1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Arkadaşlar boş tüp patlar mı? patlarsa nasıl patlar?

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Mesut Karakuş tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Boş tüpün patlaması için için ateşleme kaynağı lazım. Patlama üçgenine göre:

  Oksijen-Yakıt-Ateşleme enerjisi burada üçgen tamamlanmamıştır. Taki başı boş forklift şoförünün tüpe çatal ucu ile çarpması durumunda. Bu durumda ne olur.

  Gaz karışımı patlar dolu tankerler boş tankerlere nazaran daha tehlikelidir.

  Aynı şekilde boş yağ veya benzin varilleri içinde geçerlidir.
 2. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar, bahsettiğim tüpün vaziyeti... Güneş altında ve yatık

  2013-11-06 15.03.52 (640x480).jpg
 3. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şuan Boş tüpün içinde genleşme olsada patlayacak kadar basınç oluşturmaz. Fakat tüpün içinde hava+gaz patlayıcı karışım mevcuttur. Eğer tüpü bir şekilde delersen patlar.

  Dolu tüpü güneşte bekletirsen tüpüm içindeki sıvı gazın gaz fazına geçmesini arttırısın buda tüpüm fiziksel olarak patlamasına neden olur. bu tüpleri gölge bir yere ve çevresel darbelerden etkilenemyecek yerde depolaman lazım. Zaten tüpün korumaları yok. Telerlekli araba içinde koruma düzenekte kullanman lazım..
 4. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kemal Bey, şantiye alanında sıcaktan etkilenmesini nasıl önleyebiliriz bir fikriniz var mı, netice itibari ile bu tüpler sürekli yer değiştirecek?
 5. Kemal Atlıtürk Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  4 kalas + 1 Seffaf olmayan bıranda al. 4 kalası yere çak üzerine bırandayı ger. Sonra Tüpleri raha taşınması için tekerlekli araba al tüpleri sağlam şekilde. ona montaj yaptır. Tüpler şalöme için kullanılıyorsa. hotumlarınıda o tekerleli araca monte ettir. Yapmış olduğun çadırın üzerinede aşağıdakine benzer Resim koy.
 6. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Belki de uzun hortum kullanılarak tüpleri portatif çadır içine aldırabiliriz. Peki bir şey söylicem ben bunu uyarı yazısı ile işverene bildirsem ama işveren yapmazsa onaylı deftere yazsam ve işveren yine yapmazsa ve sonrasında tüp patlarsa, asli olarak sorumlu olur muyum?
 7. Brolin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  buradan propan tüpü gibi geldi . tüpün işletme ve test basıncına bakın,
  sonuç itibari ile dikişli bir tüpten bahsediyoruz. bu tüpler çelik çekme tüpler kadar dayanıklı değildir. test ve işletme basınçları düşüktür.
  Tüplerin yatık olmaması tamamen fizik kuralları birim yüzeye düşen kuvvetten dolayıdır.
  güneş altında da sıcaklık artacagı için bırakmamak gereklidir.
  ayrıca bir kaç tüp cinsinde patlama diski veya emniyet ventili bulunur. örn. asetilen , karbondioksit

  son olarak boş tüpler ventili kapalı olduğu takdirde ve ısı kaynağına (güneş değil ) maruz kalmadan kolay kolay patlamaz!