1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin bulunduğu işyerlerinde risk değerlendirmesi

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Birden fazla işveren olması durumunda risk değerlendirmesi çalışmaları

  MADDE 14 –
  (1) Aynı çalışma alanını birden fazla işverenin paylaşması durumunda, yürütülen işler için diğer işverenlerin yürüttüğü işler de göz önünde bulundurularak ayrı ayrı risk değerlendirmesi gerçekleştirilir. İşverenler, risk değerlendirmesi çalışmalarını, koordinasyon içinde yürütür, birbirlerini ve çalışan temsilcilerini tespit edilen riskler konusunda bilgilendirir.
  (2) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanları, sanayi bölgeleri veya siteleri gibi yerlerde, işyerlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilen risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu yönetim tarafından yürütülür. Yönetim; bu koordinasyonun yürütümünde, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için ilgili işverenleri uyarır. Bu uyarılara uymayan işverenleri Bakanlığa bildirir.

  Asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin bulunduğu işyerlerinde risk değerlendirmesi

  MADDE 15 –
  (1) Bir işyerinde bir veya daha fazla alt işveren bulunması halinde:
  a) Her alt işveren yürüttükleri işlerle ilgili olarak, bu Yönetmelik hükümleri uyarınca gerekli risk değerlendirmesi çalışmalarını yapar veya yaptırır.
  b) Alt işverenlerin risk değerlendirmesi çalışmaları konusunda asıl işverenin sorumluluk alanları ile ilgili ihtiyaç duydukları bilgi ve belgeler asıl işverence sağlanır.
  c) Asıl işveren, alt işverenlerce yürütülen risk değerlendirmesi çalışmalarını denetler ve bu konudaki çalışmaları koordine eder.
  (2) Alt işverenler hazırladıkları risk değerlendirmesinin bir nüshasını asıl işverene verir. Asıl işveren; bu risk değerlendirmesi çalışmalarını kendi çalışmasıyla bütünleştirerek, risk kontrol tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (İlgili Konu)
 2. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43669
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  Organize Sanayi Bölgesi olarak Bölge Müdürlüğünde 11 kişi çalışmakta, Atık toplama hizmeti, elektrik hatları bakım onarım hizmeti ve doğalgaz hatları bakım onarım hizmeti ise diğer firmalardan hizmet satın alma usülü ile stın alınmaktadır. Bölge Müdürlüğü olarak izlememiz gereken prosedür nedir? Bilgi verir misiniz?
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Herbiri farklı faaliyet alanı ve hizmet satın alınan iş ve işyerleri için ayrı ayrı risk analizlerinin ana firma ile eş güdümlü olarak ve de risk değerlendirme yönetmeliği çerçevesinde yapılması gerekmektedir.ayrıca yine faaliyet alanları farklı bu işyerleri içn yine acil durum faaliyetleri iş giriş oryantasyon eğitimleri ve diğer iş güvenliği faaliyetlerin yapılması gerekmektedir.

  ana merkez müdürlüğü tek başına ele alınmalı ve tüm iş güvenliği çalışmalarınında yapılması gerekmektedir.

  kolay gelsin.
 4. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43669
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Erkan Bey Teşekkür ederim.
 5. segül gül İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  parça başı iş için sözleşme yapılan firmadan ,işveren olarak iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereği hangi belgeleri talep etmeliyiz? bununla ilgili detaylı açıklamayı nerden bulabilim?
 6. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  öncelikle sigortaları var mı ? işe giriş raporları, çalışma talimatları, iş güvenliği eğitimleri.İş güvenliği ve iş yeri hekimiyle yaptıkları sözleşmeler. Risk değerlendirme ve acil durum eylem planlarıda gerekli öyle çok süreli kalmıyorlarsa yaptırmanız zor olacaktır muhakkak.Ama sürekli çalışıyorlarsa muhakkak yaptırın derim.
 7. segül gül İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  parça başı üzerine çalışanlarda bahsettiğiniz bilgi ve belgeleri hangi çalışan sayısına göre talep edeceğim.
  (ayrı bir binada parça başı çalışıp tamamlanan işleri bize gönderiyorlar,)
 8. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  sizin sahanıza girmiyorsa bir sıkıntı yok. belge talep etmenize gerek yok.
 9. segül gül İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ama parça başıda olsa biz hizmet alıyoruz.bu noktada düşündürdü.bizim binamızda işi gerçekleştirmiyorlar,kendi işyerlerinde işlemi yapıp bize gönderiyorlar.
 10. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  hayır gerekmez şöyle düşünün sizin işiniz rent a carcılık bir benzin istasyonuyla anlaşması var sürekli benzini oradan alıyorsunuz benzin istasyonunun risk analizi gerekir mi ? gerekmez. Yada şöyle düşünün sizin parça başı iş yaptığınız tesiste bir iş kazası oldu.Diyelimki sizin parçaları çalışırken oldu. Bilirkişi kimin parçası bu diye sorar mı sizce? sorsa bile bunun bir önemi olur mu olmaz. Ama parça başı iş yapanlar sizin firmanızda olsa veya parçaları almaya gelen personel sizin firmanızda başına bişey gelse o zaman sıkıntılı olur durum.
 11. segül gül İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkür ederim Mehmet Bey.
 12. zeynep_koc İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Peki arkadaşlar inşaatta is guvenligi uzmaniyim.asansör firması inşaatta çalışıyor asansör takan firma altisveren mi yoksa belirli süreli çalışan işçi mi hangisini uygulayacagiz
 13. xekeru İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ilk olarak asıl işveren-alt işveren olma şartları nelerdir, bunu inceleyebilir daha sonrada iş yerinizdeki durumu buna uygunmudur diye karşılaştırarak kararınızı verebilirsiniz..