1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Asansörlerin kontrolü artık tse mi yapacak ?

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve uzmanist tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar

Yeni başladığım bir firmada asansörlerin periyodik kontrollerini 2014 yılından itibaren TSE nin yaptığını öğrendim ve bunu yılda 1 kez yapıyor. Sebebini sorduğumda 2014 ten itibaren TMMOB nin bu bölgeye bakmasının yasak olduğu bölgeye sadece TSE nin bakabileceğini söylediler. Bu nasıl bir uygulama? Neden TMMOB bakamıyor. Yılda 1 yapılan kontroller yeterli midir? Aynı durumu yaşayan arkadaşlar var mı acaba?
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    akaryakıt istasyonlarında da katodik koruma topraklama raporlarını daha önce elektrik mühendisi yaparken
    şuan da TSE bunu kabul etmiyor ben yapacağım diyor
    tekelleşme gibi bir durum söz konusu olabilir.
  3. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10359
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim çalıştığım firmada da TSE yapacak diye Belediye'den yazı gelmişti.O yüzden TSE'e yaptırdım.Ama aylık bakımı asansörün kurucu firmasına yaptırıyoruz.Yıllık bakım yeterli olmuyor. Yük taşındığı için arıza yapabiliyor.Çalışanlar çoğu zaman yalnış kullanıyorlar.
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yıllık bakım yeterli olmuyor derken TSE nin yaptığı kontrolden bahsetmiyoruz dimi. yoksa ben mi yanlış anladım
  5. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10359
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TSE yıllık bakımda genel olarak bakıyor.Kaçak akım rölesi,alarmı,haberleşmesi vb. TSE'nin yaptığı bakımda asansör firmsının yapması gerekenler bunlar bunlar diyen eksiklikleri bildiriyor. Asansör firmasına TSE bunları istedi diyoruz ve onlara yaptırıyoruz. Ondan dolayı yeterli değil dedim.Aylık sürekli kontrol edilmeli. Yani TSE' ye yaptırdık diyip işimiz bitmiyor eksik buluyorlar ya da asansör firmaları eksik yapıyor.İkiside aynı yönetmeliğe bakıp yapıyorlar güya.Ama öyle olmuyor asansör firması eksik bir şeyler yapmış olabiliyor.
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yönetmeliklere göre böyle bir şey görmedim,
    ben tmmob bile değil, özel bir kuruluşa yaptırıyorum. sizi böyle kısıtlayamazlar. odaya şikayet edin onlar çözerler :)
    tamamen para kazamnak için yapılan yolsuzluklar bunlar, devlet bile olsa o işi yapana ek ödenek veriyor ya, ondan .
  7. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Konuyu açıklığa kavuşturmak adına bazı tanımların altını çizmek gerekir.

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ'nde
    (Resmi Gazete Tarihi: 25.04.2013 Sayısı:28628) adı geçen
    Periyodik Kontrol:
    İş ekipmanlarının, bu Yönetmelikte öngörülen aralıklarda ve belirtilen yöntemlere uygun olarak, yetkili kişilerce yapılan muayene, deney ve test faaliyetlerini ifade eder. Yönetmelikte asansörlerin periyodik kontrollerinin hangi sürelerde ve kimler tarafından yapılacağı yazılmıştır.

ASANSÖR BAKIM VE İŞLETME YÖNETMELİĞİ'nde
    (Resmi Gazete Tarihi: 18.11.2008 Sayısı:27058)
    Yıllık kontrol
    MADDE 10 – (1) Yapının bağlı bulunduğu Belediye veya Belediye hudutları dışındaki yapılar için Valilik veya ilgili kanunlar çerçevesinde yapı ruhsatı vermekle yetkilendirilen kurum ve kuruluşlarca, asansörün hizmete alınmasını müteakip iki yıl sonra, devamında yılda en az bir kere olmak üzere, her asansörün kontrolü yapılır...

TSE ülke genelinde belediyeler ile protokol imzalayarak birkaç yıldır Yıllık kontrol işini üstlenmiştir.
    "2014 yılında protokol imzalanan belediye sayısını 46 ilde 199'e çıkaran TSE'nin yıllık kontrol ve takip kontrollerinin sayısı 65 bin 966'a yükseldi. 2014 yılında kırmızı etiket iliştirilen asansörlerin oranı %62,64 olarak gerçekleşti. 2014 yılında yeşil etiket alan asansörlerin oranı %31,47, sarı etiket alan asansörlerin oranı ise %5,89 oldu."
    Kaynak: https://www.tse.org.tr/tr/haber/1/4859/tse-149-bin-289-asansoru-kontrol-etti.aspx

Yukarıdaki açıklamalar ışığında; konuda sözü edilen TSE'nin yaptığı Yıllık kontrol ile yine yukarıda tanımını verdiğim Periyodik Kontrol ayrı kavramlardır. Her ay/üç ayda bir vb. yapılan/yaptırılan kontroller ise bambaşka bir konudur.
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Asansörlerin yıllık periyodik muayenelerini sadece 17020 akreditasyonu almış A tipi muayene kuruluşları yapabilir.Tse ,mmo ,..... gibi.Aylık bakımları ise bakım sözleşmesi yapacağınız asansör firmaları/yetkili servisleri yapabilir
  9. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ersin Bey'e katılıyorum...Asansörün montajı bittiğinde ilk ruhsatlandırma belediyeler tarafından yapılmaktadır.Asansör servise açıldıktan sonra ayda bir olmak üzere bakımları sözleşme yapılan asansör firması tarafından yapılmaktadır.
    Periyodik kontrolleri ise senede 1 olmak üzere 17020 akreditasyonu almış A tipi muayene kuruluşları yapabilir.Tabi şöyle bir durum var,belediye yıllık periyodik kontroller için ihale açar ve ihaleye akredite olan kurumlar katılabilir,ihale kimde kalırsa periyodik muayeneleri o kurum yapar,eğer tse almışsa tse yapar veya akredite olan başka bi kurum almışsa ( bu özel bi kurumda olabilir) o kurum yapar.İhale süresinin bitiminde tekrar ihale edilerek süreç dewam eder.
  10. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

Yukarıdaki açıklamalar ışığında; konuda sözü edilen TSE'nin yaptığı Yıllık kontrol ile yine yukarıda tanımını verdiğim Periyodik Kontrol ayrı kavramlardır. Her ay/üç ayda bir vb. yapılan/yaptırılan kontroller ise bambaşka bir konudur.[/quote]

Sayın Menot,yıllık kontrollerle ,periyodik kontrol ayrı kavramlar olmayıp aynı kontrol raporlarıdır.Periyot süresi 1 yıl olduğu için aynı zamanda yıllık kontrol denilmektedir.
  11. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Ben başka bir firmaya yaptırdım makine mühendisleri odası gelmiş asansöre kırmızı etiket vurmuş, aradım bizim mıntıkamız dediler orası :)
  12. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mevzuatta daha önce tanımı yapılmış olan bir kontrol, başka bir mevzuatta farklı isimde adlandırılmaz. Aynı tanım kullanılır ve atıf yapılır.

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ'nde
    (Resmi Gazete Tarihi: 25.04.2013 Sayısı:28628) ayrıntılı bir şekilde açıklanan periyodik kontrol süresi standartlarda belirtilmemişse 1 yıl olarak ifade edilmiştir.

Yıllık kontrol tanımı ve kimlerin yaptıracağı bilgisi, hükümleri Sanayi ve Ticaret Bakanı tarafından yürütülen ASANSÖR BAKIM VE İŞLETME YÖNETMELİĞİ'nde yazmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na bağlı olarak çıkarılan İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ'de geçen Periyodik Kontrole ilişkin hükümler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yürütülür.
  13. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Sayın menot,güzel yönetmelik satırları sunmuşsuzunuz,benim yönetmeliklere birşey dediğim yok yazılanlar doğrudur,lakin asansör periyodik kontrolü = asansörün yıllık kontrolüdür.İstediğin kuruma sorabilirsin bu arada...
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yakında emanetle gelirler :)