1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Asıl ve alt işveren ilişkilerinde çalışanların görevlendirmelerinde nelere dikkat edilmelidir?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve ranakalfa tarafından 17 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese iyi akşamlar,
    Bir konu hakkında düşüncelerinize ihtiyacım var,yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    Asıl işverenin,fabrikasında bahçıvan olarak görev yapan(altişveren çalışanının) ,bahçe işleri haricinde,arıtma tesisine sorumlu yapmışlar.
    Asıl işv-alt işveren yönetmeliğinde,alt işveren çalışanlarının sadece yardımcı işleri yapacağını belirtmiş,Asıl işi yaparsa eğer,uzmanlık gerektiği yazıyor.

Bahçıvanın kimyasallar ve arıtma ile ilgili eğitimi yok,asıl işveren kkd vermiş ama zimmet formu ile vermemiş.
    Alt işveren; bahçıvanlık haricinde arıtma tesisine de baktığını şimdi öğendi,sözleşme'de arıtma işine bakma yok dedi.

Sizce,bahçıvana,bu işi yaptırılması ne kadar doğru?
    Kimyasal ve arıtma eğitimi verip,kkd'yi zimmet formu ile verip,asıl-alt işveren sözleşmesine de bu işin yapıldığı eklenmesi olur diye düşünüyorum?
    Tavsiyeleriniz nelerdir?

İyi akşamlar
  2. Bahsettiğiniz iş asıl işin bir parçası ise alt işverene verilemez..Bahçıvanın şirketi, sizin sgk sicil numaranız altında alt işverenlik sgk sicil numarası açtırmış mı? ve sgk da açtırdığı bu sicil numarasından üzerinden mi bahçıvanın sgk' sı yatıyor? bahçıvanın işe giriş sgk bildirgesinde meslek adı ve kodu kısmında ne yazıyor?
  3. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arıtma tesisi işleri bir işverenin asli işlerinden değildir, taşerona da yaptırılabilir. Söz konusu fabrika başlı başına arıtma, geri dönüşüm, vb. işi yapan bir yer olsaydı, o zaman asli iş olurdu.

Ayrıca, arıtma tesisinde hatalı davranışlar sonucu patlama riski bulunduğundan mesleki eğitim alınması gerekmektedir.
  4. asli iş olmasa dahi bahçe düzenleme .. vb işler yapan bir firmaya o iş taşere edilebilir mi? bence edilemez.
  5. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İşte ben de o yüzden dedim, mesleki eğitim alması lazım diye yazdım. Çünkü arıtma işi, normal düz işçiye teslim edilebilecek basit bir iş değil.