1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Asansörlerin yüzde 89′u sakıncalı

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Makina Mühendisleri İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamada, “Şubemiz, İstanbul’da dokuz ilçe belediyesi ve beş organize sanayi bölgesi ile protokol yapmış ve bu noktadaki asansör yıllık kontrollerini gerçekleştirmiştir” denildi ve sonuçlara ilişkin şu bilgi verildi:
  haber.jpg
  “Kontroller bize bildiğimiz bir sonucu göstermiştir: 2012 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen 11 bin 48 adet asansörün yüzde 89′unda kullanılmasında sıkınca yaratan kusurlar tespit edilmiştir. Kontrol edilen asansörler eksikliklerin giderilmesi sonrası ücretsiz olarak ikinci kontrole tabii tutulmuş ve bu kontroller sonrası ancak kontrol edilen asansörlerin yüzde 38′i uygun hale gelmiştir.”

  Yıllık kontroller sonucu asansörlerin uygun hale gelmesi için belediyelere, bina sorumlularına ve asansör monte eden firmaların yapması gereken işler olduğu vurgulanan açıklamada, “Kamunun can ve mal güvenliği adına denk bütçe esasına göre yönetilen odamızın yaptığı kontroller bakımcı firmalar tarafından rant alanı olarak görülmekte ve kontrol sonucu binalara yüksek faturalar çıkarılmakta, bazen de işin kapsamı öncelikli güvenlik odaklı olmaktan çıkarılıp yapılan yetersiz, güncel standarda uygun olmayan modernizasyon işlemleri ile bina sorumluları yanlış yönlendirilmektedir” denildi.

  Belediyelerin tescilli asansör sayısı, iletişim bilgileri gibi veri tabanı çalışması yapmaları gerektiğinin altı çizilen açıklamada, “Muayene yaptıran, yaptırmayan veya muayene sonrası önemli uygunsuzlukları bulunan binalara yaptırım uygulamalı, yıllık kontrol sürecinin takipçisi olmalıdır” denildi ve şu konulara dikkat çekildi:

  “Bina yöneticileri, kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacıyla yetkili asansör bakımcı firmaları ile aylık bakım anlaşması imzalayacaklardır. Yine bina yöneticileri; yılda en az 1 kez yaptıracakları asansör bakımlarının yanında, A-Tipi Muayene Kuruluşlarına kontrollerini de yaptırmak ve bu kontrol sonrası tespit edilen eksikliklerin giderilmesini sağlamaktan sorumludurlar. Asansör monte eden firmalar bakımı üstlendikleri asansörün uygun hale getirilmesi konusunda gerekenleri bina sorumlusuna bildirmekten, yıllık kontrollere eşlik etmekten ve nitelikli bakım faaliyeti ile asansörün uygunluğunu sürdürmekten sorumludur. Belediye veya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlükleri kontrol edilmeyen asansörleri veya kontrol sonrası eksik tespit edilen asansörleri denetim yetkisini kullanarak kullanım dışı bırakmaktan sorumludur.”

  KAYNAK-11.06.2014
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Haziran 2014 ---
  İlgili Lİnkler;
  http://www.isgforum.net/threads/asansörlerin-yüzde-70’i-tehlikeli.6318/
  http://www.isgforum.net/threads/asansör-periyodik-bakımı.6998/
  http://www.isgforum.net/threads/asansör-bakim-ve-işletme-yönetmeliği.5015/
  http://www.isgforum.net/threads/asansörlerin-kontrolü.8854/
  http://www.isgforum.net/threads/denetlenen-asansörlerin-yüzde-30’u-‘tabut’-gibi.8863/
  http://www.isgforum.net/threads/asansörlerin-yüzde-70’i-tehlikeli.6318/
 2. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20677
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BELEDİYE
  belediyemizin asansörünün her ay ve her yıl periyodik kontrolleri yapılıyor fakat sarı ve kırmızı etiket alındı.Uygunsuz diye kontrolü yapan asansör şirketi rapor verdi.fakat asansör kullanıma açık iş güvenliği uzmanı olarak kapattırma yetkim varmı?Makine mühendisi değilim makine mühendisleri odasına mı haber vermeliyim?Belediyemizdki görevli makine mühendisleri kullanıma kapattırabilir mi?Bakım kayıt defteri yoktur yazılmış rapordakii uygunsuzluklarda firma mı temin edicek yoksa kendımızde alabiliyormuyuz?
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  s belediyeye, bu aransörün risk yarattığını öneri defterine yazarak bildirin. ama uzun süre geçip de düzelmezse telefon hattından isimsiz şikayet edebilirsiniz. ufak tefek şeyler çok önemli değil ama asansör riskli. bir de çok insan girip çıkıyor belediyeye.
  sizde olmayan yetki makine mühendislerinde hiç yok.
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Belediye ve Sanayi İl müdürlüğüne başvurun
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  http://www.milliyet.com.tr/bursa-da-bakimsiz-asansorler-muhurleniyor-bursa-yerelhaber-400105/
  BURSA’DA BAKIMSIZ ASANSÖRLER MÜHÜRLENİYOR
  [​IMG]
  IHA

  Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Osmangazi Belediyesi, can ve mal güvenliğini tehdit eden bakımsız asansörleri mühürlüyor.
  Osmangazi Belediyesi, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları ile birlikte ilçedeki asansörleri tek tek denetliyor. konut, işyeri ve hastanelerde vatandaşların kullandığı asansörlerde yapılan incelemelerde, tehlike arz edenler zabıta ekipleri tarafından mühürlenerek kapatılıyor. İmzalanan protokol çerçevesinde bugüne kadar ilçede kayıtlı 4 bine yakın asansörü denetleyen ekipler, periyodik bakımları aksatılan asansörlerin bakımlarının yapılması için konut ya da işyeri sahiplerine süre veriyor. Kullanılması can ve mal güvenliği açısından tehlikeli olanları ise zabıta ekipleri tarafından mühürleniyor.
  Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Asansörler günlük hayatımızda vazgeçilmez bir araçypp haline geldi. Düzenli bakımı yapılmayan asansörler ise zaman zaman istenmeyen kazalara, çeşitli yaralanmalara, can ve mal kayıplarına sebep oluyor. Bu gibi üzücü olaylar yaşanmaması için 2013 yılında TSE ile asansörlerin denetimi ile ilgili bir protokol imzaladık. Protokol çerçevesinde, ilçedeki kayıtlı asansörlerin tamamına yönelik bir denetim başlattık. Yapılan denetimler sonucu, periyodik bakımları gecikmiş olanların denetimlerinin yapılması için vatandaşlara süre verilirken, kullanımı sakıncalı olanlar ise zabıta ekiplerimiz tarafından mühürlenerek kullanıma kapatılıyor” dedi.
  Vatandaşların can ve mal güvenliğinin, kendileri için her şeyden önemli olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “Yapılan denetimler sırasında mühürlenen asansörler, gerekli bakımın yapılmasının ardından yeniden kullanıma açılıyor. Vatandaşlarımızdan, kendi can ve mal güvenlikleri açısından, bu konuda daha dikkatli ve hassas davranmalarını, görevli ekiplerimize da yardımcı olmalarını istiyorum” dedi.