1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Apartmanlara binlerce liralık ceza yolda

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    İşyerleri ve binalara ‘risk değerlendirmesi' mecburiyeti getiren yasa ocak ayında yürürlüğe girdi. Düzenleme, asansör güvenliğinden zemin etütlerine kadar önemli müeyyideler içeriyor. Ancak birçok işletme ve apartman yönetiminin uygulamadan haberi yok. Oysa bu işlemi yaptırmayanlar, mayıs ayı itibarıyla 22 bin 638 lira ceza ile karşı karşıya kalacak.
    haber.jpg
    Yılbaşında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile bina, apartman, site ve işyerlerine ‘risk değerlendirmesi' mecburiyeti getirildi. Düzenlemeye göre, apartman yöneticisi, kapıcı ve konut sakinlerinden oluşan bir ekip, kontrol listesi oluşturacak. Belirli aralıklarla güncellenecek olan listede asansör güvenliğinden elektrikle ilgili kaçak ve benzeri durumlara, kazan dairesinden otoparka ve iç ve dış zemin etütlerine kadar birçok madde yer alıyor.

Bu işlemi yaptırmayan işyerleri ve apartmanlar, ilk ay için 3 bin 234 lira ceza ödeyecek. Söz konusu ceza, takip eden aylarda 4 bin 851 lira olarak uygulanacak. Bu da mayıs ayı itibarıyla yükümlülüklerini yerine getirmeyen apartman ve işyerlerinin 22 bin 638 lira ceza ödeyeceği anlamına geliyor. Ancak çoğu işletmenin ve apartman yönetiminin bu cezalardan haberi yok. Herhangi bir kaza veya denetim halinde risk değerlendirmesiyle ilgili gerekli belgeleri hazır olmayanlar, kötü bir sürprizle karşı karşıya kalacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı ‘Apartmanlarda Risk Değerlendirmesi Rehberi' ile işyerleri ve apartmanlarda muhtemel kazaların önlenmesi amaçlanıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ‘Apartmanlarda Risk Değerlendirmesi Rehberi’ hazırladı. Buna göre apartman, bina ve siteler kontrol listesi doldurularak yönetimde bulunduracak. Bu liste belirli aralıklarla güncellenecek. Risk değerlendirmesi çalışmaları bir ekip tarafından yürütülecek. Bu ekip apartman yöneticisi ve kapıcı veya kapıcılar ile apartman sakinlerinden oluşacak. Kontrol listesinde ‘binanın iç ve dış zeminleri kayma veya düşmeyi önleyecek şekilde uygun malzeme ile kaplanmıştır’, ‘Zeminde çökme, engebe vb. deformasyonlar bulunmamaktadır.’, ‘Temizlik yapılan alanda kaymayı önlemek için gerekli önlemler alınmaktadır.’, ‘Açıkta kablo bulunmamakta, prizlerin sağlamlığı düzenli olarak kontrol edilmektedir.’ ‘Asansör içi ve önü aydınlatmaları yeterli düzeydedir.’ gibi maddeler yer alıyor. Bu maddelerin karşısı, duruma göre evet ve hayır kutucukları işaretlenerek mevcut durum tespit edilecek.

Apartman yönetimi bu kontrol listesini hazır bulundurmak zorunda. Bu listeyi hazır bulundurmaması, denetim halinde cezayı gerektiriyor. Ceza süreci ocak ayından itibaren işliyor. Halen risk değerlendirmesine yönelik kontrol listesini hazırlamamış olan bir apartman, denetim halinde 22 bin 638 TL ceza ile karşılaşacak. Yasaya göre risk değerlendirmesini yaptırmayanlar için bu ceza izleyen aylarda her ay 4 bin 851 lira artacak.

Yasa ile işyerleri ve apartmanlara sorumluluk yüklenmesi hedefleniyor. Böylece küçük tedbirlerle önlenebilecek kimi kazaların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Pratikte her apartmana denetim yapılarak risk değerlendirmesi yapıp yapmadığı kontrol edilmese de bir kaza durumunda bu belge apartman yönetiminden istenecek. Eksik olması halinde ceza kesilecek.
    ZAMAN-20.05.2013
  2. Tuğba Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkürler apartmanımız için kolları sıvamamız lazım:)
  3. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Duydunuz mu şimdiye kadar apartmanlara ceza kesildiğini Mayısı devirdik.
    Bakanlık fabrikaları es geçip apartmanlarda denetime başlarsa sizcede ilginç olmaz mı ,henüz daha isg konusunda hiiçç bir şey yapmayan firmalar varken..
  4. Tahir Delen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çevrelog Çevre Danışmanlık İş Sağlığı Güvenliği Hizmetleri
    geriye dönük cezanın uygulanabilirliği yok bence ama burası Türkiye her şey olabilir:)
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    aslında apartmanlar iş yerlerinden daha tehlikeli, iş yeri genelde tek kat üzerinedir. fakat binalar en az 3 kat ve binalarda sadece çalışan nüfus yok. yeni doğmuş bebekten yaşlı dedeme kadar herkes var. olası deprem yangın vb acil durumlarda fabrikadan direkt dışarı kaçarsınız peki ya binalarda kim nasıl tahliye olacak, her dairenin kapısında olması gereken yangın söndürme cihazları, aydınlatma armatürleri, asansör emniyet kapıları .........daha bir sürü iş güvenliği değil yaşam güvenliği diyebileceğim mevzuları sadece kapıcı çalıştıran sitelerde uygulamanın neresi mantıklı sizce. yazdığım kriterler kapıcı çalıştırmayan sitelerde yok mu sanki. iş güvenliği çalışan üzerine endeksli değil, devletin bizzat uygulamalarıyla vatandaş üzerinde alması gereken kurallardır bence.

bina yapılıyor yangın merdiveni bina içerisinde kapalı ve ayrı bir merdivenden sağlanmış çıkışı 1. kata verilmiş ve buna belediye ruhsat veriyor devlet yapı izni oturma izni veriyor. 1. katta yangın olursa o merdiven ne işe yarayacak. ben şimdi yöneticiye ne diyeceğim bu risktir merdiveni dışarıdan yapın mı diyeceğim devlet kontrol etmiş onaylamış bana söz söylemek düşer mi sizce...?
  6. mike_ece İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  7. volkan dalkıran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar apartmanlarda çalışan yani kapıcısı yoksa risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu varmıdır?
  8. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Tuğba Hanım merhaba,
    İstanbul'da ceza kesilen apartman yön. olduğu bilgileri geliyor.
  9. İ_Özdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yasa ocak ayında hatta aralık ayında yürürlüğe girse de Apartmanlar İçin Risk Analizi zorunluluğu haziran sonunda başlıyor. Ayrıca Haziran'da başlasa dahi tüm apartmanlar için takibi neredeyse imkansız denecek kadar zor o nedenle tehlike sınıfına göre başlayacaklarını düşünüyorum yani özellikle birden fazla kapıcı çalıştıran büyük siteler için.
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    zorunluluğun haziran sonunda başladığı ile ilgili bilgiye nereden ulaştınız. 1.1.2013 tarihi itibariyle iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılması gereken her türlü önlem analiz rapor eğitim sağlık denetim kontrol vs.....aklınıza ne geliyorsa iş güvenliği ile ilgili, işveren yapmakla/yaptırmakla zorunludur. sadece uzman ve hekim bulundurma/sözleşme ile sürekli hizmet alma yükümlülüğü tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre zaman dilimlerine ayrılmış durumda. lütfen yanlış yönlendirme yapmayalım
  11. cetintatar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kapicisi olmayan apartmanlarda da risk analizi yapilacak mi?
  12. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Sgk'da sigortalı çalışan kaydı olmayan yani sigortalı çalışanı olmayan işveren kanun kapsamında değildir.
    Çalışanların karşılaşacağı iş kazası ve iş sağlığı riskleri söz konusudur. :)
  13. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    cezalar kesilmedikten sonra kimse önlem almaz
  14. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo

evet her apartman için risk analizi yaptırma veya yapma zorunluluğu var.
  15. Mehmet Hayri Cüneydi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Gülçek Tekstil
    Bildiğim kadarı ile sigortalı çalışan yoksa gerek yok ama emin değilim bunun da altını çizmek isterim.
  16. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo

sigortalı çalışan yoksa iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almasına gerek yok fakat risk değerlendirmesi her koşulda şart. yönetmelikte açık olarak yazılmış bu konu. ayrıca 1 ocak 2014 tarihine kadar apartman yöneticileri risk değerlendirmelerini kendileri yapabilir fakat o tarihten sonra yetkili kişilerin yani iş güvenliği uzmanlarının yapması gerekiyor.
  17. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Kapıcı, bahçıvan veya güvenlik görevlisi v.b. çalışanı bulunan apartmanlar Risk değerlendirmesi yaptırmak zorundadır.
    Risk değerlendirmesi; iş yerinde var olan veya dışarıdan gelebilecek olan tehlikelerin belirlenmesi, risklerin analiz edilerek tespit ve önlemlerin raporlanması çalışmalarının tümü ise:
    Apartmanlar risk değerlendirmesi yapılmayacak işyerleri arasında; çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar sınıfına giriyor.
    Benim nacizane yorumum bu yöndedir. :)
  18. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının apartmanlar için hazırladığı risk değerlendirme kılavuzundaki yükümlülükler bölümünden alıntıdır ;

uApartman/bina/siteler için bu kontrol listesinin doldurularak yönetimde bulundurulması, belirli aralıklarla güncellenmesi ve bu değerlendirme sonucunda alınması öngörülen tedbirlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

u“Az tehlikeli” sınıfta yer alan apartman/bina/sitenin; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmeti temin etmesi yükümlülüğü 2014 yılı Temmuz ayında, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta yer alanlarında ise 2013 yılı Haziran ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihlere kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp apartman yöneticisi ve çalışan/çalışanlar ile gerektiğinde diğer apartman sakinleri de yer alabilir.

bunlara göre her apartmanda risk değerlendirmesi yapılması mecburidir.
  19. Elif25 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Beni yargılayanlar olacaktır herşeye açığım arkadaşlar ben bazı şeyleri anlamıyorum enpati kurmaya çalışıyorum ama işin içinden çıkamıyorum ya allah aşkına her apartmanda isg uzmanı hemşire size mantıklı geliyo mu bende uzman olucam ama gerçekten anlayamıyorum aynı soru hazırlayanlar gibi bu yönetmeliği çıkaranlar da herhalde bazı şeyleri düşünemiyolar bu konu hakkın da lütfen biri bana mantıklı açıklama yapabilir mi gerçekten anlayamıyorum ama apartmanları niye kapsıyo bu yönetmelik; gerçekten bazen çıktığım bu yolu bile saçma buluyorum bana, bir kere çıktık bu yola bana kızabilirsiniz de bu konuşma için ama anlayıp beni aydınlatırsanız sevinirim !!! Keşke demek istemiyorum