1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Artık tuz bile kokmaktadır

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 14 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    KAYSERİ’DEKİ İŞ “KAZASI”
    ARTIK TUZ BİLE KOKMAKTADIR

Yayına Giriş Tarihi: 13.06.2014 Güncellenme Zamanı: 13.06.2014 17:12:33 Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun, Kayseri’de meydana gelen iş kazasıyla ilgili yaptığı basın açıklaması. 13 Haziran 2014

Kayseri`deki iş "kazası"

Artık tuz bile kokmaktadır Kayseri`nin Melikgazi ilçesindeki bir inşaatın denetlenmesi sırasında meydana gelen kazada inşaat mühendisi üyemiz Naci Ayvalıoğlu`nu ve inşaat çalışanı Baki Güneş`i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Olayın sıradan bir "iş kazası" olmadığı açıktır. Çünkü, "kazada" yaşamını yitiren meslektaşımız, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınıp alınmadığını kontrol etmek amacıyla yapılan denetleme sırasında yaşamını yitirdi. İnşaat iskelesinin, iş güvenliğinin temel şartlarına sahip olmadığı kontrol sırasında vahim bir olayla ortaya çıktı. Bu olayın izahı nettir: Artık "tuz bile kokmaya" başlamıştır. İnşaatı denetlemek için Ankara`dan Kayseri`ye giden iş müfettişi meslektaşımız eğer iş kazasına kurban gidiyorsa, ortada ciddi bir sorun var demektir. Bu olay, inşaat işkolunda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin ne kadar yetersiz, sektörün ne kadar denetimsiz olduğunu gözler önüne sermekle kalmamış, bırakalım çalışanları, denetçilerin bile can güvenliğinin olmadığını ve dolayısıyla sisteminin bir bütün olarak sorgulanması gerektiğini açığa çıkarmıştır. İnşaat Mühendisleri Odası olarak her zeminde işçi sağlığı ve iş güvenliği sorununa dikkat çekiyor, özellikle inşaat işkolundaki kazaların nedenlerini üzerinde hassasiyetle durmaya çalışıyor ve çözüm önerilerini kamuoyuyla paylaşıyoruz. Açıkçası; inşaatlarda iş güvenliğinin temel kabullerinin uygulanmadığı, özellikle alt işveren kullanılmasının denetimsizliği ve dolayısıyla iş kazalarını tetiklediği, denetimin özünde bir kamu hizmeti olarak kabul edilmesi gerektiği, kamu idaresinin denetim işlevini yerine getirmediği, denetim elemanlarının sayıca yetersiz olduğu gibi temel sorunlarla ilgili görüşlerimizi defalarca dile getirdik. Ancak Kayseri`de yaşanan "kaza" konuya dair bütün söylenenleri anlamsız kılacak bir vahametle karşı karşıya olduğumuzu göstermiştir. Bu olay neticesinde, inşaat işkolunun önemli bileşenlerinden olan İnşaat Mühendisleri Odası`nın görüş ve önerileri dikkate alınacak ve ihtiyaç duyulan düzenlemeler yapılacak mıdır yoksa olayın sıcaklığı geçer geçmez aynı vurdumduymazlık devam edecek midir?
    Şimdiye kadarki uyarılarımızı duymazdan gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`nın, kendi çalışanının iş kazasında yaşamını yitirmesi karşısında ne tavır alacağı merak konusudur.

İnşaat Mühendisleri OdasıYönetim Kurulu

http://www.imo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8715&tipi=17&sube=0#.U5v9XZR_uE5
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bakanlığın bu konu hakkında konuşup bahane üretmesi için 3-4 gün geçmesi gerekmektedir.
    Hoş aslına bakarsanız denetleme için giden arkadaşın da yapabileceği birşey yoktu ki.
    Bakanlığa kızılabilecek tek şey, iş verenin vurdumduymazlığına ön ayak olması denilebilir. ( 2014 yılı rehberlik yılı olacak, ceza kesilmeyecek ) iş veren bundan cesaretle uyarı almayı planlayıp hareket etmediyse bakanlık ciddi sorumluluk altında olacaktır. Yoksa kimse de bile bile Lades olmak istemez sanırım. Olan 29 yaşındaki genç kardeşimize oldu.
    Allah rahmet eylesin.
  3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Arkadaşlar, diğer sektörlerde olduğu gibi bu 6331 den bir halt olmaz. Kilit noktaları düzenleyen bir kaç cümle değişikliği-ilavesi mevzuatta yapılmadıktan sonra bu haberleri sürekli alacağız. Buna yanaşmıyorlar.
    Ben kendi adıma inşaat mühendisi olarak bu konuda nasıl bir öneride bulunabilirim diye düşündüm ve yapı denetim kanunu da inceledim. Yapı denetim kanunda yapı denetim şirketlerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden şantiyede önemli eksikler varsa bölge müdürlüğüne yaptırımda bulunmaları şartı var ve bununla birlikte bildirimde bulunmadıkları takdirde kapatılma cezaları var. Ama bu kanunda sorumlu olan çevre ve şehircilik bakanlığı bu konuda hiç sıkıştırma yapmıyor. Şimdiye kadar bu bakanlık inşaatlardaki diğer uygunsuzluklar dolayısı çok yapı denetim şirketi kapatmışken, iş güvenliği uygunsuzluğu yüzünden kapattığı hiç yapı denetim şirketi yok gibi nerdeyse. Kendilerine bimerden yazı yazdım, yazımda 2011-2012 yılında SGK kayıtlarına girmiş yaklaşık 500 kaza varken, kendilerinin iş güvenliği nedeni ile kaç tane kapatma yaptıklarını sordum. Gelen cevapta bu sayının 61 olduğunu yazdılar. (Bu 61 rakamına başka uygunsuzluklarda dahil, sadece iş güvenliği yönünden kapatılan yoktur diye tahmin ediyorum.) Şimdi sırada bu bilgileri Cumhurbaşkanlığı, TBMM Soma komisyonuna, vb. yazarak, yapı denetim şirketlerinin iş güvenliğini sağlamayan inşaatlarda, inşaatın durdurmaları gerektiğini yazacağım.
    Şu mevcut halde çalışma bakanlığının içindeki azıcık teftiş kadrosuyla inşaatlarda bu iş olmuyor. Ama her ilde sayıları fazla olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teşkilatının kadrolarının bu konuya özen göstermesiyle bu işte çok önemli bir ilerleme kaydolur diye düşünüyorum.
    Mevcut durum ortada.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Murat bey.
    Guzel bir calisma yapmissiniz.
    Diger sehirlerdeki arkadaslarimizin da ayni baskiyi ilgili kamu kurumlarina yapmasi ile olusacak sivil toplum kurulusu gibi uygulayarak bir etki saglayabilecegimizi dusunuyorum.
    Bu konuyu konyaya gelince goruselim insallah.
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İnşaallah. Her sene inşaatlarda giden 300 canın ne kadarını kurtarabilirsek kardır.
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sadece insaat demesek. Denizciligi de ekleyelim mi?
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Tabi ekleyebiliriz. İnşaat sektöründe bize yardımcı olacak yapı denetim kanunu var. Denizcilik içinde benzer bir kanun varsa neden olmasın. Hatta maden vs. tüm sektörlerde benzer mantıkla olabilir. Eğer destekleyen bir kanunları varsa.