1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Araç bakımı -34-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -34- ARAÇ BAKIMI
  Araç bakımı neden çok önemlidir? Cevap çok açık olmalı. Tüm günü yolda geçiren bir sürücü, aracının tüm sürüş koşullarında problemsiz ve güvenli çalıştığı konusunda emin olmak isteyecektir. Aracın sahibi önleyici bakımla da ilgilenir. Aracı korumanın en kolay ve en ekonomik yolu önleyici bakımdan geçer. Rehberlik için araç kitapçığını kullanın.
  Önleyici bakım programının kayıt tutmadan iyi olduğu düşünülemez. Tüm araçlara ait bakım – tamir dosyası olmalı, bu dosya yağlama kayıtları, kontrol kayıtları ve bakım programını da içermeli. Eğer araç lease edilmiş ise, kayıt aracı sağlayan yükleniciyi belirlemelidir.
  Sürücüler, araçlarının mekanik durumlarını bilmekten sorumlu olmalıdırlar. Aracın her kullanımından önce iyi durumda olduğunu garanti edecek kişi sürücüdür.
  Başlamadan önce, Aracın içini kontrol etmeli ve tabanda alet, paçavra bezler veya kirlenmiş kıyafetler gibi engeller ve fazlalıklar olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda sağlam olduklarını görmek için koltuk ve emniyet kemerlerine yakından bakmalısınız.
  Motoru çalıştırın ve göstergelere bakın—değerler normali göstermeli. Motor çalışır haldeyken ısıtıcı, havalandırma ve silecekler kontrol edilmelidir.
  Acil durum ekipmanlarını kontrol edin. Yangın söndürücü dolu & kullanılabilir olmalıdır ve yeterli reflektörler bulunmalıdır.
  Farları, araç içi lambaları ve aracın dışındaki reflektörleri kontrol edin. Sürücü lastiklerin iyi durumda olduğunu da kontrol etmelidir.

  VEHICLE MAINTENANCE
  Why is vehicle maintenance so important? The answer should be obvious. A driver spending a full day on the road needs to feel confident that his vehicle will function efficiently and safely under all driving conditions. The owner of the vehicle is interested in preventive maintenance, too. The simplest and most economical way of protecting the original investment is through preventive maintenance. Use the owners manual for a guide.
  A preventive maintenance program can not be considered good without record‑keeping. Each vehicle should have its own maintenance and repair file, including a lubrication record, an inspection and repair record, and a schedule outlining a program of periodic maintenance and inspection. If the vehicle is leased, the record should identify the contractor supplying the vehicle.
  Drivers should be responsible for knowing the mechanical condition of their vehicles. It is the driver who must assure that at the start of each trip that the vehicle is in good condition.
  Before starting off, you should check inside the vehicle and be sure the floor is free of obstructions and debris such as tools, rags or soiled clothing. You should also take a close look at the seat and seat belts to be sure they are sound.
  Start up the engine and watch the instruments—they should give a normal reading. While the engine is running, heater, defroster and windshield wipers should be checked.
  Check the emergency equipment. The fire extinguisher should be charged and operable, and there should be adequate flares or reflective devices.
  Check the headlights, body lights and reflectors outside the vehicle. The driver should be sure tires, and wheels are in good condition.

  Ekli Dosyalar: