1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Asıl işveren alt işveren sözleşmeleri,hükümleri ve uygulamaları hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Şevket Temelli tarafından 10 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Şevket Temelli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98603
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Çalıştığım bir firmanın sigorta kaydı inşaat ve haliyle çok tehlikeli grupta.Çalışan sayısı 5 ve bunlar güvenlikçi , sorumlu yönetici 2 kişi ,temizlikçi ve vasıfsız bir çalışandan oluşuyor.Bizimle çalışan bu firma kendi arsasına başka bir müteahhit firmaya(inşaat firması) inşaat yaptırıyor.Kendi aralarında bir sözleşme yapmışlar ve o sözleşmede; işveren bizim firma yüklenici diğer firma.Burada asıl işveren alt işveren durumu olmayacağını düşünüyorum.Bu durumda bizim ve çalıştığımız firmanın yükümlülükleri hakkında fikirlerinizi rica ediyorum.
  2. HASAN YAVAS İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34195
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Alt işveren ve asıl işveren arasında her ne kadar sözleşmesel bir ilişki bulunmasa bile alt işverenin işçilerinin asıl işverenin işyerinde yaptıkları iş asıl işverenin işidir ve bu konuda en çok menfaati bulunan kişi asıl işverendir. Ayrıca her ne kadar alt işverenin iş yaptığı asıl işverenin işyeri alt işveren açısından ayrı bir işyeri olarak değerlendirilse de işyerinin fiziken ve hukuken asıl sorumlusu asıl işverendir.
  3. Şevket Temelli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98603
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Burada asıl işveren /alt işveren ilişkisi varmıdır? Çalıştığımız firma inşaat yapmıyor başka firmaya yaptırıyor.Asıl işin tamamı alt işverene verilemez , yan işler ve teknolojik olarak uzmanlık gerektiren işler alt işverene veriliyor.Buradaysa bizim firma başka firmaya yaptırıyor ve inşaatta hiçbir çalışanı yok.
  4. reha demirel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aranızdaki sözleşme,anahtar teslim sözleşme ise ve iş güvenliğini taşeron firma üstlenir ibaresi varsa siz 5 kişiden sorumlusunuz.
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    İşletmenin kendi faaliyet alanı dışında yapılan Anahtar teslimi işler "eser sözleşmesi " kapsamındadır
  6. Şevket Temelli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98603
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ersin bey,

İş güvenliği açısından düşündüğümüzde biz kendi firmamızın (işveren) iş sağlığı ve güvenliğinden , yüklenici konumundaki inşaat firmasından da kendi çalıştığı OSGB sorumlu olur diye düşünüyorum.Katılır mısınız?
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    evet,fakat hiçbir şekilde bu anahtar teslim iş yapılırken sizin işletmeniz ve eklentilerinizde hiçbir çalışma ,faaliyetleri olmamalı
  8. Şevket Temelli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98603
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İnşaatın yanındaki geçici ofiste inşaatı takip ve daire satışı yapıyorlar , inşaat faliyetinde çalışan personelleri yok zaten.
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  9. azize kalmac İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,
    Üretim yapan bir firmada tesisin bir kısmında yenileme yapıyoruz, eski prosesin yıkımı için bir firma ile anlaşma yapıldı. Anlaşma yaptığımız bu firma alt işveren konumunda mıdır? Alt İşverenlik Yönetmeliğine baktığımızda;
    a) Alt işveren: Bir işverenden, işyerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan, bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran gerçek veya tüzel kişiyi yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşları,
    şeklinde tanımlanmış. Yapılacak olan sadece yıkım işlemi olduğu için buna yardımcı iş diyebiliriz diye düşünüyorum, fakat yardımcı iş tanımı:
    ğ) Yardımcı iş: İşyerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin olmakla beraber doğrudan üretim organizasyonu içerisinde yer almayan, üretimin zorunlu bir unsuru olmayan ancak asıl iş devam ettikçe devam eden ve asıl işe bağımlı olan işi,
    olarak belirtilmiş. Bu durumda firma yıkımı yapacak ve gidecek yani asıl iş devam ettiği sürece bizle beraber devam etmeyecek. Bu durumda asıl işveren- alt işveren olarak sözleşme yapmamız gerekmekte midir?
    İş Kanunu ve Alt İşverenlik Yönetmeliği'ni incelediğimde asıl işverenin herhangi bir yükümlülüğünün olmadığını sadece alt işverenin bölge müdürlüğüne bildirim yapma zorunluluğu olduğunu gördüm. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olur musunuz?
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence olaya işyeri bazında bakmak lazım. Eğer siz bu inşaatın müteahhitti olarak gözüküyor iseniz, başkasına yaptırıyor olsanız da orası sizin işyeriniz sayılır.
  11. Şevket Temelli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98603
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Müteahhitlik işini bizim firma değil yüklenici firma yapıyor Samet bey.Bizim firma sorumlusu daire satışı yada bağlantısı yapıyor .Burada asıl işveren alt işverenlik durumuna uyan bir da yok
  12. Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konu Borçlar Kanunu'nda iki yerde geçer ve birbirinden çok net çizgilerle ayrılan konular değil.
    Birincisi hizmet sözleşmesi: Borçlar Kanunu 393. Madde de açıklanan husus için
    A. Tanımı
    MADDE 393- Hizmet sözleşmesi, işçinin işverene bağımlı olarak belirli veya belirli olmayan süreyle işgörmeyi ve
    işverenin de ona zamana veya yapılan işe göre ücret ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.
    İşçinin işverene bir hizmeti kısmi süreli olarak düzenli biçimde yerine getirmeyi üstlendiği sözleşmeler de hizmet
    sözleşmesidir.
    tanımı yapılır. Ayrıca Hizmet Sözleşmelerinde hizmeti alan işveren, 6331'deki gibi işçinin bütün iş sağlığı ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. (Madde:417)

İkincisi Eser Sözleşmesi:Bu da gene Borçlar Kanunu'nda 470. maddede açıklanan husus için
    A. Tanımı
    MADDE 470- Eser sözleşmesi, yüklenicinin bir eser meydana getirmeyi, işsahibinin de bunun karşılığında bir bedel
    ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.
    tanımı yapılır.
    Yani burada yıkım işini yapacak olan inşaat firması ile yapılması gereken asıl işveren - alt işveren sözleşmesi değil Eser Sözleşmesi yapılmasıdır. Burada da iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin eseri yaptıran kişiye ait olduğuna dair bir madde bulunmamaktadır. Yalnız küçük bir nüans farkı var, eseri meydana getirecek kişi, malzemelerini de kendisi getirmelidir. Yani işi alan kişi kendi çalışanları ile alakalı olarak her türlü güvenlik önlemini kendisi sağlamak zorundadır.

Not: Size tavsiyem işi alan firmanın hiç bir personelini, tesisin diğer bölümlerine sokmayın.
  13. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  14. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mete kardeşimin affına sığınarak; "Yani işi alan kişi kendi çalışanları ile alakalı olarak her türlü güvenlik önlemini kendisi sağlamak zorundadır.Not: Size tavsiyem işi alan firmanın hiç bir personelini, tesisin diğer bölümlerine sokmayın"

Bu bakış açısı İSG mevzuatının ruhuna aykırı, üzerinde biraz daha kafa yorulmalı gibi geliyor bana.

Basit tadilat (elektrik tesisatı, su veya ısıtma soğutma tesisatı, basit dekoratif amaçlı inşaat tadilatları gibi) işleri için işyerine gelen bir kişi veya bir ekibe İGU nın hukuki verilerle bakışı için eser sözleşmesidir, (zaten tesisin içinde olan bu kişi veya kişiler için) tesisin diğer bölümlerine sokmayın gibi ifadelerin biraz hukuki anlamda desteklenmesi gerektiği kanısındayım.

Ya da mevzuat (6331-5510-6098-4857 ) ve yargı kararları bu tür bir iş ilişkisini görmemiş mi diyeceğiz.

İlgi duyan, bu konuda fikri ve deneyimi olan arkadaşlar düşüncelerini ve varsa yaşanmışlıklarını paylaşırlarsa gerçekten birçoğumuz için öğretici ve yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum.
  15. Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Estağfurullah Ali Bey sonuçta burada beyin fırtınası yapıyoruz. Herkes düşüncesini paylaşsın ki ilerleme kaydedelim:)
    Hizmet alım sözleşmeleri ile eser sözleşmeleri(istisna akdi) her ne kadar tanım olarak belirli çizgilerle ayrılmış olarak görünse de bir çok yargıtay kararında dahi ders gibi tekrar tekrar açıklamak gereği hissedilmektedir. Aşağıdaki linklerden bir kaç hizmet sözleşmesi-eser sözleşmesi(istisna akdi) ayrımları yapılmış kararlar görülebilir.

https://emsal.yargitay.gov.tr/VeriB...ranan=istisna akdi&dokumanTuru=YARGITAYKARARI

https://emsal.yargitay.gov.tr/VeriB...ranan=istisna akdi&dokumanTuru=YARGITAYKARARI

Dediğim gibi her olay kendi özelinde tartışılması gerekiyor. @azize kalmac 'ın olayında üretim yapan bir firmanın, bir inşaat firması ile tesisin belli bir bölümünde eski prosesin yıkımı için anlaşma yapıldığından behsettiği için "tesisin diğer bölümlerine sokmamanızı tavsiye ederim" demiştim:)

Sizin dediğiniz gibi basit tamirat ve tadilat işleri yaptırmak eser sözleşmesi olarak değerlendirilebilir fakat eser sözleşmesinde, hizmet sözleşmesindeki gibi işi veren kişinin gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almakla yükümlüdür diye bir ifade geçmez.
    Dediğiniz gibi birebir bu tarz deneyimi olanlar varsa paylaşıldıkça daha rahat anlaşlıabilir.
  16. Şevket Temelli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98603
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tekrar merhaba,

Bugün bizdeki durumun Eser Sözleşmesine girmediğini tesbit ettim.Şöyle ki; Öncelikle bizim işletmenin faaliyet konusu farklı değil yine inşaat (sicil kaydı olarak)
    Ayrıca yüklenici konumundaki müteahhit firmaya yaptığı sözleşme anahtar teslimi değil ince işler olarak yapılmış, ayrıca asansör , kaba işler de farklı sözleşmelerle yapılmış.
    Mevcut şartlarda sanırım artık eser sözleşmesinden bahsedemeyiz.Şu hade İş güvenliği hizmetleri açısından nasıl bir yol izlemeliyiz?
  17. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence kim olursa olsun işverene ait bir iş yerine gelen ve işverenin kendi personeli olmayan tüm kişiler o işverenin genel kontrolü altında olmalı ve bu amaçla da tamir-tadil prosedürleri geliştirilerek isg açısından alt işverende olduğu gibi sözleşme yapılmalı. Evet zorluklarını tahmin edebiliyorum ama iş kazası sonrasında başımıza gelebilecek zorluklara göre değerlendirmek gerekiyor.Birde 23/04/2015 tarihli resmi gazetede 6331/8 de değişiklik yapılmış ve neredeyse tamamen İGU işverenin rehberi haline sokulmuş bu bir yönden iyi fakat tesbit ve özellikle öneri noktasında konumuz açısından bakıldığında çok daha öne çıkıyor.
    Kafama takılan bir konuda
    Asıl işveren alt işverene ve çalışanlarına idari ceza uygulayabilir mi.Uygulama yöntemi sizce nasıl olmalı.
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet verebilir..Bunu hem sözleşme,prosedür hemde yönerge ile tebliğ etmeli ve imzaya sunmalıdır.Özellik İş sözleşmesi hükümlerine ve kanun mevzuat içeriğine paralel olarak yapmalı.
  19. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Alt işveren işçileri için:
    4857/38 Ücret kesme cezası:
    İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.
    İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Alt İşveren için: Kendisi de bir işverendir ve sözleşmeyle bağlıdır.İşverenlerin yükümlülükleri yerine getirmemelerinin yaptırımı 6331/26 ve 4857/98-108. maddelerinde düzenlenmiştir. 6331 ve 4857 sayılı kanunlarda belirlenmiştir ve her yıl için yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanır.23/04/2015 torba kanunla da sanırım %200 'e varan oranlarda yeni bir artış oldu.

Cezalar hayati tehlike arz eden noksanların bulunması halinde noksanlar giderilinceye kadar işin bir bölümünü durdurma veya kapatma şeklinde veya idari para cezaları şeklinde uygulanır. İdari para cezaları 6331 sayılı kanuna göre gerekçesi belirtilmek suretiyle İş Kurumu İl Müdürlüğünce verilir. 4857 sayılı kanuna göre de yine gerekçesi belirtilmek suretiyle (101 ve 106. Maddeler İş Kurumu İl Müdülüklerince) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüklerince verilir.

Asıl işveren alt işverene uyarı yazabilir, şikayet edebilir ama ceza kesemez diye düşünüyorum. Sözleşmeye mali yaptırım şartı koyarak da böyle durumlarda sözleşmeyi fes edebilir.Tabi benim düşüncem aksi için ben bir hukuki düzenleme göremedim. Varsa uyarın lütfen.

Yukarıda ilk sorduğum soru konusunda arkadaşların cevapları elbette değerli ancak konu benim kafamda tam olarak oturmadı.Biraz daha tartışılmalı gibi geliyor.Siz ne dersiniz.