1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Apartmanlarda iş güvenliği uzmani şarti kalkiyor mu???

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 16 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  11.5 milyon vatandaşımıza büyük müjde
  [​IMG]
  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülkemizde 11.5 milyon kadınımız, işgücüne dahil değil.

  İşgücü içerisinde yer almama nedeni olarak "ev işlerini" göstermişler. Sosyal güvenlik sistemi bu kitle için, çalışmadan, "isteğe bağlı sigorta" primi ödeyerek emekli olabilmelerinin önünü açıyor.
  Herhangi bir zorunluluk olmadan kişinin kendi isteğine bağlı olarak SGK'ya prim ödemesi ve bu yolla emekli olması mümkün. Bu sigortalılık bir zorunluluk değildir. Kişi isterse sigorta prim öder sigortalı olur, istemezse olmaz.
  AYLIK ALANLAR YAPAMAZ
  18 yaşından küçükler isteğe bağlı sigortalı olamaz. Genel sağlık sigortası zorunlu olunca prim ödememek için ikametini Türkiye'den aldıranlar bu nedenle isteğe bağlı sigortalı olamaz.
  SGK'dan aylık ve gelir alan bir kişi isteğe bağlı sigortalı olamaz. Bu nedenle daha önceki çalışmaları nedeniyle emekli olmuş bir kişi isteğe bağlı sigortalı olamaz. Babasından dul aylığı alan kadınlar isteğe bağlı sigortalı olabilir.
  İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen bir kişinin, zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışmaması gerekir. Ay içinde 30 günden az çalışan ve tam gün çalışmayanlar da isteğe bağlı sigortalı olabilir. Bu kişiler çalışmalarını 30 güne tamamlayabilir.
  SAĞLIK HİZMETİ DAHİL
  İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişi, uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortasına prim ödemek zorundadır. Yani isteğe bağlı sigortalı, ödediği primlerin karşılığı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanır, malullük ve ölüm riskine karşı korunur ve diğer sigortalılar gibi emekli olabilir. İsteğe bağlı sigortalı, 5 yıl prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanır.
  İsteğe bağlı sigortalı prim ödemeyi kestiği için işsiz olarak değerlendirilemez ve işsizlik parası alamaz. Aktif olarak çalışmadığı için iş kazası ve meslek hastalığı durumunda da geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanamaz.
  GENELGEYLE MAĞDURİYET ORTADAN KALKTI
  SGK'nın yayımladığı genelgeyle isteğe bağlı sigortalılık konusunda Bağ-Kur'luların mağduriyeti giderildi. Bağ- Kur'lulardan zorunlu sigortalılığı sona erenler, prim ödemeye devam etmeleri halinde bu primlerin değerlendirilmesi söz konusu olmuyordu. SGK bu sorunu çözdü. Zorunlu şekilde Bağ-Kur'luğu sona eren kişinin prim ödemeye devam etmesi zımni talep dilekçesi olarak kabul edilecek.
  Sigortalının dilekçesi geriye dönük işletilecek ve primler gün sayısına eklenebilecek.
  EN DÜŞÜK 342.82 TL ÖDEMEK GEREKİYOR
  2014 yılının ilk 6 ayı için isteğe bağlı sigortalıların ödemesi gereken primin alt limiti 342.72 TL. Prim ödenebilecek en düşük düzey asgari ücretin günlük miktarı olan 35.7 TL. Bu rakam üzerinden yüzde 12 malullük, yaşlılık, ölüm ve yüzde 20'de genel sağlık sigortası primi kesildiğinde 11.42 TL günlük ödenmesi gereken prim miktarı. Aynı dönemde ödenebilecek en yüksek aylık prim miktarı ise 2.227,68 TL.
  Ayrıca, isteğe bağlı sigortalılık yarı zamanlı çalışanlar için çok önemli. Türkiye'de yarı zamanlı çalışan 3 milyon 179 bin çalışan için 30 günden az sigortalılıklarını 30 güne tamamlamak çok önemli. Bu durumda olanlar, isteğe bağlı sigortalı olmazsa, genel sağlık sigortası primi ödemek durumundalar.
  APARTMANLARDA İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ŞARTI KALKIYOR
  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulanmaya başladığında tüm işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinden hizmet alması zorunluluğu konusu gündemi uzun süre işgal etmişti. Özellikle kapıcı çalıştıran apartmanların, köşedeki bakkal dükkanının iş güvenliği uzmanı çalıştırması zorunluluğu çok tartışılmıştı. İş sağlığı ve güvenliği alanında bütün işyerlerinin kapsamda yer alması bu durumu doğurmuştu.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği'ndeki yapılması planlanan değişiklik bu konuda çok önemli bir değişikliği öngörüyor.
  Yönetmelik değişikliği yasalaştığında, 10'dan az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerinde işverenler kendi işyerlerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli olacaklar. Bu sayede çok önemli bir maliyet avantajı sağlanmış olacak.
  İŞVERENİN MALİYETİ
  Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 10'dan az çalışanı olan işyerleri genel olarak apartmanlar, pastaneler, emlakçılar gibi küçük esnaflar. Bu bağlamda yeni düzenlemenin olumlu olduğu söylenebilir.
  Fakat diğer yandan işverenlerin kendilerine doğrudan maliyet yaratabilecek iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini en geniş kapsamda alması da çok mümkün değil. Dolayısıyla maliyet avantajı yaratacak bu düzenlemenin diğer yandan iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin kalitesini düşüreceği öngörülebilir.
  Az tehlikeli işyerlerinin işverenlerine sağlanan bu hak ile birlikte toplum sağlığı merkezleri de tüm işyerleri için hizmet vermeye yetkili hale getiriliyor.
  Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri gibi Sağlık Bakanlığı'na bağlı Toplum Sağlığı Merkezleri de işyerlerine hizmet verebilir hale gelecek. Yani OSGB'lerin pazarının daralacağını söyleyebiliriz. İşyerleri açısından ise rekabetin artması anlamına gelen bu değişiklik maliyet avantajı yaratacaktır.
  SİGORTALI SAYISI HER YIL AZALIYOR
  1 Ekim 2008'den sonra isteğe bağlı sigortalılıkta önemli değişiklik oldu. İsteğe bağlı sigortalıların sigortalılık statüsü 4/b'li yani Bağ-Kur'lu oldu. İsteğe bağlı sigortalılar Bağ - Kur emeklisi olabiliyor.
  İsteğe bağlı sigortalı sayısı, Bağ-Kur statüsü nedeniyle düştü. İsteğe bağlı sigortalılar 9.000 gün prim ödeyerek emekli olabilecek. Böyle olunca da, isteğe bağlı sigortalı olma isteği azaldı.
  TAKSİCİLER DE BAŞVURABİLİR
  Tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar, çalışmadıkları sürelerin primlerini kendileri ödeyerek sigortalılara sağlanan haklardan yararlanırlar. Ticari taksi şoförleri, dolmuşçular, turizm rehberleri, değnekçiler, okul servislerindeki rehberler eksik çalışma günlerini tamamlamak için başvurabilirler. Taksi ve dolmuş şoförleri eğer isterlerse işsizlik sigortası primi ödeyerek işsizlik parası da alabilirler. En son yayınlanan SGK genelgesi ile değnekçiler de bu kapsama alındı.
  NEREYE BAŞVURMALI
  İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan "İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi" ile ikametgâhlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine /sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekiyor. Sigortalılık, kurum kayıtlarını takip eden gün başlar.

  http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/1137581-115-milyon-vatandasimiza-buyuk-mujde

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   75,8 KB
   Görüntüleme:
   10.274
 2. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Haber doğruysa şayet; 10 kişi altında çalışanı olan iş yerlerinin yasadan muaf tutulması aslına bakarsanız çok şaşırtıcı değil. bazı iş yerlerinde iş güvenliği gerçekten külfet oluşturuyordu. Lakin bence 10 kişi yerine 5 kişi daha mantıklı olur. 10 kişi çalıştıran bir kimse ayda 300-400 tl iş güvenliğine de ayırabilir. Bugüne kadar yasaya uyup yaptıran ve cebinden risk analizi için ödeyen vatandaşların suçu ne idi.. (Yaptırmasaydılar kendileri yapsaydı diyen arkadaşlar için dipnot: '' risk analizi yapmaya gittiğimiz iş yerlerinin kaçına bunu bana yaptırmak yerine kendinizde yapabilirsiniz, bu konu ile alakalı ç.s.g.b nin yayınları var '' dedik)
 3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  yalan yok ben dedim demesine ama
  o günde şimdi de diyorum ki
  kanun a dan z ye yeniden gözden geçirilmeli
  örn bir berberin isg hizmeti alması ne kadar saçma ise
  bir torna freze çalışanının isg hizmeti alması bir o kadar mantıklı
  çalışan sayısından ziyade tehlike sınıfları güncellenmeli ve tehlike sınıfına göre hizmet devam etmeli
  örn sanayi bölgelerine isg birimleri kurulabilir ki zaten şuan böyle uygulamalar yapılıyor
  ama bir cadde köşesine berber kuaför taksici kasap vb için isg birimi kurmakta işverenler için mantıksız bir uygulama
  ne desek te kabullenmek istemiyorlar
 4. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  127546
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ŞIRNAK OSGB
  Kesin mi yoksa soylenti mi arkadaslar