1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Artık şehir plancıları da isg uzmanı olabilecek

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Murat Kural tarafından 16 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  http://www.memurlar.net/haber/362533/ yakında iibf mezunlarıda isg uzmanı olabilir derseler hiç şaşırmam...:)
  [​IMG]
  Ak Partili 53 milletvekili tarafından verilenkanun teklifinin Mecliste kabul edilmesi halinde "iç mimar, şehir plancısı, şehir ve bölgeplancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, endüstriyel tasarımcı, peyzaj mimarı" gibi unvanlara sahp meslek mensupları da işgüvenliği uzmanı olabilecek.
  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİBAŞKANLIĞINA
  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'ndaDeğişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifimgerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
  MADDE 1- 20/6/2012 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 3 üncü maddesinin birincifıkrasının (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:
  "f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş,iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunlarını veya teknik elemanı,"
  MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
  GENEL GEREKÇE
  20/6/2012 tarihinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 3. Maddesi birinci fıkrasının (f) bendindeyer alan "iş güvenliği uzmanı" tanımının aynı fakültelerden benzer eğitimleri alarak mezun olmalarınarağmen, bu meslek mensuplarını kapsamakta, bazılarını dışarda bırakmaktadır. Esasen mevcutdüzenleme "mühendis, mimar veya teknik elemanı" kapsadığı hükme bağlanmıştır. Esasen burada kastedilen bütün mühendislik, mimarlık veya mühendislik-mimarlık fakültesi mezunlarıdır. Ancak mevcut tanım, yazım şekli itibariyle bu genel anlamı yansıtmamaktadır. Mesela iç mimar, şehir plancısı, şehirve bölge plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, endüstriyel tasarımcı, peyzaj mimarı gibiUnvanlara sahip meslek mensupları dışarıda bırakılmaktadır. Bu durum sık sık yargıya taşınmakta, farklı yargı kararlarıyla belirsizlik artmaktadır. Bu nedenle, eşitlik ilkesine aykırı olan ve mağduriyete yol açan bu hükmün değerlendirilmesi ve kastedilen kapsayıcılığı haiz bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir.
  MADDE GEREKÇELERİ
  MADDE 1: Maddede iş güvenliği uzmanlığı tanımı kapsamında mühendis, mimar veya teknik elemanlar sayılırken, adı geçeiı meslek mensuplarıyla aynı fakülteden mezun olan iç mimar, şehir plancısı, şehir ve bölge plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, endüstriyel tasarımcı, peyzaj mimarı gibi unvanlara sahip meslek mensupları dışarıda bırakılmaktadır. Düzenleme ile söz konusu eşitsizlik giderilmektedir.
  MADDE 2: Yürürlük maddesidir.
  MADDE 3: Yürütme maddesidir.

  İŞ SAĞLIĞI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILAN FIKRANIN ESKİ HALİ
  f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,
  [​IMG]
  Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. "www.memurlar.net" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©
 2. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu işinde bi yerde tadının kaçacagı belliydi, çekocular ıktısatcılar ısletmecıler falanda olur yakında
 3. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bunlar kaş yaparken göz çıkaracaklar gibi bi his var içimde...
 4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Sıkıntı yok zaten müfettişler ceza kesme psikolojisi ile geliyormuş. Söylentilere göre kestikleri cezalardan pirim falan alıyorlarmış. Devlete para lazım kısaca... Bu işi kimin yaptığı önemli değil. Devletin kasasına girecek para önemli :rolleyes:
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman