1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Arıtma tesisinde facia! ölü sayısı 7 ye yükseldi.

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Muğla'nın Milas İlçesi Güllük Beldesi'nde özel şirkete ait atık su terfi istasyonunda elektrik akımına kapılarak havuza düşen 7 işçi hayatını kaybetti. 1 işçinin durumu ağır.


  haber.jpg

  (DHA)- MUĞLA'nın Milas İlçesi Güllük Beldesi'ndeki atık su terfi istasyonunda, atık su dolu 7 metre derinliğindeki depoya bakım yapmaya giren işçiler ile dışarı çıkmamaları üzerine merak edip aşağı inen çalışma arkadaşlarından oluşan toplam 7 kişi, metan gazından zehirlenerek öldü.

  Özel bir işletmenin Güllük Şube Müdürü Mustafa Öztürk (39), beraberindeki elektrik teknisyeni Yüksel Kum (46), kanalizasyon altyapı elemanı Özcan Özkan (51), işçiler Fikret Özdemir (37), Hasan Özgür (43), Mevlüt Özbakır (48), Serkan Miral (27) ile Karamersin Mevkisi'ndeki, atık su terfi istasyonuna, bugün saat 13.00 sıralarında bakıma gitti.

  Öztürk ve beraberindekiler burada çalışmaya başladı. 7 metre derinliğindeki atık su deposuna inen işçiler uzun süre dışarı çıkmayınca, çalışma arkadaşları merak edip peşpeşe aşağı indi. Yanlarındaki cep telefonuyla işletme müdürlüğünü arayarak yardım isteyen işçiler, dışarı çıkamadı.

  Burada metan gazından zehirlenen 6 kişi yaşamını yitirdi. Şube Müdürü Mustafa Öztürk ise, Güllük Liman İşletmesi'nden gelen 4 dalgıcın gaz maskesi takarak yaptığı dalış sonucu ölmek üzereyken kurtarılıp, Milas Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak tedaviye alınan Öztürk de yaşamını yitirdi.

  Dalgıçların, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekiperinin de desteği ile ölen 6 işçinin cesetlerini çıkarmak için çalışmaları sürerken, acı haberi alarak olay yerine gelen yakınlarının ve çalışma arkadaşlarının feryatları yürekleri dağladı.

  DHA
 2. çok üzücü Allah rahmet etsin :(
 3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Allah rahmet eylesin geride kalanlara sabırlar diliyorum
 4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Varsa iş güvenliği uzmanı Allah ona da ailesine de sabır versin.... :(
 5. alibedirhansoylu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  allah rahmet eylesin ..
 6. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  allah rahmet eylesin arkadaslar metan heryerde tehlikeli tozlarda öyle dikkat etmeliyiz buğday fabrikalarına risk değerlendirme yaparken falan
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kapali alanlarda olcum yapilmadan havalandirmadan calistirmamak lazim.tehlike belli riski belli
 8. Burcu Onat İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çok acı bir haber.Allah rahmet eylesin.Ailelerinin başı sağ olsun.
 9. Gülnaz Tercan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çok yazik Allah rahmet eylesin :-(
 10. Fcalik İSGforum Üyesi

  Allah rahmet eylesin...
 11. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93869
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İSG UZMANI
  Allah rahmet eylesin.. yakınlarına Allah'tan sabır diliyorum..
 12. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Benim memleket anaa olaya bak. 7 kişiye yükselmiş ölü sayısı giren zehirlenmiş metandan
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Haziran 2013 ---

  Ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi!

  Muğla'nın Milas İlçesi Güllük beldesinde Arıtma tesisindeki metan gazı faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükseldi

  • in​
   Share
  0​
  [​IMG]
  MUĞLA’nın Milas İlçesi, Güllük Beldesi’ndeki bir atık su terfi istasyonunda, atık su dolu 7 metre derinliğindeki deponun bakımı faciayla sonuçlandı. Depoya bakım yapmak üzere inen işçilerin dışarı çıkmaması üzerine yardım için aşağı inen çalışma arkadaşlarından oluşan toplam 7 kişi, metan gazından zehirlenerek öldü.
  [​IMG]
  Özel bir işletmenin Güllük Şube Müdürü Mustafa Öztürk (39), beraberindeki elektrik teknisyeni Yüksel Kum (46), kanalizasyon altyapı elemanı Özcan Özkan (51), işçiler Fikret Özdemir (37), Hasan Özgür (43), Mevlüt Özbakır (48),Serkan Miral (27) ile Karamersin Mevkisi’ndeki, atık su terfi istasyonuna, bugün saat 13.00 sıralarında bakıma gitti.


  [​IMG][​IMG]

  GAZDAN ETKİLENEN YARDIM İSTEDİ
  Öztürk ve beraberindekiler, Güllük Beldesi'nin evsel atıklarını toplayıp arıtma tesisine pompalayan istasyonda çalışmaya başladı. 7 metre derinliğindeki atık su dolu depoya ilk olarak işçilerden Mevlüt Özbakır indi. Depodaki gazdan etkilenen Özbakır’ın cep telefonundan arayıp yardım istemesi üzerine kuyuya inen diğer arkadaşları da gazdan etkilendi.
  AYAĞI MERDİVENE SIKIŞTI
  İşçiler son olarak Şube Müdürü Mustafa Öztürk’ten yardım istedi. Yardıma giden Öztürk, kuyuya inerken ayağı merdivene sıkıştı. Bunun üzerine Öztürk de telefonla diğer işçilerden yardım istedi. Ancak, yardım gelene kadar Öztürk dışındaki gazdan etkilenen işçiler, suya düşüp yaşamını yitirdi.
  HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ
  Öztürk ise Güllük Liman İşletmesi’nden gelen 4 dalgıcın gaz maskesi takarak aşağıya inmesi sonucu ölmek üzereyken kurtarılıp, Milas Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İlk müdahalenin ardından durum ağır olduğu için Özel Bodrum Hastanesi’ne sevk edilip, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan Öztürk de doktorların tüm çabalarına rağmen olaydan 5.5 saat sonra yaşamını yitirdi.
  Dalgıçların ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekiperinin 4 saatlik çalışması sonucuyla vinç kurularak 6 kişinin cesetleri de depodan çıkartılarak otopsi için Muğla Adli Tıp Kuirum’na kaldırıldı.
  Acı haberi alarak olay yerine gelen ölenlerin yakınları ve çalışma arkadaşlarının feryatları yürekleri dağladı.
  BAŞKANLAR OLAY YERİNDE
  CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, hepsi CHP’li olan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Güllük Belediye Başkan Vekili Tevfik Kırçın, Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, CHP Muğla eski Milletvekeli Fevzi Topuz da olay yerine gelerek bilgi aldı. Ölenlerin yakınları, istasyonun çatısında bulunan havalandırma bacasının çevreye kötü koku yaydığı için kapatıldığını, bu nedenle içeride biriken metan gazının faciaya neden olduğunu iddia etti.
 13. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Bu elim olayda düşünülmesi gereken iki durum var:
  1.İşletmenin İSG uzmanı varmıydı?
  2.Olduğunu düşünürsek İSG uzmanı arkadaşımız eminim 120 liralık Metan gazı dedektörünü aldırır,işçilere eğitim verir ve bu işkazasını önlerdi.7 ocağa da ateş düşmezdi.
 14. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Arkadaşlar metan zehirleyici bir gaz değildir.Olayın sebebi otopsiden sonra ortaya çıkar,ama bence ;7m derinlikte co2 birikmiştir.Ağırlığı havadan fazla olan bu gaz derinde yoğunlaşarak ortamdan oksijeni çıkarmış olabilir diye düşünüyorum.Ortamda metan birikimi varsa yine boğulmadır zehirlenme değil.
 15. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Doğrudur.Metan ve CO2 basit boğucu gazdır.
 16. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Vücuda yabancı bir maddenin olumsuz şekilde nüfuz etmesi zehirlenmedir. İlkyardım sertifikası alırken sorularda da çıkmıştı vücuda bıçak saplanmasının adı da zehirlenmeydi.
 17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Oluşum itibariyle Metan oluşum ihtimali dusuktur. Bu tür yerlerde agırlık olarak H2S den zehirlendiklerini tahmin ediyorum.
 18. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Ben bildiğim kadarıyla bir yorum yaptım ki burada gazete haberi okuyan sıradan insanlar değil uzmanlar yorum yapıyor ve belki bu konuda çalışan arkadaşlarımız vardır.Doğrusunu bilsin diye ,zira olay olduğu zaman oraya savcı,olay yeri inceleme,bilir kişi vs. gelir ve eğer bilinçsiz yorum görürlerse hedef orada ortaya çıkar.O yüzden yorum yazdım ama isteyen yinede zehrlenme diyebilir.co zehirli bir gazdır;çünkü oksijenden 300 kat daha hızlı bir şekilde kana bağlanır ve hücrelere oksijen taşınmaz co2 ve metanda olay bundan farklıdır,onlar ortamda oksijen konsantrasyonunu azaltır ve eğer çok yoğunsa ortamda oksijen kalmaz.Olay çok üzücü ama heran başımıza gelebilir.
 19. Zeynep S. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hidrojen sülfür gazı havadan %20 daha ağırdır. Dolayısıyla yeterli havalandırmanın olmadığı kuşatılmış yerlerde ve zemindeki çukurlarda birikir ve bu nedenle dibe çöker. Bende H2S olabilir diye düşünüyorum Allah rahmet eylesin.
 20. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  12134
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  shell / prekons
  Böyle büyük bir hatayı nasıl yapar yöneticiler havalandırması ve gaz ölçümü yapılmadan kuyu veya kapalı alanlara girilmesinin ne kadar tehlikeli olduğunu söyleyen olmadımıki bu akılsız yöneticilerede bu kadar insanın hayatını bitirdiler bu resmen cinayettir. İSG nin önemi bir kez daha acıda olsa kanıtlanmıştır . ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum.