1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Apartmanlara binlerce liralık ceza yolda

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Elif hanım risk analizleri yapılacak,evleri binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğe uygun çek etmek ve güvenilir hale getirmek lazım..binaların frekansı yüksek tehlikeleri var,kazan daireleri,doğal gaz tesisatı,asansör,park alanı,sabotajı ve buna benzer siz risk değerlendirmelerini yapın..2014 de bunla alakalı yönetmelik bakanlık çıkaracaktır zaten çalışma bakanlığı daha önce bunu ifade etmişti.siz baya hemşire falan takılmışsınız siz analizi yapın...
  2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo

her apartmanda isg uzmanı çalıştırma zorunluluğu değil zaten isg hizmeti alma zorunluluğu var. belki ayda yarım gün hizmet verilecek toplam ama riskler hep kontrol altında olacak.

yaşadığım apartmandan yola çıkarsak apartmanları kapsaması kadar doğal bir şey olamaz bence, acil durumlarda ne yapılacağı belli değil, asansör sistemleri eski ve modası geçmiş, temizlik ve diğer tadilat işlerinin hiç bir güvenliği yok. bunun gibi onlarca risk var ve hiç biri değerlendirilmemiş. işin kötüsü insanlar bu konuda çok bilinçsiz, zira kendi yaşadığım apartmanda ücretsiz risk değerlendirmesi yapmak istediğimde bile gerek yok diyerek karşı çıkıldı.
  3. Elif25 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    .
    Uzmanlık belgesini alır almaz yapmak istediğim peki kendi apartmanımın risk analizini yapabilirmiyim
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Apartman yöneticisine yardım et...
  5. Elif25 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    .
    Etmezsem ayıp olur herhalde ama erkan bey bu konu pek iç açıcı değil bunu belirtmek isterim ....
  6. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ben hala yanıldığınız kanaatindeyim :( söz konusu kılavuzda yer alan açıklamalar sigortalı çalışanı olan apartmanlar için geçerlidir.
    Aksi takdirde biz kendi müstakil evlerimize de analiz yapmak durumunda kalacağız :)
    Bilgilerinize.
  7. Elif25 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    .
    Gülgün hanım gerçekten birisi beni iyi anlarsa çok saçma olduğunu düşünecektir bu konu hakkında uzman olarak gerekli düzeltmeler de yapılması kanaatindeyim ......
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Risk analizi yapılacak isteyen uzmanada yaptırabilir,bu konu burda kapanmıştır sayıyorum.2014 yılında uygulama yönetmeliğide çıkar sanırsam.
  9. Elif25 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22623
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    .
    Tamam erkan bey bitiriyorum ....
  10. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo

olaya yorum katmıyorum ki, açıklamalarda sadece sigortalı çalıştıran apartmanlar yaptıracak diye bir ifade yok. neye dayanarak o açıklamaların sigortalı çalıştıran apartmanlar için olduğunu düşünüyorsunuz ? ben de kanun yapıcı değilim, henüz uzman da değilim ama zaten herkesin kendi yapmasına imkan tanınan bir değerlendirmenin yapılmasında ne sakınca var anlayamadım ? evet kendi evinize de yapmanız gerekiyor çünkü kendi evinizde de bir takım riskler var. amaç da bu değil mi zaten, riskleri değerlendirmek.
  11. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Sayın Erkan Dündar
    merhaba, mesele Elif Hn sorusu değil, Yener Bey'in çalışanı olmayan konutlarda risk analizi problemi :)
    Bu konuya değinmenizi ve son noktayı koyarak bizi aydınlatmanızı rica ediyorum. :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Mayıs 2013 ---
    Sayın Yener
    Kanunlar çerçevesindeki uygulamalardan yola çıkarak gelişen risk analizi raporu konusunda bilgi paylaşımı yapıyorduk; ancak toplumsal güvenlik kültürümüzü geliştirmek adına tabii ki yaşadığımız her alana risk analizi yapabiliriz.
    Saygılarımla.
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Gülgün abla,risk analizi yapın diyor güvenlik kültürü doğrultusunda devlet ve de yardımcı olsun diye Allah razı olsun rehber yayınlamış.Bunu apartman yetkilileride yapabilir ve uzmanlarda yaptırılabilir diyor uzman şart koşmamış fakat tavsiyemiz apartman yetkililerin profesyonellerden destek almalarıdır.birde bu konunun önemi açısından ben apartmanın statik ve dinamik olarak taşıyıcılarının deforme olduğunu yada apartmanın ömrünü tamamlayıp tamamlamaığı hususunda rapor bile sunabilirim bu gibi hususların varlığı çok,yangın merdivenleri olmayan,birtane bile yangın tüpü olmayan,asansörlerin ciddi anlamda halatlarının bile yıllarca değişmediği yıprandığı apartmanlarda yaşayan insanlarıda düşünürsek devlet çok önemli bir karar alıyor ve rehber yayınlıyor.Apartman sakinleri bu işide yabana atmayıp ciddi profeyonel hizmet almalılar diye düşünüyorum.
  13. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ÇALIŞANI OLMASADA MI?
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ya ablacım alayımız çalışıyoruz ve apartmanlar deme kuleler var gökdelenler var,evimizdeki bireyler ya okula gidiyo ya işe hepimiz çalışıyoz..:)
  15. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Alemsin Erkan Dündar :)
    ne zaman geliyorsun?
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kısmet olursa sizle bir fincan kahve içmeye gelecem..kısmet varsa...
  17. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    kırk yıl hatırı için kahve de ikram edeceğim tabii ama yemeksiz olmaz :)
    başım üstüne en kısa zamanda bekliyorum :)
  18. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Gülgün hn doğru söylüyor.Kendi nam ve hesabına çalışanlarının yasal zorunluluğu yok ancak adam ben yapacam derse iyi de olur ne güzel, mal ının,çevredeki sakinlere olan riskini belirler ve önlem alır
  19. Gülgün Pınar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Tuğba Hanım'cığım değerli bir uzman olarak aydınlatıcı bilgi ve düşünceleriniz için teşekkürler. :)
  20. İ_Özdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet zaman dilimine ayrılmış durumda ve bu bakanlığın sitesinde şu şekilde izah ediliyor;
    Az tehlikeli” sınıfta yer alan apartman/bina/sitenin; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmeti temin etmesi yükümlülüğü 2014 yılı Temmuz ayında, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta yer alanlarında ise 2013 yılı Haziran ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihlere kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp apartman yöneticisi ve çalışan/çalışanlar ile gerektiğinde diğer apartman sakinleri de yer alabilir.
    Yani tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda 2013 yılı Haziran ayında yürürlüğe girecektir. Dediğiniz doğru zira az tehlikeli olanlarda zorunluluk Temmuz 2014 yılında başlıyor. Fakat hiçbir şekilde Mayıs ya da Ocak ayı şeklinde belirtilmemiş. Eksik bilgi verdim ve beni uyardığınız için teşekkürler.