1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

[Apr 18, 2013] 7. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi 18-20 Nisan'da... (adana)

Konusu 'Panel,Sempozyum ve Kongre' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  7. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi 18-20 Nisan'da Adana'da Yapılacak

  TMMOB Makina Mühendisleri Odası Adana ve İstanbul Şubeleri tarafından ortaklaşa düzenlenen 7.Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi Düzenleme, Danışmanlar ve Yürütme Kurulu 2.Toplantısını MMO Adana Şubesi Eğitim Salonu'nda yaptı.

  [​IMG]
  TMMOB Makina Mühendisleri Odası Adana ve İstanbul Şubeleri tarafından ortaklaşa düzenlenen 7. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi 18-20 Nisan'da Adana'da yapılacak
  Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi Düzenleme, Danışmanlar ve Yürütme Kurulu 2. Toplantısını MMO Adana Şubesi Eğitim Salonu'nda yaptı. MMO Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Atıcı, sağlık ve güvenliği sosyal gelişmenin en temel öğeleri olduğuna dikkat çekerek, "Hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir. Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma hakkı en temel insan haklarından biridir. Çalışma yaşamında yer alan çalışanların sağlıklarının korunması, güvenliklerinin sağlanması için yapılan çalışmalara işçi sağlığı, iş güvenliği diyoruz.
  Ancak bugün dünya ve ülkemizde bu kavramın içeriğinin doldurulamadığını görüyoruz" dedi.
  Atıcı, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde temel amacın çalışma yaşamında çalışanların sağlığına zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması, iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması, çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunması olduğunu söyledi. Atıcı şöyle konuştu:
  "İş yerinde sağlık ve güvenlikle ilgili şartları sağlamak işverenin öncelikli ödev ve sorumluluğudur. Çalışanlarda alınan her türlü tedbire ve talimatlara uymakla yükümlüdürler. İlgili düzenlemeleri hazırlamak ve uygulanmasını denetlemek ise elbette devletin görevidir. Bu ise ancak tarafların uzlaşma içerisinde işçi sağlığı ve güvenliğinin önemine inanmaları ile mümkündür.
  ILO rakamlarına göre, dünyada 1,2 milyarı kadın olmak üzere 3 milyar civarında bir işgücü bulunmaktadır. Dünyada her 15 saniyede 1, her gün yaklaşık 6 bin işçi iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 360 bin kişi iş kazası, 1 milyon 950 bin kişi ise meslek hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmektedir.
  SGK verilerine göre, Türkiye'de günde yaklaşık 200 iş kazası olmakta, iş kazaları sonucu, 4 kişi hayatını kaybetmekte, 6 kişi ise iş göremez hale gelmektedir. Ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve Dünya' da ilk sıralarda; ölümlü iş kazalarında ise Avrupa'da birinci, Dünya' da üçüncü sırada yer almaktadır. İş kazalarının önemli bir bölümünün kayda alınmadığı gerçekliği bir yana, meslek hastalıkları hemen hemen hiç kayda alınmamaktadır.
  Yapılan araştırmalara göre, iş kazalarının yüzde 98'i, meslek hastalıklarının yüzde 100'ü önlenebilir iken gerekli önlemler alınmadığı için maalesef her yıl iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı birçok ülke nüfusuna denk insan topluluğu hayatını kaybetmektedir."
  Atıcı, TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak; bir meslek örgütü olmanın sorumluluk ve bilinciyle Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresini 7'nci kez 18-20 Nisan 2013 tarihlerinde Adana'da gerçekleştireceklerini kaydetti. Atıcı, "Ulusal çapta gerçekleştireceğimiz bu büyük buluşmada amacımız; emekten, halktan yana bir meslek örgütü olmanın bilinci ve sorumluluğuyla bu ekonomik ve toplumsal sorunu her boyutuyla bir kez daha tartıştırıp ortaya çıkan çözümleri kamuoyunun ve ilgili yetkililerin bilgisine sunmak görevini yerine getirmektir" şeklinde konuştu.
  Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi Düzenleme, Danışmanlar ve Yürütme Kurulu toplantısında Kongre Sekreteri Elif Doğruyol çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı. Kongre Programı ile Kongrenin daha etkin ve verimli geçebilmesi için yapılacak çalışmalar tartışıldı. - Adana
  KAYNAK-10.03.20113
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  GENEL BİLGİLER
  Sağlık ve güvenlik, sosyal gelişmenin en temel öğelerindendir. Hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir. Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma hakkı en temel insan haklarından biridir. Çalışma yaşamında yer alan çalışanların sağlıklarının korunması, güvenliklerinin sağlanması için yapılan çalışmalara işçi sağlığı, iş güvenliği diyoruz. Ancak bugün Dünya ve Ülkemizde bu kavramın içeriğinin doldurulamadığını, görüyoruz.
  İşçi sağlığı ve iş güvenliğinde temel amaç; çalışma yaşamında çalışanların sağlığına zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması, iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması, çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunmasıdır.
  İşyerinde sağlık ve güvenlikle ilgili şartları sağlamak işverenin öncelikli ödev ve sorumluluğudur. Çalışanlarda alınan her türlü tedbire ve talimatlara uymakla yükümlüdürler. İlgili düzenlemeleri hazırlamak ve uygulanmasını denetlemek ise elbette devletin görevidir. Bu ise ancak tarafların uzlaşma içerisinde işçi sağlığı ve güvenliğinin önemine inanmaları ile mümkündür.
  ILO rakamlarına göre: Dünya‘ da 1,2 milyarı kadın olmak üzere 3 milyar civarında bir işgücü bulunmaktadır. Dünya‘ da her 15 saniyede 1, her gün yaklaşık 6 bin işçi iş kazaları veya meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Her yıl yaklaşık olarak 360 bin kişi iş kazası, 1milyon 950 bin kişi ise meslek hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmektedir.
  SGK verilerine göre; Türkiye‘de günde; yaklaşık 200 iş kazası olmakta, iş kazaları sonucu, 4 kişi hayatını kaybetmekte, 6 kişi ise iş göremez hale gelmektedir. Ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve Dünya‘ da ilk sıralarda; ölümlü iş kazalarında ise Avrupa‘da birinci, Dünya‘ da üçüncü sırada yer almaktadır. İş kazalarının önemli bir bölümünün kayda alınmadığı gerçekliği bir yana, meslek hastalıkları hemen hemen hiç kayda alınmamaktadır.
  Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının %98‘ i, meslek hastalıklarının %100‘ ü önlenebilir iken; gerekli önlemler alınmadığı için maalesef her yıl iş kazaları ve meslek hastalarından dolayı birçok ülke nüfusuna denk insan topluluğu hayatını kaybetmektedir.
  TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak; bir meslek örgütü olmanın sorumluluk ve bilinciyle; 1.sini 2001, 2.sini 2003, 3.sünü 2005, 4.sünü 2007, 5.sini 2009‘ da, 6.sını 2011‘ de düzenlediğimiz ve 7.sini Adana ve İstanbul Şubelerimiz sekretaryalığında ulusal çapta gerçekleştireceğimiz bu büyük buluşmada amacımız; emekten, halktan yana bir meslek örgütü olmanın bilinci ve sorumluluğuyla bu ekonomik ve toplumsal sorunu her boyutuyla bir kez daha tartıştırıp ortaya çıkan çözümleri kamuoyunun ve ilgili yetkililerin bilgisine sunmak görevini yerine getirmektir.
  Amaçlarımızın gerçekleşmesi doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bu Kongrede de bizlere desteğini esirgemeyecek kurum, kuruluş, firma ve kişilere bir kez daha teşekkür ederiz.
  İLETİŞİM ADRESİ
  Güzelyalı Mh. Adnan Kahveci Blv. No.37/A

  01170 Çukurova – ADANA

  Tel : 322-232 64 20, Faks : 322-232 64 19
  E-Posta: isgadana@mmo.org.tr
  Web: http://adana.mmo.org.tr  18 Nisan 2013 (A Salonu)
  08.00 – 09.30 Kayıt
  09.30 – 10.15 Açılış KonuşmalarıHüseyin ATICIMMO Adana Şube YK Başkanı

  Ali Ekber ÇAKAR – MMO YK Başkanı
  - Ümit EFENDİOĞLU-ILO Türkiye Temsilcisi
  - Prof. Dr. Mustafa KİBAR- Çukurova Üniversitesi Rektörü
  - H. Avni COŞ – Adana Valisi (Teşrifleri Halinde)
  - Faruk ÇELİK – T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı (Teşrifleri Halinde)
  10.15 – 10.30 Çay / Kahve Arası
  10.30 – 12.30

  Açılış Paneli;
  6331 Sayılı İSG Kanunu ve İlgili Yönetmelikleri İSG Sorunlarını Çözer mi?Oturum Başkanı: Bedri TEKİN – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi

  Ali Ekber ÇAKAR – MMO
  İsmail BULCA- TTB
  Bakanlık Temsilcisi
  Özgür YILMAZ – KESK
  Özcan KARABULUT – TÜRKİŞ
  Arzu ÇERKEZOĞLU – DİSK
  Altan ÇETİNKAL-MESS
  Sebahattin KORKMAZ-HAKİŞ
  12.30 – 13.30 Yemek
  13.30 – 14.30

  Özel Oturum 6331 Sayılı Kanun BilgilendirmesiOturum Başkanı: Hüseyin ATICI – MMO Adana Şube YK Başkanı

  Mahmut TEBERİK-İş Güvenliği Uzmanı-B
  14.30 – 14.45 Çay / Kahve Arası
  14.45 – 15.45

  Özel Oturum Kamu‘ da İSG HizmetleriOturum Başkanı: Mustafa YAZICI – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi

  Prof.Dr.Nazmi BİLİR-Hacettepe Üniv.Tıp Fak.Halk Sağlığı ABD
  15.45 – 16.00 Çay / Kahve Arası
  16.00 – 17.00Özel Oturum İstihdam Statülerinin Değişiminin İSG‘ ye EtkileriOturum Başkanı: Mustafa ERTÜRK – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi

  Arzu ÇERKEZOĞLU-DİSK Dev Sağlık İş Sendikası
  18.30 – 20.30 Açılış Kokteyli  18 Nisan 2013 (B Salonu)
  13.30 – 14.30Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: Cem BOĞA – Kongre Yürütme Kurulu Üyesi- İSG Alanında Yazılım Programlarının Önemi, Yazılımla Yönetimin İlkeleri ve Öneriler – Serkan KÜÇÜK – İş Güvenliği Uzmanı-A

  - Enerji İzolasyonu – Gülay YASAN – İş Güvenliği Uzmanı-A
  - Elektrik Enerjisi Kaynaklı Adli Vaka İş Kazalarında Sebeplendirme Yaklaşımları ve İş Güvenliğinin Oluşturulması- Yard.Doç.Dr.Mehmet ZİLELİ – Mersin Üniv.Erdemli Uyg.Tek.Y.O.
  14.30 – 14.45 Çay / Kahve Arası
  14.45 – 16.00Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: Ali PERİ – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi- Organize Sanayi Bölgesinde 2012 Yılında Uygulanan Projelendirilmiş Teftiş Kapsamında Yapılan Teftişler ve Sonuçları - Emsal EĞER – ÇSGB İş Teftiş Adana Grup Başkanlığı

  - Endüstride Toz Patlamaları – Harun ATILGAN – ÇSGB İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanlığı
  - İş Sağlığı ve Güvenliği Saha Performans Ölçümlerine Yeni Bir Yaklaşım Işığında Ekinciler Demir Çelik AŞ Uygulaması – Osman DİLİÇIKIK – İş Güvenliği Uzmanı-C
  16.00 – 16.15 Çay / Kahve Arası
  16.15 – 17.15Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: Erdal TAŞ – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi- Bir İnşaat Projesinde Uygulanan Geniş Kapsamlı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Eğitim Programı-Vaka Çalışması: “Kadıköy Kartal Metro Projesi” – Fırat Ş. EKER – İş Güvenliği Uzmanı A

  - Şantiyelerde İşçi Sağlığı ve Güvenliğine Aykırı Olan Barınma Yerleriyle İlgili Kanıtlar ve Talepler – Recai GERÇE – İnşaat İşçileri Derneği
  - Çalışan Odaklı Yönetim Uygulamaları (Trabzon OSB Örneği) – Yard.Doç.Dr. Aytaç AYDIN – KTÜ Orman Fak.Orman End.Müh. Böl.
  18.30 – 20.30 Açılış Kokteyli

  19 Nisan 2013 (A Salonu)
  10.00 – 11.30 Özel Oturum İş Kazası ve Meslek Hastalıklarının Hukuksal UygulamalarıOturum Başkanı: Prof.Dr. Muhsin AKBABA – Kongre Danışmanlar Kurulu Üyesi

  -Yargıtay Kararları Çerçevesinde Meslek Hastalığı
  Prof. Dr. Nüvit GEREK-Anadolu Üniv.Hukuk Fak.
  – Yargıtay Kararları Çerçevesinde İş Kazası
  Doç. Dr. Zeki OKUR-ÇÜ Hukuk Fak.
  – İş Kazasında İşverenin Ceza Hukuku Bakımından Hukuki
  Sorumluluğu-Yrd.Doç.Dr.Günal KURŞUN- ÇÜ Hukuk Fak.
  11.30 – 11.45 Çay / Kahve Arası
  11.45 – 12.30

  Özel Oturum İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ve Uygulamadaki SorunlarOturum Başkanı: Ahmet Turan DÖRTDEMİR – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi

  Mustafa YAZICI-MMO
  12.30 – 14.00 Yemek
  14.00 – 15.30 Meslek Hastalıklarının Kontrolünde Bir Uygulama Örneği:Oturum Başkanı: Prof.Dr. Ferdi TANIR – Kongre Yürütme Kurulu Üyesi

  -Özel Sektörden Bildirilen İlk Olguların “Bilimsel Öykü”sü
  Doç.Dr. Ferruh N. AYOĞLU – Z.Karaelmas Üniv.Tıp Fak.
  -Olguların Tespitini Yapan İşyeri Hekiminin Öyküsü
  Dr. Atınç KAYINOVA-İşyeri Hekimi
  -Meslek Hastalığı Tanısı Koyulduktan Sonra Yaşanan Sorunlar
  ve Sorumluluklar- Doç. Dr. Zeki OKUR-ÇÜ Hukuk Fak.
  15.30 – 15.45 Çay / Kahve Arası
  15.45 – 16.45Özel Oturum Oturum Başkanı: Yıldız ÜNER – Kongre Yürütme Kurulu ÜyesiGüncel İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları

  İş Kazalarının Araştırılmasında Hata Üçgeni Analizi
  S.Turgay BİNYILDIRIM-İş Güvenliği Mühendisi
  Dr. Özkan Kaan KARADAĞ-İstanbul Meslek Hastalıkları Hast.
  16.45 – 17.00 Çay / Kahve Arası
  17.00 – 18.00Özel Oturum İSG: Şehir Efsaneleri ve TabularOturum Başkanı: Mahmut TEBERİK – Kongre Yürütme Kurulu Üyesi

  Yard.Doç.Dr.Ertuğrul GÖDELEK-Mersin Üniv.Psikoloji Böl.


  19 Nisan 2013 (B Salonu)
  10.00 – 11.00 Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: Ali ÖZDEMİR – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi- İSDEMİR‘ in Ramak Kaldı Olaylarına Proaktif Yaklaşımı – Ulus Kürşat ŞERİFOĞLU – İş Güvenliği Mühendisi

  - İSDEMİR Acil Durum Yönetim Sistemi Eğitimleri Tasarımı, Uygulaması ve Sonuçları – Kerem İPEK – Eğitim Uzmanı-C
  - İş Kazalarının Değerlendirmesi – Emre SEVİNDİK – İş Güvenliği Baş Mühendisi
  11.00 – 11.15 Çay / Kahve Arası
  11.15 – 12.30Sözlü Bildiriler

  Oturum Başkanı: Osman ÖZTÜRK – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi- İşçi Katılımı Açısından 6331 Sayılı Kanun‘da İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Organizasyonu – Yrd.Doç.Dr.Zeynep ŞİŞLİ – İzmir Ekonomi Üniv. Hukuk Fak.

  - İş Sağlığı ve Güvenliğinde AB Politikaları – Kemal ÜÇÜNCÜ – İSG Bilim Uzmanı
  - Küçük Ölçekli İşletmelerde İş Güvenliği Kültürü Oluşturulmasında İSG Profesyonellerinin Rolü – Cuma BAZ – İş Güvenliği Uzmanı-C
  12.30 – 14.00 Yemek
  14.00 – 15.00Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: Hasan Emir KAVİ – Kongre Yürütme Kurulu Üyesi- Evsel Katı Atık Toplama Sürecindeki İş Kazaları – Pınar ADALI -Kocaeli Üniv.

  - Havacılık Sektöründe Kapalı Alanların Gözetimi - Metin ACAR – İş Güvenliği Uzmanı A
  - Türkiye‘ de Çukurova Bölgesi‘ ndeki “Zeytin Yağı Mahsereleri” ndeki İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Yönetimi – Yard.Doç.Dr.Ertuğrul GÖDELEK – Mersin Üniversitesi Psikoloji Böl.
  15.00 – 15.15 Çay / Kahve Arası
  15.15 – 16.15Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: Sabri SAMANGÜL – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi- Risk Değerlendirme – Doç.Dr. Özen KILIÇ – Ç.Ü. Müh.Mim.Fak. Maden Müh.Böl.

  - Risk Analiz ve Değerlendirilmesi – Osman DİLİÇIKIK – İş Güvenliği Uzmanı-C
  - Metal Sektöründeki İş Kazalarının Değerlendirilmesi – Ayhan YÜKSEL – ÇSGB İş Teftiş Ankara Grup Başkanlığı
  16.15 – 16.30 Çay / Kahve Arası
  16.30 – 18.00Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: Yüksel YAŞARTEKİN – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi- Davranış Odaklı Güvenlik Yönetimi Uygulamaları, Sisteme Entegrasyonu ve Kaza Sayılarına Etkileri – Dr.A. Selçuk ATALAY – İşyeri Hekimi

  - İşbaşı İSG Konuşmalarının Bir Saha Uygulaması – Murat Can OCAKTAN-İş Güvenliği Uzmanı-B
  - Tehlikeli Kimyasallarla Çalışmalarda İşçi Sağlığı ve Güvenliği – Hülya KAYANDAN – Kimyager  20 NİSAN 2011 (A Salonu)
  10.00 – 11.00Özel Oturum Acil Durum, Kriz ve İş Sürekliliği Yöntemi İle İSG İlişkisiOturum Başkanı: M. Selçuk GÖNDERMEZ – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi

  Serkan KÜÇÜK-Önlem Dergisi
  11.00 – 11.15 Çay / Kahve Arası
  11.15 – 12.45Özel Oturum İşyeri Hekimlerinin Çalışma Koşulları, Görev, Yetki ve SorumluluklarıOturum Başkanı: M.Can EREN – Kongre Yürütme Kurulu Üyesi

  Celal EMİROĞLU-TTB
  İstemi ORAL-İşyeri Hekimleri Derneği
  Ebru ATICI SEVİNDİK-Avukat
  12.45 – 13.45 Yemek
  13.45 – 14.45 İSG Hizmetlerinin PiyasalaştırılmasıOturum Başkanı: Zafer GÜZEY – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi

  Nurten ÇAĞLAR YAKIŞ- TMMOB
  14.45 – 15.00 Çay / Kahve Arası
  15.00 – 16.30Özel Oturum İş Güvenliği Uzmanlarının Çalışma Koşulları, Görev, Yetki ve SorumluluklarıOturum Başkanı:M.Uğur YILMAZ

  Sabahattin ÖZTAŞ-İş Güvenliği Uzmanı-A
  Yasemin TANIR-Avukat
  Onur Utku ŞENYUVA-İş Güvenliği Müh.
  16.30 – 16.45 Çay / Kahve Arası
  16.45 – 17.45 Kapanış Oturumu
  20 Nisan 2013 (B Salonu)
  10.00 – 11.20Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: Fulya BANKOĞLU – Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi- Ergonomik İyileştirme Çalışmaları: Muri Analizinin Bir İş Yeri Uygulaması – Buket GÜLHAN – İşyeri Hekimi

  - İşçi Şağlığında Önemli Bir Psikososyal Tehlike: Mobbing-Psikolojik Terör Kavramının Değerlendirilmesi – Yrd. Doç.Dr. Elvan OKUTAN – Sakarya Üniv.İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Böl.
  - İş Kazası Haberlerinin Medyada Temsili: Sorumluluk Atıflarına İlişkin Bir Analiz – Elif SUNGUR – Maltepe Üniv.İletişim Fak.
  - İşyerinde Psikolojik Taciz ve Mücadele Yöntemleri – Ümit ACAR – Metalurji Müh.
  11.20 – 11.35 Çay / Kahve Arası
  11.35 – 13.00Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: M.İlker ALTIOK- Kongre Düzenleme Kurulu Üyesi- İSDEMİR Uygulamalarında Darbeli El Aletleri ve İş Güvenliği – Süleyman YILDIRIMEL – Mekanik Bakım Postabaşı

  - Yangın Algılama ve Otomatik Söndürme Sistemleri‘nin İSDEMİR‘ deki Uygulaması – Habib HANÇER – Haberleşme Başmühendisi
  - İSDEMİR‘ de Elektrik Enerjisi Kesme ve Verme Uygulamalarında İş Güvenliği – Mehmet AÇIK – Elk. ve Otomasyon Bakım Müh.
  - Demir – Çelik Sektöründe Sıvı Metal Sıçramaları ve Güvenlik
  Alper YILDIRIM – İş Güvenliği Mühendisi
  12.45 – 13.45 Yemek
  13.45 – 14.45Sözlü Bildiriler Oturum Başkanı: H. İhsan PEPEDİL- Kongre Yürütme Kurulu Üyesi- Kaynak Alanında Tehlike Değerlendirmesi – Arif MÜEZZİNOĞLU-İşyeri Hekimi

  - Güvenlik İklimi Ölçeği Türkçe Geçerlilik ve Güvenilirliği – Serol DEVECİ – Manisa Toplum Sağlığı Merkezi Çalışanların Sağlığı Birimi
  - Ülkemizde, İş Kazası, Meslek Hastalığı ve Bu Nedenlerle Ölen Sayılarının, İllerdeki ve İş Kollarındaki Sigortalı İşçi ve İşyeri Sayılarına Göre Standardize Edilerek Değerlendirilmesi –Şeyhmus AKSOY / M. Caner İŞBİLİR – Yeni Yüzyıl Üniversitesi SBF İSG Bölüm Öğrencileri
 3. Kubilay Altınoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79366
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu kongrede görev almak benim için büyük bi zevk olacak ;)