1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Asansör faciasında ölen murat usta’nın ailesi 820.000 tl’lik dava açtı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 1 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Asansör faciasında ölen Murat Usta’nın ailesi 820.000 TL’lik dava açtı
  asansör-kazası.jpg

  Kazada ölen işçi Murat Usta’nın ailesi, Torunlar GYO’nun aralarında bulunduğu 3 şirket ve taşeron firma aleyhine 820.000 TL tazminat davası açtı.

  Dilekçedeki şu ifadeler dikkat çekti:

  “Bahsi geçen inşaatın bir an önce bitirilmesi için 24 saat esasına dayalı vahşice bir çalışma sistem ve temposu içinde işçiler yeteri kadar dinlendirilmemiş, uzun süreli çalıştırılmıştır”

  “Kazanın ve kusur durumunun sabit olması sebebiyle, davalıların UYAP ortamında gayrimenkul ve araç bilgilerinin sorgulanması ile adlarına kayıtlı gayrimenkul ve araçlar üzerine 3. şahıslara devirlerinin önlenmesi yönünde ihtiyati tedbir kararı verilmesini ve tatbikini saygı ile arz ve talep ederiz”

  Mecidiyeköy’deki bir rezidansta 10 işçinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili tazminat davası açıldı. Rezidans inşaatında taşeron firma Nur Yapı Dekorasyon İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti. adına çalışan ve kazada ölen işçi 28 yaşındaki Murat Usta’nın ailesi, inşaatı yapan Torunlar GYO aleyhine 820.000 TL. tazminat davası açtı. Murat Usta’nın eşi Ayşe Usta’nın da aralarında bulunduğu 5 kişi adına avukatları aracılığıyla İstanbul 4. İş Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde, Murat Usta’nın Torun Center adlı konut ve ofis inşaatında kartonpiyer işçisi olarak çalıştığı belirtilerek, 6 Eylül 2014 tarihinde meydana gelen iş kazasında Usta ile beraber 10 işçinin vefat ettiği hatırlatıldı.

  Avukatlar Erol Doğan ve Erdoğan İnan’ın sunduğu dilekçede, “Davalılardan Torunlar GYO, Torunlar Yapı ve Torunlar Gıda şirketleri oluşturdukları Torunlar GYO/Torunlar Yapı/Torunlar Gıda Proje Ortaklığı ile asıl işveren sıfatıyla, diğer davalı Nur Yapı Şirketi de alt işveren sıfatı ile işbu dava konusu tüm hak ve alacaklar yönünden müvekkillerime karşı müştereken ve müteselsilen sorumludur. Şöyle ki; asıl işveren şirketler, bahsi geçen inşaattaki işleri birçok taşeron şirket vasıtası ile yürütmekte olup; dekorasyon işleri de davalılardan Nur Yapı şirketi vasıtasıyla yürütülmüştür. Kaldı ki müvekkilim ve söz konusu inşaat projesinde çalışan tüm diğer taşeron işçileri, işin sevki idare ve yürütülmesi ile ilgili emir ve talimatları asıl işveren yetkililerinden almışlardır. Müvekkilim, davalılara ait iş yerinde 2 bin 100 TL aylık net ücret, ücrete ek olarak AGİ, yemek, servis hizmeti ve diğer sosyal haklar karşılığı çalışmıştır. Müvekkilime ilişkin işyeri ve sigorta kayıtları usulünce tutulmamış olup, sigorta primleri düşük ücret üzerinden ödenmiş, SGK’ya bildirilen ücretleri banka hesabına, bakiye kısmı ise kendisine elden ödenmiştir” denildi.

  Dilekçede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada yaptırılan bilirkişi raporu ve SGK tarafından yapılan iş kazası tahkikat raporunda, müvekkilin ve aynı kazada hayatını kaybeden diğer işçilerin kazanın meydana gelmesinde hiçbir kusurunun bulunmadığı, iş kazasının meydana gelmesinde tamamen davalıların kusurlu olduğunun tespit edildiği dile getirildi.

  “OLAYIN VAHAMETİ VE ACISI İLE DERİN BİR İZ BIRAKMIŞTIR”
  “Söz konusu kaza, işverenin iş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin yükümlülüklerine aykırı davranmasından kaynaklanmıştır” denilen dilekçede, şu ifadeler yer aldı:

  “Müteveffanın eşi Ayşe, babası Dursun, annesi Gülüşen herhangi bir işte çalışmayıp, müteveffanın desteğinden başka gelirleri bulunmamaktadır. İşbu kaza neticesinde, tek geçim kaynakları olan müteveffanın desteğinden de yoksun kalmışlardır. Davaya konu kaza, davalıların daha fazla para kazanma hırsı ile iş güvenliği yükümlülüklerini ve insan hayatını hiçe sayarak, maksimum kârı amaç edinmeleri nedeniyle meydana gelmiştir. Soruşturma dosyasında aldırılan bilirkişi raporları, soruşturma dosyası konusu tüm bilgi ve belgeler ve de özellikle aynı inşaat şantiyesinde çalışan birden fazla işçinin samimi ve yürek yakan beyanları ile de söz konusu kazanın, daha doğrusu iş cinayetinin göz göre göre işlendiği/geldiği ortadadır. Söz konusu kaza, tüm Türkiye halkının vicdanlarını sızlatmış, hafızalarına kazınmış, ortak ve derin ulusal bir elem, yas halini almıştır. Türkiye gündemini günlerce meşgul etmenin yanında, iş kazaları literatüründe de olayın vahameti ve acısı ile derin bir iz bırakmıştır.”

  “VAHŞİCE BİR ÇALIŞMA SİSTEMİ”
  İnşaatta çalışan işçilerin asansörün onarımı için defalarca işverenden talepte bulunduğu kaydedilen dilekçede, “Ölen işçilerin kaderi henüz 5 günlük çalışan olan, asansör kullanımı ile ilgili herhangi bir eğitim almamış, tecrübesiz ve vasıfsız bir operatöre teslim edilmiştir. Bahsi geçen inşaatın bir an önce bitirilmesi için 24 saat esasına dayalı vahşice bir çalışma sistem ve temposu içinde işçiler yeteri kadar dinlendirilmemiş, uzun süreli çalıştırılmıştır. Yine, soruşturma dosyası içeriği belgeler ve özellikle çalışanların tanıklığı ile de sabit olduğu üzere, şantiyede ve şantiyedeki barakalarda insanoğluna yakışmayacak şartlarda, temel ihtiyaçlarını dahi karşılamaktan uzak koşullarda barınma ve çalışma şartlarına tabii tutulmuşlardır. Davalılar, kazanın meydana gelmesine adeta davetiye çıkarmıştır” denildi.

  EŞİ 8 AYLIK HAMİLEYDİ
  Murat Usta’nın eşi Ayşe Usta’nın 8 aylık hamile olduğu belirtilen dilekçede, “Henüz 24 yaşında eşini kaybetmiş olması, çocuğunu babasız dünyaya getirecek olması, doğacak çocuğun babasız kalması, iş cinayeti dolayısıyla ruh sağlıkları onarılmayacak şekilde bozulmuş olup, yaşanan travmanın etkileri ömür boyu sürecektir” denildi.

  MALVARLIKLARINA TEDBİR TALEBİ
  Dilekçede, “Kazanın ve kusur durumunun sabit olması sebebiyle, davalıların UYAP ortamında gayrimenkul ve araç bilgilerinin sorgulanması ile adlarına kayıtlı gayrimenkul ve araçlar üzerine 3. şahıslara devirlerinin önlenmesi yönünde ihtiyati tedbir kararı verilmesini ve tatbikini saygı ile arz ve talep ederiz” denildi.

  820.000 TL TAZMİNAT TALEBİ
  Dilekçede, Murat Usta’nın eşi Ayşe Usta’nın da bulunduğu aileden 6 kişi davacı sıfatıyla yer alırken, Torunlar GYO, Torunlar Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. “asıl işveren” sıfatıyla, Nur Yapı Dekorasyon İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti. de “alt işveren” olarak davalı sıfatıyla yer aldı. 4 şirket aleyhine 820.000 TL maddi ve manevi tazminat davası açıldı. (DHA)
 2. Can Koral İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50445
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben inşaat mühendisiyim ve iş güvenliği uzmanıyım ancak mesleğimi şantiyelerde yapmıyorum tamamen farklı bir sektörde yapıyorum sırf bu nedenler yüzünden çünkü bütün taşeron firmalarında malesef yürütülen sistem budur sigortanızı asgariden gösterip maaşın kalan kısmını elden verirler , ancak bu kazadan sonra bu durum da ortaya çıktığı için o firmanın toparlanma şansı zor görünüyor keşke bütün inşaat firmaları bu şekilde takip edilse...
 3. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Türkiye'de inşaat sektörünü düzeltmenin tek çaresi her inşaatın başlamasından bitimine kadar bağımsız denetim mekanizması oluşturmaktır. Yoksa inşaat işlerinde kazaların önüne geçilemez.