1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Arama-kurtarma-tahliye ekibine yangın eğitimi gerekli mi?

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve uzmanist tarafından 3 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Yangın söndürme ekibine Yangın eğitimi verdirmeyi planlıyorum.Ancak Arama-Kurtarma-Tahliye ekibinede yangın eğitimi verdirmek zorundamıyız. Kararsız kaldım.Bu konuda ne yapmalıyız?
  2. saze İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33080
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Mersin Üniversitesi
    Zorunlu değilsin diye biliyorum. ancak arama, kurtarma - tahliye ekibine de konularında özel eğitim almaları gereklidir. Ekiplerde en az bir özel eğitimli çalışan bulundurulmalıdır.
  3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Selamlar,
    Kısa zamanda önce geçirdiğim denetim sonucunda şunları söyleyebilirim. Bir kere acil durum eylem planının açık anlaşılır ve detaylı olmasını istiyorlar. Acil durum eylem planı krokisi çizersen ve bunu yemekhane gibi görülebilir bir alanda ekip listesi ile yayınlarsan çok hoşlarına gidiyor. Yangın söndürme ekibinde bulunan kişilerin mutlaka eğitim sertifikalarını görmek istiyorlar. Biz firmada yangın söndürme ekibine, arama-kurtarma ekibine bu eğitimi aldırdık ve özel sertifikaları mevcut. Sertifikaları var ise bilgilerini tazelemek açısından ya bir itfaiyeci yangın eğitmeninden eğitim alın, (ki iş ticarete döküldüğü için ücretle oldukça yüksek, işveren sıkıntı yaratabilir) ya da isg eğitimlerine yangın eğitimini de ekle ve talimat düzenleyip imzalat.
    Özel eğitim veren kurumlarda gelince hiç bir şey anlatmıyorlar ki, anlatan olsa da üretim nedeniyle süre kısıtlı uzun uzun eğitim mümkün olmuyor. Eğitim işleri zor kolay gelsin.
  4. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki yangın ekibindeki bir kişiyi arama-kurtarma ekibinde de gösterebilir miyiz? Firmamızın sayısı yaklaşık 500 kişi. Her ekipte farklı kişiler olduğunda sayı bir hayli fazla oluyor ve ekibin koordinasyonu daha zor oluyor.
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    500 kişi içinden yangın ekibi ve arama kurtarma ekibi için ayrı ayrı kişiler seçmelisiniz. Ben bunları seçerken uzun süreli çalışmışlığı olan, aklı başında kişileri yani genellikle ustabaşı, postabaşı olan kişileri seçtim. Her ekipten en az 5 kişi olsun ki çalışan sayınız fazla, daha fazla da olabilir. Binaların yangından korunma yönetmeliğinde ekiplere göre en az kaç kişi olması gerektiği yazmaktadır. Fazla kişi olması her zaman iyidir.
  6. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Acil durumlar hakkındaki yönetmeliğe göre her ekipten 5 kişi seçersem az kalıyor.Tehlikeli sınıfta yer aldığımız için her 40 kişi için bir kişi seçmemiz gerekiyor.Yani en az 13 kişi olması gerekiyor söndürme ve arama-kurtarma ekibinin her birinde.
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben bu şekilde düzenlemiştim. ilk yardımda 7 kişi yangınla mücadelede 8 kişi arama kurtarma ekibinde 8 kişi vardı. Arama kurtarma, ilkyardım, haberleşme, sayım sorumlusu olarak böldüm. Bunların bütününü arama kurtarma tahliye ekibi olarak düşünüyorum.

Ekli Dosyalar: