1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Apartmanlar için risk analizi.

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İbrahimAyaz tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne gibi iş yerlerinde çalışa bilirim, örnek verebilir misiniz? esnafsa ne tür esnaf????????????
  2. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sgk lı çalışanı olan kuaför, pideci, lokantalar vb tarzda iş yerlerine risk analizi yapabilirsiniz, bunlar en temel yerlerdir, daha tecrübeniz yokken makinelerin ve tehlikelerin çok olduğu sektörlere karışmamaya özen gösterin.
  3. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inanın istediğim enson şey tecrübem yokken böyle bir vicdani sorumluluk altına girmektir bunu hiç istemem. ama bu saydığınız esnaf tehlikeli sınıfta değil mi? ben c sınıfıyım, onlarla çalışabiliyor muyum? ve de son bir soru (kusura bakmayın) çalışan sayısı önemli mi benm onlara igu olarak bakabilmem için?????? şimdiden teşekkürler vakit ayırdığınız için...
  4. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2015 hazirana kadar tehlikeli sektöre bakabiliyorsunuz, tabi şuan için böyle ileride ne olur bilemeyiz :) tehlikeli sektörde 1 sgk lı çalışan olması uzman, hekim, diğer sağlık personeli çalıştırmak için yeterli bir sebep ama siz sadece risk analizimi yapmak istiyorsunuz yoksa çalışmakta mı?
  5. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tabii ki mümkün olursa sürekli çalışmak ama bunun olabileceğini sanmıyorum. tam zamanlı çalışmadığım bir iş yerinde risk analizi ve AEP yapabilir miyim ki???????zaten hekim ve uzman çalıştırmak zorundaysa kendi uzmanına yaptırmaz mı bunları???
  6. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten tehlikeli sektörse uzman hekim dsp olacak ve tabikide burdaki uzman üstlenir ama az tehlikli yerlerin sadece rd,adep ve eğitimini yapabilirsiniz. tehlikeli sektörlerede bir süre sonra el atarsınız
  7. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler...vakit ayırdığınız ve verdiğiniz bilgiler için...
  8. Bakanlığın risk değerlendirme rehberi ticari amaçlar ile kullanılamaz. Eğer söylediğiniz gibi OSGB apartman için söz konusu formu kullandı ise bu OSGB lerin ayıbıdır.
  9. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba neslihan hanım:)binalar için evvelden de ifade ettiğim gibi binaların yangından korunma yönetmeliğine göre belirlenen kıstaslara uyuyorsa aep ve rd yapılması mecburidir.sizin kalorifer kazanınız ile ilgilenmez yani kazan olsun yada olmasın yapılacak binada yaşayan kişi sayısı binanın yüksekliği burada belirleyicidir.size tavsiyem yönetmeliği okuyup ona göre değerlendirme yapmanız yönünde şimdi şu dersem size binayı görmediğim için eksik bir bilgi vermiş olurum eğitim mevzusu yönetimin sgk lı çalışanına verilmesi gerekir site sakinlerine değil.eğer yoıksa yoktur vermeyeceksiniz o zaman:)bazı arkadaşlar fatura mevzusuna girmişler yine :)bu site kurulduğundan beridir neredeyse dilimde tüy bitti anlatmaktan yoruldum ama yine tekrar edeyim fatura işveren ile uzaman arasında bir mevzudur....ister faturayı kesersiniz ada kesmezsiniz işveren ne istiyorsa o fatura istiyosa faturalı yere yaptırsın o zaman :)şimdi şöyle düşünün rd ayrı bir iş aep ayrı bir iş eğitim ise ayrı bir iştir hepsinin yönetmeliği var biliyorsunuz bunların mevzuatında rd ve aep de işveren kendisi yapar veya yaptırır diyor ve bireysel olarakta bir uzmanın yapmasında engel teşkil edecek bir durum öngörmüyor ama eğitim mevzusunda ya oranın sgk lı igu uzmanı olmalısınız yada osgb den hizmet satın alınmış olması gerekir.bunu bireysel olarak yapmanın tek yolu sizi bir günlük sigortanızı yatırıp bir günlük hatta mümkünse saatlik (mevzuata uygun olarak)sgk priminizi yatırarak bu proplemide aşabilirsiniz....sadece osgb yapar diyenlere mevzuat okumaları tavsiye ederim.bana bireyselin önünde engel teşkil eden tek bir maddesini göstersinler bunlar tamamen osgb lerin uydurmalarıdır.......
  10. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bugün gün boyu yaptığım yazışmalarla ters şeyler söylediniz.inanın ki içime su serptiniz.bana bugün söylenenler yüzünden başım ağrımaya başladı ben nasıl bir işe girdim diye:(( maalesef ayrıntılı bilgim yok bu konularda ama bazı arkadaşlar sağolsunlar bilgilendirdiler beni ama öyle gözüm korktu ki prosedürlerden sitelere AEP ve RA yapmaktan vazgeçmiştim. siteler vergi mükellefi olmadıkları için bizi 1 günlük sgklı göstermeleri çok zormuş. buyüzden osgblerin sitelerle ilgilenmesi ve bu durumun önlenmesi mantıklıymış. o zaman fatura kesmeden ben bişeyler yapabilir miyim? ama bu defada vergi kaçırmış oluyormuşum...yani anlayacağınız Fatma hanım bilmediğim şeyler yüzünden başım çok ağrıdı bugün. zaten bu uzmanlık işinin vicdani boyutu beni çok korkutuyor ( ya yanlış bişey yaparsam diyorum ALLAH korusun ) birde bugün duyduklarım beni bu işten resmen soğuttu...o zaman kazanlı kazansız apartmanların yönetmeliğe uyup uymadığına bakıp AEP ve RA yapabilirim??? peki sgklı gösterme işini nasıl hallede bilirim gerçekten zor mu bu kadar??????????
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    neslihannn hanım ssk lı çalışan yokmuş eğitim vermeyeceksdiniz zaten eğitim vermeniz için sgk primi yatırın diyoruz:) oku mevzuatını aep ve rd nin yapılmış örneklere bak yap aep ni rd ni geç git:)fazlada takılma......
  12. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hımmm anladım şimdi sgklı çalışan varsa eğitim için 1 günlük prim yatırmak lazım, AEP ve RA için gerekmiyor yani.tamam çok teşekkür ederim.heralde benm kadar ayrıntı isteyen çıkmamıştır karşınıza sizi sıktıysam kusura bakmayın.çok teşekkür ederim...
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    pastaneler, lokantalar, kitapçılar ve marketler sizin için en ideal çalışma ortamları..
    kuaförlere yanaşmayın onlara sürekli hizmet gerekiyor tehlikeli sınıftan alındıkları için, adil olmaz risk analizi yaparak bırakmak..yahut daimi bir işe girin referans tutun tehlikeli sınıflara bir firmaya başlamaya çalışın uğraşın 2015. 6 ya kadar geçerli..2016. 6 dan itibaren de bütün uzmanların çalışma alanları şekillenecek..yine iş buluruz sıkıntı yok, siz sadece basamak basamak arşınlayın..
  14. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fatma hanıım dilinizde tüy bitmiş olabilir ama neslihan hanımı hala daha yanlış yönlendiriyorsunuz, apartmanlar normal iş yerleri gibi sigorta mükellefi değiller bundan dolayıda sizin dediğiniz gibi 1 günlük sigorta yaptırın demenizle olmuyor, gün içinde yazılanları iyi okumuşsanız bunu belirttiğimi görmüş olurdunuz.
  15. Neslihan Yerdelen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68808
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    açıklayıcı bilginiz için teşekkür ederim.
    ssklı işçi varsa sigorta mükellefi olmuyorlar mı zaten? eğer gerçekten 1 günlük sigorta yaptırmak bu kadar zorsa sitelerin RA ve AEP larını kim yapacak? ya da bu işin kanunsuz olmayan daha kolay bir yolu yok mu?????
  16. sehnazadirnazli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    oturdugumuz apartmanda eşim yönetici ben de bu apartmana risk analizi yapsam olurmu kombili sgk lı çalışanı yok . ama ben imzalarsam aynı prosedur benim içinde mi gecerli.
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    neyi yanlış yönlendirmişim yanlış olan ne yaw?bilip bilmeden ahkam kesiyonuz binada ssk lı çalışan yoksa sgk dosyası da olmayacağından dolaysıyla katipte yönetim girişi de bulunmayacaktır.eğer varsa zaten sgk girişi olacağından katiptende bir günlük sigorta gösterilerek atama yapılabilir.bilmiyorum bizim memlekette işler böyle yürüyor sizin memlekete özgü başka bir mevzuat varsa onu bilemeyeceğim....
  18. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sgk lı varsa olur yoksa olmaz konusunu söylemedim ki buna itiraz ediyorsunuz, normal iş yerlerinde 1 günlük sgk lı olarak faturadan kurtuluyorsunuz ama apartmanlarda bu böyle olmuyor diyorum, anlatabildim mi? Çünkü apartmanlarda çalışan kapıcılar vergiden muaftırlar ve bu yüzden siz apartman tarafından 1 günllük sgk lı olamıyorsunuz, apartman işveren konumunda görünmüyor. Bunu devlet diyor ben değil, sizin memlekette nasıl yapılıyor onuda devlete söylemek lazım..
  19. Filiz fırat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bir iş yeri ile risk analizi , acil durum ve eğitim vermek için anlaştım . Bir danışmanlık firmam yada osgb bağlantım olmadığı için fatura kesemeyecektim. firma 1 günlük sigortalı gösterdi fakat isg katip üzerinden herhangi bir işlem yapmadık . İş yeri az tehlikeli bir sorun olurmu daha doğrusu isg katip' tende sigortalı gözüktüktüğüm gün için onay verecektim fakat firma istek yapmayı bir türlü beceremedi ne yapmalıyım?
  20. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    bir yazı tahaütname hazırlayın..girişi yapın " 6331 say isg kan. 17 mad. gereğince çal. eğtm. usul ve esas. hak. yön. uygulaması için .... şu şu tarihler arasında( rd döküman tarihinden ile eğitim vereceğiniz tarihe kadar) ..xx firmasında görevlendirildim..sağ tarafı işveren adı imzası sola da uzmanı koy imzala..birini bırakırsınız diğerini yanınıza alırsınız..beceremediyse zaten gün geçti, sigorta giriş tarihinize denk getirmeleri gerekiyordu, evet fatura kesilmiyor bu durumda..ben sorun çıkacağını düşünmüyorum, çoğumuzun başına geliyor bu durumlar..ama bunlarla kendimizi teselli etmemeli, yaptığımız yapacağımız her hamle vicdanen kurallarına uygun düzgün yapmalıyız düzgün..eğitimi de gerektiği gibi uygulamalıyız vermeliyiz..