi de verilmesi gerekir bunu mu anlamamız gerekli?ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım tehlikeli sınıftaki kalorifer kazanlı apartmanlar da sgk lı çalışan var ise isg uzmanı olarak çalışabilir miyim?
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    apartmanlar az riskli sınıfta..2016 .6 da iş sağlığı ve güvenliği hizmetini alacak..risk değerlendirme ve acil durum planı..çalışanı bulunan her yer için geçerli her yer..sahipler düzenleyebilir, yapamıyorlarsa biz yardımcı oluruz..
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    apartmanlar binaların yangından korunma yönetmliği gereğince çalışan olsun veya olmasın yönetmelikteki kıstaslara uyuyorsa yani binada yaşayan kişi sayısı ,yüksekliği vs. aep ve risk değerlendrmesi yapmakla mükelleftir yönetim.bunu ister kendisi yapar isterse bir başkasına yaptırırabilir.binalar çok tehlikeli sınıfta sınıfta değil ben tehlikelide diye biliyorum ama arkadaşımız da az tehlikeli diye ifade etmiş önemli değil çok merak edilirse nace kodundan bakılabilir.önemli olan her iki sınıfada c sınıfı bir uzmanın bakabilmesidir.yani eğer çalışan varsa apartmanınızda igu uzmanı olarak görev yapmanızda her hangi bir engel yok.....
  15. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Şubat 2014 ---
    çok teşekkürler..
  16. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma hanım merhaba benm yine bir sorum var...site yöneticisi birkaç arkadaşla görüştüm ve onlara risk analizi ve acil eylem planı yapcam...ama şimdide şu problem çıktı karşıma: sgklı çalışanı yok,kalorifer kazanı yok(yani hala sobayla ısınılan bir apartman) böyle bir binaya da AEP ve RA yapılmalı mı?binada yaşayan kişi sayısı bazılarında 50 nin altında,bazılarında 50nin üzerinde??ve de sgklı çalışanı olan sitelerde eğitim, çalışana mı yoksa toplantı halinde site sakinlerine mi verilecek???
  17. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    eğitim ve sertifikalandırma çalışan kişiye mahsustur, eğitime site sakinleri de "isterlerse" katılabilirler..çalışan kazancının sigorta girişi bulunmuyorsa bu zaten üsulsuzluktur..yöneticiye iletin adamın sigorta girişini yapsınlar ve hayra girin sonrasında çalışmalara başlayın...
    benim geçen on gün evveli baktığım unlu mamullerinde çalışan vardı fakat sigortası yapılmıyordu..adamı bilgilendirdim; risk analizi yapılma zorunluluğun durum itibariyle yoktur dedim..fakat burada çalışan kulcağızın sigortasız çalışması hukuken suçtur ve haktır..dedim..adam sigorta girişini 3 gün sonra yaptı ve ben çalıştım...o binada çalışan gerektirecek pozisyon yoksa( kazancı vb.) kendi halinde sitedir..yasaya göre gerekmez..arkadaşlar da katılsınlar en doğru neticeye ulaşırız , ben de öğrenmiş olurum..
  18. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neslihan hanım isteğinizi kırmak gibi olmasın ama yapacağınız ve bu risk analizi ve eğitim gibi işlemler için fatura işini nasıl halledeceksiniz. Diğer iş sektörlerinde olduğu gbi apartlmanlarda 1 günlük sigortalı göstermekle olmuyor malesef. Ya fatura keseceksiniz yada o bölgenin vergi dairesinden izin alacaksınız ki bunu da max 1-2 kez yapabilirsiniz. Daha sonrasında vergi mukellefi olmanız istenir olmazsanız vergi kacırmaktan basınız ağrır. Eğitimde o iş yerindeki çalışana verilir apartman sakinlerine değil (apartman sakinleri katılmak isterlerse katılabilirler ancak siz sadece görevli olan kişiye eğitim belgesi verebilirsiniz.)..
  19. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    k
    konuyla ilgili ne kadar az şey bildiğimi bir kez daha anlamama vesile olduğunuz için teşekkür ederim:(((maalesef osgbler c sınıfı uzman istemiyorlar bu ara , en azından Ordu'dakiler böyle. durum bu olunca bende kendi başımın çaresine bakmak istedim ama bilmediğim ve sıfırdan öğrenmeye çalıştığım çok fazla şey var maalesef:(((((
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Şubat 2014 ---
    peki bu işi yapabilmenin bir yolu yok mu yani sitelere RA ve AEP yapmamın ya da yapabilmemin bir yolu yok mu?????
  20. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Diğer iş sektörlerinde bireysel olarak risk analizi, adep, eğitim gibi hizmetleri 1 günlük sigortalı olarak yapabiliyorsunuz ama sadce apartmanlarda bu geçerli değil sebebide apartmanların vergi mükellefi olmadığından kaynaklı kapıcıların bunlardan muaf olmasıdır. Yani temettü vermiyorlar. Siz apartmanlar dışında başka iş yerlerine bakın hem daha fazla iş yeri gördükçe daha fazla görüşünüz gelişecektir.