1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Artvin hopa orhun motorlu taşıtlar sürücü kursu acil durum plan ve yangın tahliye planı

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Hüseyin Çitçi tarafından 17 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
 2. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firmaların bilgilerini böyle paylaşmanız doğru mu? En azından işletme ismini gizleseniz...
 3. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Nur hanım,
  firmaların bazıları çalışmalarını ISO standartlarında hazırlatabildikleri için özellikle yayınlanmasını isterler.
  bazı firmalarla gizlilik sözleşmesi sebebiyle referans listemde dahi isimleri ve çalışmaları geçmez.
  bu paylaşımlar sayesinde okullar kurslar firmalar birbirlerini arayarak referans alabilmekte, yapılmış çalışmaları örnek alabilmekte, daha iyisini hazırlayabilmek için çaba içerisindeler.
  bu paylaşımların etik olmayan, gizli olan, ayıplı olan, yanlış olan , yanıltıcı aldatıcı olan bir yönleri olmadığı için çok şükür.
  hazırlanan tüm planlar, mekanda çalışan ve o anda orada bulunan kişilerin faydalanabilmeleri için en merkezi dağıtım noktalarına standartlar dahilinde olabildiğince büyük hazırlanarak asılmaktadır. "Tüm kişilerin dikkatine" hazırlanmış bir çalışmanın paylaşılmasının yanlış olduğunu düşünmeniz beni gerçekten şaşırttı.

  bu kurumların her birisini iş güvenliği tedbirlerini, gerçekten benimseyerek ve önemseyerek en iyi şekilde uygulamaya çalıştıkları için tebrik etmek ve herkese örnek olmasını dilemek gerekir.

  umarım , ISO standartlarında olmayan, internetten kopyala yapıştır yöntemiyle hazırlanmış, başkalarının çalışmalarını kendi çalışmaları gibi gösteren, telif kapsamında olduğu halde "kopyalayıp kullanın arkadaşlar" paylaşımlarına uyarılarınızı yazarsınız.
 4. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Gizlilik sözleşmesi imzaladığınız firmalarınızın düşüncesinde olduğumdan bu paylaşımlarınız dikkatimi çekti. Yayınlamış olduklarınız izin verdiyse saygıyla karşılarım, sonuçta bunun içerisinde yangın ekiplerinin görevleri gibi genel bilgiler değil, işletmenin planını içeren özel bilgiler mevcut...
 5. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Siz bazı kavramları karıştırıyorsunuz. Yedek anahtarlar, ISO standartları gereği duvarda işaretlenir, kamuya açık olarak asılan tahliye planında gösterilmez. bu gizli bir bilgidir.
  Gizlilik sözleşmesi genel kapsamlıdır. (bazı kurumlar çok dar anlamlar için kullanmaktadır) Hem gizli diyeceksiniz hem de herkesin göreceği yere asacaksınız :)
  Tahliye planı, yerleşim planı gibi birçok detay ve isimden yoksun hazırlanmasının bir sebebi de budur.

  o anda orada bulunan kişi, çalışan, ziyaretçi hangi sıfatla olursa olsun, plan ve işaret levhalarıyla en kısa sürede çıkışı veya alternatifleri bulmasına hizmet etmek için hazırlanmış bir çalışmadır.

  Planları ve uyarı levhalarını hazırlayan bizler çoğu zaman, kurumun her noktasına fiili olarak bakar inceleriz. Bu noktada gizlilik, özel, telif vb nitelikli birçok bilginin açık edilmesi, başkalarıyla paylaşımı doğru değildir. bu sözleşme ile bunların 3. şahıslara paylaşımı cezai yaptırımlar getirir.

  Kamuya kapalı veya özel izinle girilen yerlerinde çalışmalarını yürüttüm. Kendi çalışanları arasında girilemeyen, yetki sınırlaması olan yerlerde mevcuttur. Bu planların uygulama esasları 2 kademeli olarak çözülür. bu kurumların çalışma esasları sözleşmelerle net belirlendiği gibi bazıları sözleşme gereksinimi olmaksızın kanun ve yönetmeliklerle bellidir.

  Bazı firmalar, çok özel çok gizli vb nitelemelerde bulunurlar, herkes bu kuruma girmez derler, tahliye planlarını şirket bünyesinde merkezi giriş çıkış noktasına asarlar, çiçekçi, kurye, büfeci, tüpçü, sucu herkeste buraya girer çıkar. Bu biraz komedidir :)

  umarım tahliye planının neden kamuya açık olması gerektiğini, gizli hiç bir niteliği olmadığını, olmaması gerektiğini , gizlilik sözleşmesinin kapsamını izah edebilmişimdir.
 6. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Size güzel çalışmalar, hayatta başarılar... Başarılarınızın devamı dileğiyle...